Američan dívku neznásilnil, ukázaly po 23 letech věznění testy DNA

  18:42aktualizováno  18:42
Po téměř 23 letech ve vězení očistil soud v Texasu muže odsouzeného na doživotí. Testy DNA prokázaly, že nyní 47letý Afroameričan Jerry Lee Evans v březnu 1985 neznásilnil a neoloupil bělošskou studentku. Soudce se mu omluvil, žádnou stopu po skutečném pachateli ale úřady po bezmála čtvrtstoletí nemají.
Nejvyšší počet osvobozujících výroků v USA upozorňuje v Texasu na nekvalitní práci tamní policie a soudů.

Nejvyšší počet osvobozujících výroků v USA upozorňuje v Texasu na nekvalitní práci tamní policie a soudů. | foto: Profimedia.cz

Evans je v texaském okrese Dallas dvacátým vězněm, který odešel od soudu s osvobozujícím rozsudkem díky genetickým zkouškám. Dallas má ze všech ostatních okresů ve Spojených státech nejvíc úspěšných odvolání, při nichž se jako důkaz předkládají testy DNA.

Důvodem je podle odborníků skutečnost, že tamější laboratoře uchovávají biologický materiál nasbíraný na místech zločinů nejdelší dobu. K otevírání už dávno uzavřených případů vede i ochota okresního prokurátora Craiga Watkinse, prvního Afroameričana v tomto postavení v celém Texasu.

Nejvyšší počet osvobozujících výroků v USA upozorňuje ale také na nekvalitní práci texaské policie a soudů. Prokurátor Watkins považuje Evansův případ za "šokující memento toho, jak špatný byl v minulosti systém trestního soudnictví a kolik práce je ještě před námi, abychom se ujistili, že důvěryhodnost systému byla obnovena".

Soudce se vězni omluvil

V Evansově kauze v roce 1987 sehrála hlavní roli identifikace, při které ho oběť, tehdy osmnáctiletá dívka, označila za násilníka. Nynější Evansova obhájkyně Michelle Mooreová ale namítala, že policie byla tehdy odhodlaná případ vyřešit obviněním jejího klienta. Žádost odsouzeného o testy DNA soudy v roce 2002 ignorovaly, připomněla advokátka.

Při nynějším projednávání laboratorní výsledky Evanse jako viníka vyloučily. Žaloba současně přiznala, že testy nevedly k odhalení jiného možného pachatele a že v tuto chvíli neexistuje ani žádný podezřelý.

Soudce Carter Thompson se propuštěnému vězni omluvil. "Soud doufá, že vašich příštích 23 let bude šťastnějších než těch uplynulých," řekl ve středu při vynášení verdiktu.

"Je to skvělé, být volný," uvedl po odchodu ze soudní síně Evans. "Věděl jsem, že to jednou přijde. Jen jsem netušil, že to potrvá 23 let," dodal. Jeho první kroky na svobodě vedly do rychlého občerstvení McDonald's na hamburgera. Zatím není jasné, jaké odškodnění dostane.

Testy osvobodí každého čtvrtého podezřelého

Texas nedávno zvýšil kompenzace pro neprávem odsouzené vězně, aby mohli získat vzdělání a postavit se na svobodě na vlastní nohy. Konkrétní výše odškodného bude teprve stanovena.

Od roku 1989 bylo na základě zkoušek DNA propuštěno ve Spojených státech 238 vězňů, z nichž sedmnáct čekalo na trest smrti, uvádí organizace Innocence Project, která se zasazuje o dodatečné prověřování případů s využitím genetických testů. Neprávem odsouzeným bylo v době výroku soudu v průměru 26 let a za mřížemi zůstali průměrně dvanáct let.

Využívání testů DNA už při vyšetřování zločinů vede podle studie amerického soudního institutu k tomu, že v každém čtvrtém případu je podezřelý zbaven obvinění. Dodatečné prověřování DNA na žádost odsouzených pak vedlo k určení a usvědčení 103 pravých pachatelů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Írán je sponzor terorismu. Postavme se mu, vyzval spojence Pence

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za...

Evropa má přijmout zpět 800 islamistů z Blízkého východu, vzkázal Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů,...

Německo řeší zvony s hákovým křížem. Používají se i na den obětí holokaustu

V Německu se stále využívají zvony, které na sobě mají nacistické symboly.

Protestantská církev v Německu čelí obvinění, že porušuje zákaz používání nacistických symbolů. Více než sedmdesát let...

Najdete na iDNES.cz