Podivná jezera, mizející ledovce. Nejvyšší hora Evropy mění tvář

  20:02aktualizováno  20:02
Klimatická změna se dramaticky projevuje i na Mont Blanku. Ledovce mizí, přibývá skalních sesuvů a nejvyšší hora Evropy je pro horolezce čím dál nebezpečnější.

Horolezec Bryan Mestre spatřil na konci června něco velmi neobvyklého. Při výstupu v Montblanském masivu uviděl ve výšce 3 400 metrů nad mořem jezero. A to jen deset dnů poté, co jiný horolezec na stejném místě natočil sněhové závěje.

„Nemusím říkat, že toto jezero bylo pro mě skutečné překvapení. V takových výškách by měl být jen sníh a led a ne tekutá voda. Když za normálních okolností v takových výškách zůstaneme jeden den tak nám v lahvích zamrzá voda,“ uvedl podle webu The Independent francouzský horolezec, který video neobvyklého jezera sdílel na Instagramu.

„Na tom místě jsem už mnohokrát byl. V červnu, červenci i srpnu, ale nikdy jsem tam neviděl vodu v tekutém skupenství,“ okomentoval video pořízené po rekordních vedrech, která v druhé polovině června zasáhla Evropu. Vědci varují, že extrémní vedra budou kvůli klimatické změně čím dál častější.

30.června 2019 v 15:59, příspěvek archivován: 01.srpna 2019 v 20:19

Ledové moře ustupuje

Podobných důkazů globálního oteplování lze v okolí nejvyšší hory Evropy najít více, píše agentura AFP. Dobře je to vidět na údolním ledovci Mer de Glace (Ledové moře) na severním úbočí 4 809 metrů vysoké hory. Dříve turistům stačilo udělat pár kroků ze stanice Montenvers, aby si mohli na největší francouzský ledovec sáhnout. 

Fotogalerie

Dnes se ledovec rozkládá hluboko pod nápisem „Úroveň ledovce: rok 1990“ a turisté musí slézt sto metrů po žebřících, aby se k němu dostali. „Mer de Glace dnes ustupuje rychlostí 40 metrů za rok a za posledních dvacet let ztratil na výšce asi osmdesát metrů,“ řekl loni britskému listu The Guardian odborník na ledovce Luc Moreau.

Povrch ledovce, který byl kdysi zářivě bílý, je dnes zašedlý a propadlý. Vchod do umělé jeskyně vyhloubené v ledovci, je přikryt bílou celtovinou, která má turistickou atrakci uchránit před sluncem.

Nebezpečí pro horolezce

Horolezci jsou také čím dál častěji svědky skalních sesuvů, které poškozují horské trasy v Montblanském masivu. Mezi roky 2007 a 2015 jich napočítali více než 550. Důvodem je tání permafrostu ve skalních spárách, který funguje jako jakési skalní lepidlo.

Největší takový sesuv nastal v červnu 2005, kdy se z třítisícovky Aiguille du Dru utrhl takzvaný Bonattiho pilíř. O deset let série sesuvů v oblasti Couloir du Gouter uzavřela stovkám horolezcům hlavní cestu na Mont Blanc.

Vyjeďte si lanovkou na střechu Evropy, uslyšíte varovné sténání ledovců

Agentura AFP poznamenává, že ve francouzských Alpách tak dnes na horolezce v důsledku klimatické změny číhá větší nebezpečí než dříve. Výstupy jsou technicky náročnější, sníh je nevyzpytatelnější a horské rozsedliny se rozšiřují.

V 70. letech slavný francouzský alpinista a horský vůdce Gaston Rebuffat prozkoumal a zmapoval sto nejlepších výstupů v Montblanském masivu.

Nyní vědci z Université Savoie-Mont Blanc tyto cesty prošli znovu a analyzovali sněhové podmínky, stav ledu, skal, přístupnost a rizika na těchto cestách. Zjistili, že klimatická změna poznamenala 93 z nich, z toho 26 vážně. Tři Rebuffatovy cesty zanikly úplně.

Vznikají však nové cesty, na kterých horolezci zrádné úseky překonávají po žebřících či zavěšených mostech. Globální oteplování tak mění i podobu alpinismu.

„Lézt po horách bude možné i v budoucnu - jenom se bude muset změnit způsob,“ řekl listu The Guardian klimatolog a horolezec Jacques Mourey. „Pokud někdo nevěří na klimatickou změnu, ať se přijede podívat k nám do Chamonix,“ zve skeptiky do horského letoviska pod nejvyšší horou Evropy.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

VIDEO: Vyjeďte si lanovkou na nejvyšší vrchol Evropy:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Slovenští policisté zadrželi tři desítky migrantů. Skrývali se pod vlakem

Migrant skrývající se v podvozku nákladního vlaku. (18. srpna 2019)

Okolo třiceti migrantů se dostalo ilegálně na Slovensko ze sousedního Maďarska. Povedlo se jim to v úkrytu pod koly...

Trump by opravdu rád koupil Grónsko, nejde jenom o nejapný žert

Američtí klimatologové a oceánologové monitorují na západě Grónska rozpad...

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v neděli potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zkoumá...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz