Do Aleppa zamíří pozorovatelé OSN, z města za den odjelo 20 000 lidí

  9:59aktualizováno  16:06
Povstaleckou část syrského Aleppa od půlnoci opustilo 20 000 lidí. Oznámila to turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoglu. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila vyslání pozorovatelů do Aleppa a vyzvala všechny strany konfliktu, aby jim umožnily bezpečný přístup.

Návrh revoluce byl podle International Business Times výsledkem kompromisu mezi Ruskem a Francií a USA předpokládaly, že rezoluce bude schválena jednomyslně.

Rezoluce schválená všemi 15 členy rady vyzývá OSN i další instituce k okamžitému vyslání monitorovacích týmů, které by dohlížely na evakuace z východního Aleppu. Zároveň ukládá generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, aby co nejdříve konzultoval se syrskou vládou, povstalci a dalšími zainteresovanými stranami bezpečné podmínky pro pozorovatele.

Turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoglu řekl, že evakuace z Aleppa stále pokračuje. Desítky autobusů a sanitek lidi svážejí do nevelké zóny západně od Aleppa, která je v rukou povstalců.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se první kolona autobusů a sanitek s nemocnými a zraněnými dala do pohybu v noci a dorazila do města Rášiddín, které leží západně od Aleppa a pod kontrolou je mají povstalci. Ramí Abdar Rahmán ze SOHR očekává, že by evakuace východního Aleppa mohla být dokončena ještě v pondělí.

Z východního Aleppa se podařilo evakuovat také téměř 50 dětí, které uvízly v tamním sirotčinci. Oznámil to Dětský fond OSN (UNICEF). Některé děti byly raněné nebo nemocné a byly v kritickém stavu. Turecká státní agentura Anadolu oznámila, že do Turecka bylo z Aleppa převezeno 131 lidí, jež potřebovali lékařskou péči. Bylo mezi nimi 46 dětí a pět z nich v Turecku zemřelo.

Fotogalerie

Východní část Aleppa byla do minulého týdne baštou oponentů Damašku, ale syrská armáda, která se spojenci v listopadu zahájila ofenzivu, postupně povstalecké čtvrti dobyla. Ve čtvrtek bylo evakuováno na 10 000 lidí, dalších 40 000 jich podle OSN chce z města ještě odejít.

Obnovu evakuace umožnila dohoda o souběžné evakuaci šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib, které byly dlouhodobě v obležení sunnitské opozice. V pondělí ráno z nich odjelo deset autobusů, které dovezly šíity do vládní části Aleppa.

Ještě v neděli přitom dohodu ohrozil útok sunnitských radikálů z Fronty dobytí Sýrie, kteří napadli na dvě desítky autobusů se šíity vyslaných k evakuaci. Pět nebo šest vozidel shořelo (více zde). Evakuace tak byla přerušena.

Podle nedělních zpráv má z vesnic Fúa a Kafrája odejít v první vlně 2 500 lidí výměnou za stejný počet osob z Aleppa. Dalších 1 500 šíitů pak má být z těchto vesnic odvezeno výměnou za totéž množství osob z měst Zabadání a Madájá v provincii Damašek.

Pokud bude evakuace Aleppa dokončena podle plánu, skončí tím důležitá etapa syrské války, napsala agentura AP. Povstalci východní část tohoto průmyslově a obchodně nejvýznamnějšího města země obsadili v roce 2012. O jejich porážku se zasadilo Rusko jako spojenec Damašku, a také spojenecké milice šíitů z Íránu a Libanonu. Získání celého města pod vládní kontrolu je považováno za největší vojenský úspěch syrského prezidenta Bašára Asada za celou válku, jež začala v roce 2011.

MAPA: města Aleppo a Idlíb
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Finská vojenská jednotka pochoduje dobytým městem Viipuri (26. září 1941)

Finsko zveřejnilo novou historickou studii, podle které se více než tisícovka jeho vojáků za druhé světové války...

Najdete na iDNES.cz