Podivná jezera, mizející ledovce. Nejvyšší hora Evropy mění tvář

  20:02aktualizováno  20:02
Klimatická změna se dramaticky projevuje i na Mont Blanku. Ledovce mizí, přibývá skalních sesuvů a nejvyšší hora Evropy je pro horolezce čím dál nebezpečnější.

Horolezec Bryan Mestre spatřil na konci června něco velmi neobvyklého. Při výstupu v Montblanském masivu uviděl ve výšce 3 400 metrů nad mořem jezero. A to jen deset dnů poté, co jiný horolezec na stejném místě natočil sněhové závěje.

„Nemusím říkat, že toto jezero bylo pro mě skutečné překvapení. V takových výškách by měl být jen sníh a led a ne tekutá voda. Když za normálních okolností v takových výškách zůstaneme jeden den tak nám v lahvích zamrzá voda,“ uvedl podle webu The Independent francouzský horolezec, který video neobvyklého jezera sdílel na Instagramu.

„Na tom místě jsem už mnohokrát byl. V červnu, červenci i srpnu, ale nikdy jsem tam neviděl vodu v tekutém skupenství,“ okomentoval video pořízené po rekordních vedrech, která v druhé polovině června zasáhla Evropu. Vědci varují, že extrémní vedra budou kvůli klimatické změně čím dál častější.

30.června 2019 v 15:59, příspěvek archivován: 01.srpna 2019 v 20:19

Ledové moře ustupuje

Podobných důkazů globálního oteplování lze v okolí nejvyšší hory Evropy najít více, píše agentura AFP. Dobře je to vidět na údolním ledovci Mer de Glace (Ledové moře) na severním úbočí 4 809 metrů vysoké hory. Dříve turistům stačilo udělat pár kroků ze stanice Montenvers, aby si mohli na největší francouzský ledovec sáhnout. 

Fotogalerie

Dnes se ledovec rozkládá hluboko pod nápisem „Úroveň ledovce: rok 1990“ a turisté musí slézt sto metrů po žebřících, aby se k němu dostali. „Mer de Glace dnes ustupuje rychlostí 40 metrů za rok a za posledních dvacet let ztratil na výšce asi osmdesát metrů,“ řekl loni britskému listu The Guardian odborník na ledovce Luc Moreau.

Povrch ledovce, který byl kdysi zářivě bílý, je dnes zašedlý a propadlý. Vchod do umělé jeskyně vyhloubené v ledovci, je přikryt bílou celtovinou, která má turistickou atrakci uchránit před sluncem.

Nebezpečí pro horolezce

Horolezci jsou také čím dál častěji svědky skalních sesuvů, které poškozují horské trasy v Montblanském masivu. Mezi roky 2007 a 2015 jich napočítali více než 550. Důvodem je tání permafrostu ve skalních spárách, který funguje jako jakési skalní lepidlo.

Největší takový sesuv nastal v červnu 2005, kdy se z třítisícovky Aiguille du Dru utrhl takzvaný Bonattiho pilíř. O deset let série sesuvů v oblasti Couloir du Gouter uzavřela stovkám horolezcům hlavní cestu na Mont Blanc.

Vyjeďte si lanovkou na střechu Evropy, uslyšíte varovné sténání ledovců

Agentura AFP poznamenává, že ve francouzských Alpách tak dnes na horolezce v důsledku klimatické změny číhá větší nebezpečí než dříve. Výstupy jsou technicky náročnější, sníh je nevyzpytatelnější a horské rozsedliny se rozšiřují.

V 70. letech slavný francouzský alpinista a horský vůdce Gaston Rebuffat prozkoumal a zmapoval sto nejlepších výstupů v Montblanském masivu.

Nyní vědci z Université Savoie-Mont Blanc tyto cesty prošli znovu a analyzovali sněhové podmínky, stav ledu, skal, přístupnost a rizika na těchto cestách. Zjistili, že klimatická změna poznamenala 93 z nich, z toho 26 vážně. Tři Rebuffatovy cesty zanikly úplně.

Vznikají však nové cesty, na kterých horolezci zrádné úseky překonávají po žebřících či zavěšených mostech. Globální oteplování tak mění i podobu alpinismu.

„Lézt po horách bude možné i v budoucnu - jenom se bude muset změnit způsob,“ řekl listu The Guardian klimatolog a horolezec Jacques Mourey. „Pokud někdo nevěří na klimatickou změnu, ať se přijede podívat k nám do Chamonix,“ zve skeptiky do horského letoviska pod nejvyšší horou Evropy.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

VIDEO: Vyjeďte si lanovkou na nejvyšší vrchol Evropy:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Další z rubriky

Na Everest podle nových pravidel, nově musí mít horolezci zkušenosti

Na Everestu se kvůli ideálnímu počasí sešly stovky horolezců. (22. května 2019)

Po letošní tragické sezoně, kdy na svazích Mount Everestu zemřelo nebo se pohřešuje celkem jedenáct horolezců,...

Němci zavřeli web s dětským pornem. Zatčený chtěl své dítě nabídnout jiným

Ilustrační snímek

Německá policie v temných hlubinách internetu odhalila masově navštěvovanou stránku s dětskou pornografií. Vyhledávaly...

Izrael povolil vstup kongresmance Tlaibové. Ta si cestu k babičce rozmyslela

Kongresmanky, do nichž se svými výroky „pustil“ prezident Donald Trump: Rashida...

Izraelské úřady ve čtvrtek zakázaly vstup do země dvěma členkám americké Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarové a Rashidě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz