Dva z aktivistů organizace Greenpeace, kteří šplhali po stěně ropné plošiny,...

Dva z aktivistů organizace Greenpeace, kteří šplhali po stěně ropné plošiny, byli zatčeni. (18. září 2013) | foto: Greenpeace - Denis Sinyakov

Za pokus obsadit ropnou plošinu žene Rusko aktivisty Greenpeace k soudu

  • 32
Rusko zahájí soudní stíhání proti všem aktivistům hnutí Greenpeace zapojeným do "útoku" na ropnou plošinu, a to bez ohledu na jejich národnost. Hrozí jim až 15 let ve vězení. Třicítka aktivistů je od čtvrtku 19. září zadržována pohraniční policií.

"Skupina lidí z aktivistické organizace Greenpeace a plující na lodi Arctic Sunrise se pokusila vyšplhat na ropnou plošinu společnosti Gazprom. Následně byli zastaveni pohraniční stráží," uvedl v úterý ve svém prohlášení Vyšetřovací výbor Ruské federace, který je někdy označován za ruskou obdobu amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Aktivisté by podle vyjádření výboru měli být souzeni kvůli pirátství, píše server BBC.

Pokud by byli členové Greenpeace shledáni vinnými, hrozí jim za pirátství podle ruských zákonů až 15 let vězení.

S ozbrojenou pohraniční stráží se aktivisté střetli už během úterý 17. září, když se pokoušeli vyšplhat na ropnou plošinu Gazpromu. Odměnou od stráže jim bylo několik varovných výstřelů a nekompromisní přístup zakuklenců.

Ti se však se střílením do vzduchu nespokojili a o několik hodin později podnikli mnohem ráznější protiútok. Ve čtvrtek večer nasedli do vrtulníku a při bleskové akci obsadili loď aktivistů. Se zbraněmi v rukách a za pokřikování výhrůžek, píše server telegraph.co.uk. Stráže zamkly aktivisty v kajutě lodi. Podle vyjádření Greenpeace na jejich webových stránkách jsou aktivisté na lodi stále držení.

Aktivistická loď plující pod vlajkou Nizozemska byla podle jejího kapitána v době zásahu pobřežní stráže v mezinárodních vodách. Ruské ministerstvo zahraničí však v oficiálním prohlášení uvedlo, že se aktivisté chovali agresivně a provokativně a že zákrok byl zcela legitimní (více o zásahu čtěte zde).

Greenpeace požaduje propuštění aktivistů

Organizace Greenpeace tvrdí, že protest jejích aktivistů byl mírový a že komando na loď proniklo v mezinárodních vodách. Hnutí proto již dříve vyzvalo ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nechal aktivisty okamžitě propustit. V úterý pak svou žádost zopakovalo, když zadržené plavidlo s aktivisty dorazilo po několikadenní plavbě k severoruskému přístavu Murmansk. Loď byla přivlečena ruským plavidlem "Ladoga" do fjordu nedaleko přístavu v cca 10:00 místního času.

"Právníci hnutí Greenpeace žádají okamžitý přístup k 30 aktivistům, kteří jsou zadržováni více než čtyři dny bez právní a konzulární pomoci," uvedlo dále hnutí.

Těžba ropy v Barentsově moři měla podle původních plánů začít už loni, ruská těžební společnost ji ale kvůli protestům ochránců životního prostředí odložila. Podle Greenpeace není Rusko schopno při těžbě zajistit ochranu okolních vod a zabránit jejich zamoření ropou.

Rusové se v Arktidě střetli s Greenpeace:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video