Airbus Air France se rozlomil o hladinu, řekli vyšetřovatelé

  15:34aktualizováno  17:37
Francouzští vyšetřovatelé zveřejnili první zprávu o nehodě airbusu Air France, který se 1. června s 228 lidmi na palubě zřítil do Atlantiku. Letadlo podle nich nebylo zničeno za letu a ve velké rychlosti se roztříštilo o hladinu. Pátrací týmy dosud našly více než 600 trosek letadla.

"Letadlo nebylo zničeno ve vzduchu. Narazilo na hladinu ve směru letu se silným zrychlením," uvedl šéf vyšetřovatelů Alain Bouillard. Odborníci to usoudili z deformace nalezených trosek. Stroj podle nich na hladinu dopadl spodní částí trupu.

Podle úřadu pro vyšetřování leteckých nehod BEA vyslalo letadlo kvůli problémům s údaji o rychlosti v průběhu pěti minut 24 nouzových signálů. Následně se odpojil autopilot a posádka musela stroj řídit manuálně, popisuje zpráva poslední momenty letu AF 447.

Vyšetřovatelé si všímají i problémů s rychloměry, o kterých se často v souvislosti s nehodou spekulovalo. Uvádějí, že rychloměry, takzvané Pitotovy trubice, byly jedním z faktorů, který přispěl k pádu letadla, nebyl ale jediný.

Šéf francouzských vyšetřovatelů Alain BouillardKvůli problémům s rychloměry se dokonce spekulovalo o zákazu létání všech Airbusů 330 a 340. Vyšetřovatelé dnes řekli, že nic podobného nezvažují. - přečtěte si Problémů s airbusy přibývá, některé stroje by mohly přestat létat

Bouillard se zároveň pozastavil nad tím, že si let nikdy nepředala brazilská a senegalská kontrolní věž. Piloti letu AF 447 se prý třikrát pokusili spojit s věží v Dakaru, ale nikdy se jim to nepodařilo. Mohlo to být proto, že věž nedopatřením neobdržela letový plán osudného airbusu. I kvůli tomu začalo pátrání po letadle se zpožděním.

Až teprve zhruba šest hodin po zmizení stroje vyhlásila letová střediska v západofrancouzském Brestu a Madridu první poplach kvůli tomu, že o letadle nejsou žádné informace. První pátrací letoun začal Airbus hledat až za další čtyři hodiny.

VŠE O PÁDU LETADLA SI PŘEČTĚTE ZDE

První zpráva o nehodě zároveň říká, že počasí v oblasti nebylo vzhledem k roční době nijak výjimečné. Ze svědectví tří posádek letadel, která v podobný čas letěla na obdobné trase, ale vyplývá, že všechny stroje hlásily středně vážné turbulence a musely kvůli nepříznivému počasí pozměnit trasu letu.

Cestující nouzové přistání nečekali

Pátrací týmy dosud z moře vylovily více než 600 trosek airbusu. Pocházejí ze všech částí letadla a jsou mezi nimi i záchranné vesty. Žádná z nich ale nebyla nafouknutá. "Z toho lze vyvodit, že cestující nebyli na nouzové přistání připraveni," poznamenal Alain Bouillard.

ČERNÉ SKŘÍŇKY

Takzvané černé skříňky zaznamenávají nejdůležitější parametry při letu stroje. V letadle jsou dvě - jedna nahrává rozhovory v pilotní kabině a druhá zaznamenává údaje o letu, jako je výška, rychlost, tlak vzduchu v letadle a další. Jsou vyrobené ze speciálních materiálů a odolají i teplotám kolem 1 000 °C, mají křiklavě oranžovou barvu.

Zprávu ale označil za předběžnou a francouzský tým prý bude v pátrání po příčinách nehody pokračovat. "Jsme ještě poměrně daleko od toho, abychom stanovili příčiny nehody," řekl šéf vyšetřovatelů Alain Bouillard.

Mezitím pokračuje týmy usilovně hledají černé skříňky letadla. Signály, které letové zapisovače vysílají a usnadňují jejich nalezení, by se měly odmlčet v nejbližších hodinách. Podle Francouzů ale bude obtížné hledání přesto pokračovat, a to až do 10. července. O čtyři dny později začne druhá fáze. Co by se během ní mělo stát, ale vyšetřovatelé neupřesnili.

Francouzské vojenské námořnictvo nasadilo do pátrání atomovou ponorku Emeraude a hladinové lodě s pátracím zařízením, které zapůjčil Washington. Podle Alaina Bouillarda pokračuje hledání černé skříňky v okruhu sedmdesáti kilometrů od předpokládaného místa neštěstí. "Když zachytíme signál, tak posíláme ke dnu roboty. Zatím jsme ale nebyli úspěšní," řekl šéf vyšetřovatelů.

Vyšetřovatelé dnes také upřesnili, že v pátrací týmy v uplynulých týdnech našly 51 obětí. Další pátrání po troskách i tělech byly odvolány. BEA uvedl, že zatím ještě nemá výsledky pitvy nalezených obětí, kterou provedli brazilští soudní lékaři.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Bojovníci Islámského státu jsou v úzkých, střílí na vlastní rodiny na útěku

Baghúz opustily stovky žen a dětí. (11. února 2019)

Bojovníci Islámského státu (IS) začínají v Sýrii ztrácet poslední naději na výhru a střílí na členy svých vlastních...

Putin a Lukašenko ladili noty na sjezdovce, možnost sjednocení neřešili

Putin si zalyžoval s Běloruským prezidentem Lukašenkem

Politické i osobní vazby lze utužovat i na lyžařské sjezdovce. V Soči to předvedli ruský prezident Vladimir Putin a...

Najdete na iDNES.cz