Airbus nezvládl přistání v Sao Paulu, 200 lidí zemřelo

Až dvě stovky lidí zemřely při nehodě na letišti v brazilském Sao Paulu. Přistávající airbus sklouzl na mokré ranveji a narazil do čerpací stanice a nákladního terminálu. Na letišti vypukl mohutný požár. Mezi mrtvými jsou cestující z paluby i lidé, kteří pracovali na zemi.

Airbus A320 letecké společnosti TAM letěl do Sao Paula na vnitrostátní lince z jihobrazilského Porto Alegre. Na palubě bylo 176 lidí, z nichž podle záchranářů nikdo nepřežil.

"Máme tu dvě stovky mrtvých," řekl v noci velitel hasičů Manuel Antonio da Silva Arauja. "Bylo mi řečeno, že teplota uvnitř letadla byla tisíc stupňů Celsia, takže šance, že by tam mohli být přeživší, je nulová," citovala agentura AP guvernéra státu Sao Paulo Josého Serru.

Neštěstí se stalo při přistávání na letišti Congonhas. Letoun sklouzl na deštěm zmáčené ranveji, přeletěl rušnou ulici a narazil do čerpací stanice a nákladního terminálu letiště, kde pracovali lidé.

"Letadlo se začalo točit a přeletělo nám nad hlavami ve výšce semaforů. Slyšeli jsme, jak se zvyšuje hluk motorů a letadlo nám rostlo před očima. Když dopadlo na zem, vybuchlo a kousky se rozletěly kolem," řekl jeden ze svědků havárie Luis Santos.

Na místo nehody přijely desítky sanitek a hasiči, kteří ihned začali bojovat s rozsáhlým požárem. Plameny z nákladního terminálu aerolinek TAM přeskočily i na vedlejší dům.

Z vraku stroje se podle záchranářů zatím podařilo vyprostit pětadvacet těl, dvě desítky obětí vytáhli záchranáři z trosek budovy. Několik lidí je v nemocnici.

Že by mezi oběťmi byli nějací Češi, je podle ministerstva zahraničí velmi nepravděpodobné. "Tuto informaci však můžeme definitivně potvrdit až ve chvíli, kdy bude k dispozici seznam cestujících," sdělila iDNES.cz mluvčí Zuzana Opletalová.

Letiště Congonhas je známé kluzkými přistávacími dráhami. Podle agentury Reuters se stalo symbolem chaotického dopravního systému v celé zemi.

Dnešní havárie se stane nejhorším leteckým neštěstím v dějinách Brazílie. Počet obětí převyšuje bilanci podzimního pádu boeingu do amazonského pralesa. Tehdy zemřelo 155 lidí (více zde). Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva svolal krizovou schůzku vlády
a vyhlásil třídenní státní smutek.

Letecká neštěstí posledních let

30. ledna 2000 - U Pobřeží slonoviny se zřítil do moře Airbus A-310 keňských aerolinií směřující z Abidžanu do nigerijského Lagosu. Ze 179 cestujících jich přežilo deset.

12. listopadu 2001 - Airbus A-300 společnosti American Airlines s 260 lidmi na palubě se krátce po startu zřítil v newyorské čtvrti Rockaway Beach. Celkem zahynulo 265 lidí.

25. května 2002 - Letadlo Boeing 747-200 tchajwanských aerolinek China Airlines se zřítilo do moře u ostrovů Pcheng-chu. Nikdo z 225 lidí na palubě nepřežil.

19. února 2003 - Íránské vojenské letadlo typu Iljušin s 276 lidmi na palubě, které vezlo příslušníky elitních íránských revolučních gard, se zřítilo v jihovýchodním Íránu u města Šahdád. Nikdo nepřežil.

16. srpna 2005 - Kolumbijský Boeing MD-80 se 160 lidmi se zřítil v hornaté západní části Venezuely. V letounu společnosti West Caribbean Airways nikdo nepřežil.

22. srpna 2006 - Na východě Ukrajiny, 45 kilometrů severně od Doněcku, havarovalo ruské letadlo Tu-154. Nehodu letounu petrohradské společnosti Pulkovo nepřežil nikdo ze 170 lidí na palubě.

29. září 2006 - V Brazílii se zřítilo do amazonského pralesa dopravní letadlo Boeing 737-800 společnosti Gol. Na jeho palubě bylo 155 cestujících a členů posádky, nikdo nepřežil.

17. července 2007 - Až 200 mrtvých si pravděpodobně vyžádala havárie brazilského letadla při přistávacím manévru na letišti v Sao Paulu.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video