Airbnb odchází ze židovských osad. Izrael vyhrožuje, Palestinci slaví

  19:00aktualizováno  19:00
Společnost Airbnb ze své ubytovací nabídky stáhla adresy v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Zatímco Palestinci oslavují a k podobnému kroku vyzývají i další firmy nabízející ubytování turistům, izraelští politici slibují odvetu a dotčené osadníky pobídli, aby na Airbnb podali žalobu.

Židovská osada Maaleh Adumim nedaleko Jeruzaléma (7. září 2009) | foto: AP

„Dospěli jsme k závěru, že bychom měli stáhnout nabídku v izraelských osadách na okupovaném Západním břehu, které jsou jádrem sporu mezi Izraelci a Palestinci,“ píše se v prohlášení Airbnb, podle kterého se opatření týká dvou set nabídek. Ty by měly zmizet za několik dní, zatím jsou však na stránkách firmy stále dostupné, třeba byt v osadě Giv’on ha-Chadaša.

Firma dále uvádí, že se nepokládá za experta v otázce „regionálních historických konfliktů“. „Coby globální skupina operující ve 191 zemích a regionech a ve více než 81 tisících měst si musíme uvědomit dopad svých aktivit a jednat zodpovědně,“ míní společnost.

Dodává, že chápe případné rozhořčené ohlasy svých zákazníků a „oceňuje jejich perspektivu“. „Je to kontroverzní téma. (...) Airbnb má pro tyto pohledy hluboký respekt.“

Více než zákazníky však rozhodnutí pobouřilo představitele Izraele. Šéf turistické agentury v seskupení několika osad Guš Ecion Moše Bruce řekl, že jde o bojkot podnikání a cestovního ruchu v Izraeli. Guš Ecion podle něj bude nadále usilovat o návštěvy turistů z celého světa.

Fotogalerie

Organizace Yesha Council, která židovské osadníky zastupuje, pak Airbnb osočila, že se z ní stala politická síla. „Buď je rozhodnutí výsledkem antisemitismu, nebo kapitulace vůči terorismu, nebo obojího,“ cituje organizaci agentura AFP.

Podle starosty osady Efrat Oded Revivi je to nespravedlnost vůči osadníkům, která mír mezi Židy a Palestinci jen oddálí.

Ministr cestovního ruchu Jariv Levin pak Airbnb vyzval, aby své „hanebné, nešťastné a diskriminační“ rozhodnutí odvolala. A nejen to. „Začali jsme připravovat okamžitá opatření, abychom omezili aktivity Airbnb v Izraeli,“ uvedl ministr a dodal ještě jedno protiopatření. Svatá země podle něj nyní rozjede program na podporu krátkodobých pronájmů domů v židovských osadách.

K jeho slovům se přidal ministr vnitřní bezpečnosti Gilad Erdan, podle nějž by dotčení hostitelé z osad měli „zvážit žalobu na Airbnb“ a izraelský parlament pak zákon, který bude bojkot Izraele penalizovat. Další politici poukázali na to, že Airbnb zaujímá politický názor v případě Izraele, ale nikoli například v případě Krymu, Západní Sahary, Tibetu nebo turecké části Kypru. 

„Ubytování se snídaní v ukradené zemi“

Naopak palestinští představitelé oslavují. Jeden z nich, diplomat Saeb Erakat, stažení firmy z osad považuje za „pozitivní úvodní krok“. „Je zásadní, aby Airbnb následovala pozici mezinárodního práva, a sice, že Izrael je okupující mocnost a izraelské osady na Západním břehu Jordánu včetně okupovaného východního Jeruzaléma jsou nelegální a představují válečný zločin,“ podotkl.

Rada pro lidská práva při OSN by podle něj také měla zveřejnit seznam společností, které „profitují z izraelské koloniální okupace“. Palestinci firmě podle AFP už před dvěma lety pohrozili právními kroky, protože uváděla, že se ubytování nachází v Izraeli namísto palestinského Západního břehu.

Ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch pro Izrael a palestinská území Omar Shakir pak rozhodnutí Airbnb označil za „vítaný krok“.„Společnosti jako Booking by ho měly následovat,“ napsal na Twitteru v příspěvku, který uvedl slovy „ubytování se snídaní v ukradené zemi“. 

Osad na Západním břehu se nikdy nevzdáme, řekl Netanjahu. Palestinci zuří

Právě židovské osady na území budoucího palestinského státu totiž mezinárodní společenství považuje za nelegální a jejich budování je jednou z hlavních překážek v soužití obou národů. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však kritiku odmítá a loni v srpnu prohlásil, že se Izrael osad nikdy nevzdá. Žije v nich kolem půl milionu Izraelců, dalších dvě stě tisíc pak podle agentury AFP bydlí ve východním Jeruzalémě. Tam se ostatně soustředí většina nabídek ubytování na Airbnb z této oblasti. List The Times of Israel uvádí, že zatím není jasné, zda budou i nadále na výběr.

Izrael se snaží bránit ekonomickému, kulturnímu a akademickému bojkotu, k němuž vyzývá hnutí známé pod zkratkou BDS (Boycott, Divestment and Sanctions). To už zatlačilo třeba na firmy SodaStream, Veolia nebo Orange. 

Přijal také zákon, který umožňuje zabránit cizincům vyzývajícím k bojkotu ve vstupu na své území, což se nedávno vymstilo americké studentce, která ještě v USA podporovala BDS, pak se však rozhodla studovat v izraelské Haifě. Na letišti ji zadržela policie a zákazala jí vstup do země. Nakonec jí to podle serveru Ynetnews povolil až soud.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Po srážce bombardérů našli ruští záchranáři třetího letce, ani on nepřežil

Ruský stíhací bombardér Su-34

Ruští námořníci našli v noci z pátku na sobotu v Japonském moři mrtvé tělo dalšího ze čtyř vojáků, kteří se v pátek...

Pořadatelé neofašistického koncertu na památku Palacha přišli o další místo

Student mělnického gymnázia Jan Palach v roce 1966

Italský zábavní park, kde se měl v sobotu večer konat koncert neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřekl...

Tisíce Finů chtějí odebrat azyl imigrantům usvědčeným ze sexuálních zločinů

Svíčky zapálené na připomínku obětí sexuálních útoků ve městě Oulu na severu...

V dubnu se ve Finsku konají volby a již teď je jasné, že migranti budou hlavním tématem předvolební kampaně. Desítky...

Najdete na iDNES.cz