Neodejdu, budou mě muset odsud vynést, říká poslední Američan v Damašku

  18:38aktualizováno  18:38
Thomas Webber se každé ráno ohne, aby se podíval, jestli nemá pod autem bombu. Damašek, kterému už čtyři desítky let říká domov, přesto tento 71letý muž opustit nehodlá. Je pravděpodobně posledním Američanem nesyrského původu, který i po uzavření amerického velvyslanectví roku 2012 v syrské metropoli nadále žije.

Američan Thomas Webber trvá na tom, že svůj domov v Damašku neopustí. (25. února 2016) | foto: AP

Spojené státy poté, co ambasádu v syrské metropoli uzavřely, vyzvaly své občany, aby také zemi opustili. České velvyslanectví v Damašku, které od té doby v zemi spravuje americké zájmy, Webberovi řeklo, aby byl opatrný, napsala v úterý agentura AP. „Občas tu unášeli cizince,“ říká muž o chaotickém období před čtyřmi lety.

Válka v Sýrii

„Já, myslím, nevypadám jako Syřan,“ říká senior. Se 193 centimetry je o dost vyšší než většina Syřanů a odlišují ho také jeho stříbrné vlasy a dokonalé obleky. Ale policisté na nedalekém kontrolním stanovišti mu vždycky s úsměvem mávají - a on si stojí za svým rozhodnutím, že v Damašku zůstane.

„Syřané jsou prostě ti nejnádhernější lidé na světě. Nepřipadá v úvahu, že bych z této země odjel. Budou mě odtud muset vynést,“ říká rozhodně.

Když mu volali z českého velvyslanectví a vyzvali jej k odjezdu, řekli mu, že je poslední Američan nesyrského původu, který ještě ve městě žije. To ale oficiální činitel velvyslanectví ČR v Damašku nemohl na dotaz AP potvrdit.

Webber se narodil a vyrostl v Orchard Parku na předměstí Buffala. Jeho otec byl německý odborník na železnice a matka polská sestřička. Vyhodili ho ze zubařské školy, válce ve Vietnamu se vyhnul díky technické chybě a žil v Kalifornii, než mu nabídli práci učitele na soukromé americké akademii v Damašku.

„Kývnul jsem a pak jsem zamířil do veřejné knihovny podívat se do atlasu,“ vzpomíná. Do Damašku přijel v roce 1975, později se rozhodl konvertovat k islámu. Za ženu si vzal Syřanku a krom krátké dráhy učitele v Íránu od té doby žil v Sýrii.

Dnes má tři dospělé děti, 11 vnoučat a jedno pravnouče žijící v různých zemích. Často je jezdí navštěvovat, ale vždy se vrací domů do Damašku.

„Když řídím, dávám si velký pozor na auta kolem sebe“

Sýrie se stavěla nepřátelsky vůči Izraeli a americké politice v oblasti stejně dlouho, jako tu Webber žije, ale přesto ji za svůj domov označovaly tisíce Američanů a dalších lidí ze Západu, včetně diplomatů, učitelů, duchovních i podnikatelů a obchodníků. A tato země byla také relativně bezpečnou destinací pro americké turisty, studenty a další návštěvníky.

To se začalo měnit v roce 2011 poté, co Syřané povstali v převážně poklidných protestech požadujících politické změny. Prezident Bašár Asad odpověděl brutálním zásahem, propuklo povstání, a zanedlouho byla země v sevření občanské války, v níž dosud zahynulo více než 250 tisíc lidí.

V chaotických prvních měsících konfliktu začali cizinci prchat v obavě z únosů a bomb. Vláda si udržela pevnou kontrolu nad Damaškem, kde byla bezpečnostní stanoviště prakticky na každé křižovatce. Ale povstalci ostřelovali centrum města z předměstí, jež padla pod jejich kontrolu.

Fotogalerie

„Jedna minometná střela dopadla tři metry od našich dveří,“ říká Webber nevzrušeně. „Zničila sedm aut.“ S manželkou začali uplatňovat přísná „preventivní opatření“.

„Když jsem šel sám ven, řekl jsem jí, kam jdu, a totéž platilo pro ni. Když řídím, dávám si velký pozor na auta kolem sebe. A začali jsme spoustu věcí dělat společně, což je dobré pro náš vztah,“ dodává.

Od té doby se bezpečnostní situace v Damašku zlepšila a během uplynulého týdne přineslo příměří dojednané Spojenými státy a Ruskem v podstatě první velkou pauzu v bojích.

Učí angličtinu a věří v osud

Mnoho Webberových přátel mezitím odjelo, a podnik pro krajinné úpravy, který založil, válkou utrpěl. Ale odliv kvalifikovaných učitelů znamená, že je pro něj snadné najít si částečný úvazek jako učitel angličtiny místní školy. A tak se několikrát týdně dělí o svou lásku k Charlesi Dickensovi s teenagery z francouzského lycea Charlese de Gaullea.

„Po dobrém dni ve škole si připadám, jako by mi bylo znova 45 let,“ říká Webber. Většina obyvatel Damašku jen málo věří tomu, že příměří vydrží. Ale věčný optimista Webber je přesvědčen, že ano. A krom toho po čtyřech desetiletích strávených uprostřed arabské kultury věří, že všechno, co člověka potká, je kismet - osud.

„V tomhle se mnou moje manželka souhlasí. Když přijde vaše chvíle, tak jednoduše přijde. Můžu vyjít ze školy, šlápnout na banánovou slupku a zemřít. To je boží vůle,“ tvrdí.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Najdete na iDNES.cz