Přes 300 lidí opustilo Aleppo. Není však jasné, zda evakuace pokračuje

  15:59aktualizováno  19. prosince 6:30
Asi 350 lidí v pěti autobusech opustilo v neděli večer východní část syrského města Aleppo. Sdělila to agentura AFP s odvoláním na zástupce skupiny, která v místě organizuje lékařskou a dobrovolnickou pomoc. Jejich odchod potvrdila i exilová organizace SOHR a Červený kříž. Zatím ale není jasné, zda je to obnovení evakuací po třech dnech přerušení.

Představitel OSN, který o odchodu 350 lidí hovořil s agenturou Reuters, neměl informaci o tom, zda se podařilo uskutečnit plánovanou současnou evakuaci z šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib, jež obléhají povstalecké skupiny. Na ní se dohodli povstalci a provládní síly.

Chystaná evakuace východního Aleppa a dvou šíitských vesnic byla přitom kvůli nedostatku bezpečnostních záruk pro evakuované v neděli odpoledne odložena. Nový termín zatím nebyl stanoven. Podle agentury AFP to oznámila organizace syrských ochránců lidských práv SOHR. V Aleppu čeká na evakuaci podle OSN na 40 000 lidí.

„Operace byla odložena kvůli absenci záruk pro bezpečnost evakuovaných osob ve dvou vesnicích Fúa a Kafrája,“ uvedl v neděli šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán, který je v Británii a o Sýrii informuje prostřednictvím informátorů v Sýrii. Podle Rahmána za to může útok ozbrojenců na dvě desítky autobusů vyslaných k evakuaci obou šíitských vesnic. Podle dřívějších zpráv bylo pět nebo šest vozidel zničeno palbou.

Fotogalerie

„Evakuace jsou dočasně přerušeny,“ potvrdil agentuře AFP Jásir Júsuf ze skupiny Núr ad-Dína Zinkího. Zároveň ale zdůraznil, že incident nebude mít žádný vliv na pozdější obnovení evakuace.

Podobně jako v pátek, kdy byla po 24 hodinách evakuace přerušena, opět zasáhli radikálové z Fronty dobytí Sýrie, napojení na al-Káidu. Fronta, která se dříve jmenovala an-Nusra, má v oblasti silné postavení.

Lidé byli připraveni k evakuaci

Do východního Aleppa přijelo podle šíitské organizace Hizballáh od rána na 70 autobusů a sanitek, které měly u v evakuaci pokračovat. Lidé už od rána údajně dostávali čísla, aby věděli, do kterých autobusů budou nastupovat.

Desítky autobusů určených k evakuaci z východního Aleppa se zaplnily lidmi, kteří chtěli toto severosyrské město opustit, ale stále se čekalo na pokyn k odjezdu. Obnovení evakuace, která byla zahájena ve čtvrtek a následně na dva dny přerušena, se nakonec zadrhlo kvůli incidentu u šíitských vesnic, kde se měla uskutečnit stejná operace.

Město má zatím opustit podle agentury Reuters asi 1 200 lidí, s cílem zúčastnit se evakuace se jich však shromáždilo více než 15 000. Mnozí z nich strávili na příslušném stanovišti mrazivou noc. Podle nejnovější dohody o evakuacích, o jejíchž detailech informovala televize al-Manár, která patří libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh, má však celkově Aleppo opustit ve dvou konvojích jen 2 500 lidí.

Nové podmínky evakuace Aleppa se týkají hlavně převozu nemocných a zraněných lidí ze šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib, jež obléhají povstalecké skupiny.

Šíitští spojenci Damašku obnovení evakuce podmínili dohodou o obou vesnicích a také městech Zabadání a Madájá v provincii Damašek (psali jsme zde).

Na autobusy se šíity zaútočili rebelové

Do vesnic Fúa a Kafrája v neděli zamířily autobusy a sanitní vozy. Některé z nich se však podle organizace ochránců lidských práv (SOHR) dostaly do palby radikálů z Fronty dobytí Sýrie, tedy sunnitské radikální organizace, která zřejmě s evakuací šíitů nesouhlasí.

Šest vozů podle SOHR shořelo. Několik autobusů a automobilů Červeného půlměsíce ale k vjezdům do vesnic dorazilo. Syrská státní média uvedla, že „ozbrojení teroristé“ napadli a zničili pět autobusů. Rebelové se k útoku zatím nijak nevyjádřili.

Z obou vesnic má odejít asi 1 200 lidí, celkově z nich má být ve dvou konvojích evakuováno 2 500 lidí.

OBRAZEM: Aleppo před válkou a po ní. Ze starověkých budov zbyly jen ruiny

Evakuace z východního Aleppa, který byl do minulého týdne baštou oponentů Damašku, začala ve čtvrtek (více zde). V rámci evakuačního plánu bylo z Aleppa odvezeno asi 10 tisíc lidí, v pátek se ale evakuace zastavily. Na evakuaci stále čekají desetitisíce lidí, které nemají přístup k jídlu ani přístřeší, píše BBC.

„Všichni čekají, dokud nebudou evakuováni. Prostě chtějí uniknout,“ řekl na aleppském shromaždišti bývalý učitel s manželkou, matkou a pěti dětmi.

Mezi čekajícími jsou podle UNICEF i nemocné a zraněné děti. „Máme obrovské obavy o jejich osud. Pokud nebudou tyto děti evakuovány okamžitě, mohou zemřít,“ uvedla organizace s tím, že některé děti musely z Aleppa odjet bez rodičů. Fialová místa na mapě dosud ovládají povstalci, červené oblasti jsou pod nadvládou Damašku a jeho spojenců.

16.prosince 2016 v 01:08, příspěvek archivován: 18.prosince 2016 v 15:44

After the fall of Aleppo to Syrian regime forces, rebels still control an area west of the city https://t.co/WkFW3cgAI9

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Ztraceni v jeskyni. Záchranáři v Tatrách pátrají po ztracených speleolozích

Záchrana seleologa

Desítky záchranářů pátrají po dvou speleolozích, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v...

Britský premiér vyzval Tuska, aby z dohody o brexitu zmizela pojistka

Boris Johnson v Surrey (25. června 2019)

Za nejvyšší prioritu své vlády označil britský premiér Boris Johnson dosažení brexitové dohody s Evropskou unií. V...

Americký rybník? Už ne. USA čelí plíživému nástupu Číny v Pacifiku

Federativní státy Mikronésie se rozkládají na více než šesti stovkách ostrovů

Za druhé světové války se zde odehrávaly klíčové bitvy mezi Spojenými státy a Japonskem. Dnes se ostrovní státečky v...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ NA KONVENČNÍ BRUSCE 30–35000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz