Aktivisté tlačí na Obamu, aby spustil vyšetřování Bushe kvůli mučení

  7:09aktualizováno  7:09
Americký prezident Barack Obama má nařídit trestní vyšetřování svého předchůdce George W. Bushe a dalších významných členů tehdejší administrativy. Vybídla ho k tomu mezinárodní organizace na ochranu lidských práv kvůli obvinění, že někdejší americké špičky daly souhlas s mučením vězňů.

George W. Bush ve své kanceláři v Dallasu (8. listopadu 2010) | foto: Profimedia.cz

"Existují vážné důvody k zahájení vyšetřování proti Bushovi, Cheneymu, Rumsfeldovi a Tenetovi za to, že schválili mučení a válečné zločiny," prohlásil výkonný ředitel organizace Human Right Watch (HRW) Kenneth Roth.

HRW v úterní zprávě s názvem Getting Away with Torture (Skončit s mučením) připomněla, že Bush kdysi otevřeně přiznal, že nejméně ve dvou případech svolil s užitím techniky takzvaného waterboardingu. Vyslýchaný má při takovém úkonu dojem, že se topí.

Někdejší prezident USA také schválil programy tajných věznic CIA a transferů podezřelých do zemí, kde byli podrobováni mučení.

Bushův viceprezident Dick Cheney byl podle dokumentu hlavním koordinátorem, který se podílel na vytváření kontroverzních vyšetřovacích technik. Tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld prý tyto metody schválil a ředitel Ústřední zpravodajské služby CIA George Tenet dbal na jejich zavádění do praxe agenty CIA.

Obama nerespektuje závazek vyšetřovat zločiny mučení

"Obamova administrativa k dnešku nerespektovala závazek vyšetřovat zločiny mučení zadržených, který Spojeným státům ukládá Úmluva proti mučení", podotýkají ochránci lidských práv.

Waterboarding a další vyšetřovací metody, včetně odpírání spánku nebo povinnosti stát v nepohodlných pozicích, schválil Bush pro zadržené po útocích z 11. září 2001. CIA je přestala používat před sedmi lety. Následná odhalení vedla k obvinění, že se USA dopouštěly mučení.

Prezident Obama kontroverzní techniky krátce po nástupu do úřadu v roce 2009 zakázal. Jeho administrativa také začala vyšetřovat úmrtí lidí, které CIA vzala do vazby.

Podle HRW však toto vyšetřování nepokryje praktiky, které jako legální schválili představitelé Bushovy administrativy, napsal server BBC.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

VIDEO: Recidivistka ujížděla policii, za jízdy vyskočil z karavanu pes

Řidička ujížděla policii v kradeném karavanu. U sebe měla i psy

Dramatická honička policie a obytného vozu se odehrála v kalifornském Los Angeles. Řidička karavanu unikala před...

S nezávislostí si kvůli brexitu pohrává i Wales. Podpora mírně stoupá

Do ulic Londýna vyšly desítky tisíc lidí. Někteří z nich nesouhlasí s tím, že...

Nezávislý stát Wales? Donedávna nemyslitelné úvahy způsobil dnes už klasický motiv: brexit. „Pokud neproběhne druhé...

Policie ve vídeňském bytě objevila těla tří žen. Zemřely hlady

Ilustrační snímek

Vídeňská policie objevila v jednom z bytů rakouské metropole těla tří žen, které podle výsledků pitvy zemřely hlady....

Najdete na iDNES.cz