Leonardo Dicaprio (20. října 2016) | foto: Reuters

DiCaprio dává peníze na zapalování Amazonie, prohlásil brazilský prezident

  • 73
Brazilský prezident Jair Bolsonaro obvinil herce Leonarda DiCapria, že nepřímo financuje zakládání požárů v Amazonii. Informovala o tom agentura Europa Press. Prezidenta v létě kritizoval celý svět za podporu odlesňování Amazonie a liknavý postoj k požárům. On však za nimi kromě filmové hvězdy vidí i nevládní organizace.

„Co dělají nevládní organizace? Co je nejjednodušší? Zapálit les, vyfotit to, natočit video, udělat kampaň proti Brazílii, spojit se s Leonardem DiCapriem a on jim dá peníze,“ prohlásil v pátek Bolsonaro v brazilské metropoli.

Fotogalerie

A to aniž by předložil důkazy pro své tvrzení. „Ten Leonardo DiCaprio je geniální týpek, že? Dává peníze na zapalování Amazonie,“ uvedl mimo jiné brazilský prezident.

Bolsonaro, který je považován za krajně pravicového politika, už letos v srpnu nepřímo obvinil neziskové organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho vládu mimo jiné proto, že jim snížila příspěvky. Posléze tvrdil, že média jeho slova překroutila a že nevládní organizace neobvinil, jen je „podezírá“.

Americký herec DiCaprio už od konce 90. let podporuje projekty na ochranu přírody po celém světě. Letos spolu s Laurene Jobsovou, vdovou po počítačovém expertovi a zakladateli společnosti Apple Steveu Jobsovi, a podnikatelem Brianem Shethem založil ekologickou organizaci Earth Alliance. 

Ta v srpnu vytvořila fond na záchranu amazonského pralesa s vkladem pět milionů dolarů (asi 116 milionů korun), peníze z něj mají dostávat domorodí obyvatelé a místní organizace pro záchranu biodiverzity a života v Amazonii před požáry.

Letos podle národních statistik výrazně vzrostl počet lesních požárů v Brazílii, k čemuž podle expertů přispělo nejen sucho a klimatické změny, ale též ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy. 

Bolsonaro chce obnovit zarostlou dálnici srdcem Amazonie, ekologové úpí

Mnozí viní Bolsonara, že k odlesňování přispívá svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Amazonský deštný prales, který leží ze 60 procent na území Brazílie, je označován za „zelené plíce“ planety. Hraje totiž významnou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu.

Od začátku roku evidoval Národní ústav pro výzkum vesmíru v Brazílii rekordních 72 843 lesních požárů (srpen 2019):