Amazon prodával časopis, kterým Islámský stát verbuje bojovníky

  21:49aktualizováno  21:49
Internetový obchod Amazon na svých stránkách nabízel časopis teroristické organizace Islámský stát. Magazín nazvaný Dabiq se zaměřuje na propagandu a verbování nových bojovníků ze Západu.

První čísla časopisu Islámského státu. | foto: The Islamic State

Čtyři čísla Dabiqu si mohli na stránkách Amazonu objednat zájemci o džihádistickou četbu z Francie, Itálie, Německa, Spojených států, Španělska a Velké Británie. „Tento produkt již déle není dostupný,“ uvedl v sobotu na dotaz BBC Amazon. Další detaily odmítl specifikovat. 

Podle listu The Telegraph se Dabiq na stránkách Amazonu objevil 24. května a stál od pěti do sedmnácti liber (tedy 187 až 636 korun). Zájemci ho obdrželi do jednoho dne.

Fotogalerie

Za prodejce publikace je označováno Mediální centrum al-Haját (HMC), což je mediální křídlo propagující myšlenky Islámského státu na Západe. Islamisté do médií a propagandy investují značné prostředky. HMC bylo založeno v květnu 2014 a vydává publikace Islámského státu v několika jazycích.

Časopis Dabiq začal vycházet v loňském roce a nese jméno syrského města, kde podle islámské eschatologie dojde k závěrečnému boji mezi muslimy a jejich nepřáteli.

V Dabiqu se například objevil text hájící zotročování a sexuální zneužívání  jezídských žen a údajně v něm byl také publikován článek britského fotografa Johna Cantlieho, kterého islamisté zajali a on nyní moderuje jejich videa. V textu vzkázal své rodině, ať na něj zapomenou (více zde).

Boje v Iráku

Islámský stát v Sýrii a Iráku vraždil i o víkendu. Přes 30 lidí v neděli zabili a dalších více než 60 zranili dva sebevražední atentátníci, kteří zaútočili na dvou místech v Iráku. K jednomu útoku se přihlásili radikálové z Islámského státu, druhý nese obvyklé znaky jejich útoků. S odvoláním na policejní a zdravotnické zdroje o tom informovaly agentury AFP a DPA.

Islámský stát

První atentátník si zvolil za terč stánky s občerstvením u vjezdu do města Balad Ruz severně od Bagdádu. S autem naloženým trhavinami tam v noci najel do řidičů, kteří se na tomto místě s oblibou zastavují s kamiony dopravujícími zboží mezi Bagdádem a iráckým Kurdistánem.

Druhý sebevražedný útočník najel později autem s výbušninami mezi lidi na tržišti ve stejném městě. Zabito bylo nejméně 17 osob, dalších 25 zraněno.

Tento týden se konala v Paříži konference zaměřená na boj proti Islámskému státu, na které Američané slíbili Bagdádu další dodávky zbraní.

Irácká armáda si po ztrátě Ramádí stěžovala, že nemá dostatečnou výzbroj a výstroj a žádala především o protitankové střely proti vozidlům sebevražedných atentátníků z řad Islámského státu.

V sobotu bojovníci Islámského státu napadli iráckou leteckou základnu Habbaníja, kde zabili 22 vojáků a bojovníků šíitských milic, kteří se zde připravovali na znovudobytí provincie Anbár.

Několikahodinové boje se odehrály i ve městě Husajba, odkud irácké armádě podařilo islamisty vyhnat minulý měsíc. V provincii Anbár se armádě podařilo zničit čtyři vozidla naložená výbušninami, které řídili sebevražední útočníci.

Irácké ozbrojené síly se ve stejný den pokusily vybojovat zpět Samarru, která leží severně od Bagdádu. Vojenský zdroj al-Džazíře řekl, že zde zabily 55 islamistů.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

V Petrohradě se zřítila část univerzity, podle úřadů nikdo nezemřel

Záchranáři prohledávají budovu univerzity v Petrohradu.

Při sobotním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Najdete na iDNES.cz