Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper

Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper | foto: Profimedia.cz

Schovejte se pod stromy, utečte. Al-Káida radí, jak na bezpilotní letouny

  • 15
Bezpilotní letouny armády Spojených států jsou už mnoho let trnem v oku teroristické organizaci al-Káida. Její členové proto vypracovali podrobný manuál, jak na okřídlené špehy vyzrát. Několika radami do něj údajně před svou smrtí přispěl i nejhledanější terorista Usáma bin Ládin. Cenný materiál nalezli reportéři zpravodajské agentury AP v maliském Timbuktu.

Seznam dvaadvaceti bodů, jak se uchránit před nálety bezpilotních letounů za sebou nechali islamisté v Timbuktu poté, co je z pozic vytlačila francouzská a maliská vojska (více o obsazení Timbuktu čtěte zde). Materiál podle expertů jasně dokazuje, jak se al-Káida přizpůsobuje nasazování moderní bojové techniky armád západních mocností, a zároveň poukazuje na stále větší koordinaci jednotlivých buněk této teroristické organizace.

"Nově nalezené materiály nám jasně ukazují, že už nebojujeme proti izolovaným teroristickým buňkám, ale proti organizovanému nepříteli, který spolupracuje napříč kontinenty," uvedl pro Daily Telegraph veterán CIA Bruce Riedel. Riedel některé z opatření proti bezpilotním letounům považuje za zastaralé, celkově však varuje, že postupy al-Káidy dávají smysl.

Z manuálu al-Káidy

Poměrně obsáhlý manuál této teroristické organizace obsahuje 22 rad, jak se bránit možnému nebezpečí ze strany bezpilotních letounů. Manuál například radí:

  • Umístěte si skleněné destičky na auto nebo na střechu vašeho domu.
  • Používejte zařízení, které znemožní ovládání bezpilotního letounu. Osvědčeným zařízením je ruský Racal.
  • Bezpilotní letoun můžete zmást vstupem do budovy, která má více vchodů a východů.
  • Pokud zjistíte, že vás zaměřil bezpilotní letoun, opusťte vozidlo. Lidé by se následně měli rozprchnout do různých směrů, letoun totiž nemůže sledovat každého.

Do seznamu se dostala také rada bývalého nejhledanějšího teroristy Usámy bin Ládina, který radí ukrývání pod vzrostlými stromy. Na kompletní manuál al-Káidy se můžete podívat zde.

"Nejedná se o žádné hloupé techniky. Ukazují, že ví, proti čemu bojují. Jednoduchými opatřeními za sebou zahladí stopy a získají pro sebe nějaký čas na útěk. A právě čas hraje v podobných konfliktech klíčovou roli," vysvětluje plukovník Cedric Leighton, který stál za nasazením bezpilotních letounů do boje proti terorismu.

Úspěšnost obranných technik proti bezpilotním letounů závisí podle Leightona na konkrétních podmínkách a také modelu letounu. Jako příklad uvádí známý problém při leteckém snímkování, kdy může mít bezpilotní letoun problém rozeznat skutečný reliéf zkoumaného objektu. Matrace položená na střeše auta tak může být lehce zaměněna s povrchem země. Novější modely bezpilotních letounů Harfug a MQ-9 Reaper jsou však osazeny infračervenými senzory, které si s podobným maskováním poradí, vysvětluje Leighton.

Autorem manuálu nalezeného v maliském Timbuktu je Abdalláh bin Muhammad, vysoce postavený člen al-Káidy. Část dokumentu byla zveřejněna na stránkách extremistických skupin už v červnu roku 2011, měsíc po smrti Usámy bin Ládina. Text dokumentu byl několikrát přetištěn i v celé řadě arabských novin, pro západní mocnosti však zůstával až dosud neznámým.

Bin Ládin radí: Schovejte se pod stromy

Do dokumentu přispěl svými nápady i samotný bin Ládin, který v dopise zveřejněném americkým centrem pro boj s terorismem radí, jak využít v boji s bezpilotními letouny stromy. "Chci, aby všichni mí bratři věděli, že stromy a vzrostlé rostliny jim mohou poskytnout dobrý úkryt. A to zejména v případě, že nepřítel používá bezpilotní letouny," radil bin Ládin.

Obyvatelé Mali jsou jako naše děti, radí tajný dokument al-Káidy

A přesně takovou taktiku používají členové al-Káidy při stále probíhajícím konfliktu v africkém Mali. Obyvatelé maliského města Diabaly potvrdili, že islamističtí bojovníci se často skrývali pod vzrostlými mangovníky. Jeden z místních učitelů dokonce popsal, že islamisté si za svou základnu cíleně zvolili dům, který je obehnán množstvím vzrostlých stromů. V Tibuktu pak rebelové využívali stromů k zaparkování svých automobilů. Asse Ag Imahalit, zahradník z Timbuktu, vypověděl, že na vlastní oči viděl skupinu islamistů, kteří své vozy maskovali směsí cukru, hlíny a vody.

Americká armáda začala hojněji využívat bezpilotní letouny pro boj s teroristy v roce 2006 v Iráku a následně pak také o rok později v Pákistánu. Stěžejní zbraní se však letouny staly až v roce 2009. A už dnes je jisté, že jejich služba bude pokračovat. Armády světových velmocí se shodují: "Pokud nechceme podnikat invaze do zemí, jako je například Mali, bezpilotní letouny jsou v tomto ohledu jasným armádním nástrojem budoucnosti."

Cenný manuál objevili reportéři AP v maliském Timbuktu.

Cenný manuál objevili reportéři AP v maliském Timbuktu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video