Airbnb odchází ze židovských osad. Izrael vyhrožuje, Palestinci slaví

  19:00aktualizováno  19:00
Společnost Airbnb ze své ubytovací nabídky stáhla adresy v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Zatímco Palestinci oslavují a k podobnému kroku vyzývají i další firmy nabízející ubytování turistům, izraelští politici slibují odvetu a dotčené osadníky pobídli, aby na Airbnb podali žalobu.

Židovská osada Maaleh Adumim nedaleko Jeruzaléma (7. září 2009) | foto: AP

„Dospěli jsme k závěru, že bychom měli stáhnout nabídku v izraelských osadách na okupovaném Západním břehu, které jsou jádrem sporu mezi Izraelci a Palestinci,“ píše se v prohlášení Airbnb, podle kterého se opatření týká dvou set nabídek. Ty by měly zmizet za několik dní, zatím jsou však na stránkách firmy stále dostupné, třeba byt v osadě Giv’on ha-Chadaša.

Firma dále uvádí, že se nepokládá za experta v otázce „regionálních historických konfliktů“. „Coby globální skupina operující ve 191 zemích a regionech a ve více než 81 tisících měst si musíme uvědomit dopad svých aktivit a jednat zodpovědně,“ míní společnost.

Dodává, že chápe případné rozhořčené ohlasy svých zákazníků a „oceňuje jejich perspektivu“. „Je to kontroverzní téma. (...) Airbnb má pro tyto pohledy hluboký respekt.“

Více než zákazníky však rozhodnutí pobouřilo představitele Izraele. Šéf turistické agentury v seskupení několika osad Guš Ecion Moše Bruce řekl, že jde o bojkot podnikání a cestovního ruchu v Izraeli. Guš Ecion podle něj bude nadále usilovat o návštěvy turistů z celého světa.

Fotogalerie

Organizace Yesha Council, která židovské osadníky zastupuje, pak Airbnb osočila, že se z ní stala politická síla. „Buď je rozhodnutí výsledkem antisemitismu, nebo kapitulace vůči terorismu, nebo obojího,“ cituje organizaci agentura AFP.

Podle starosty osady Efrat Oded Revivi je to nespravedlnost vůči osadníkům, která mír mezi Židy a Palestinci jen oddálí.

Ministr cestovního ruchu Jariv Levin pak Airbnb vyzval, aby své „hanebné, nešťastné a diskriminační“ rozhodnutí odvolala. A nejen to. „Začali jsme připravovat okamžitá opatření, abychom omezili aktivity Airbnb v Izraeli,“ uvedl ministr a dodal ještě jedno protiopatření. Svatá země podle něj nyní rozjede program na podporu krátkodobých pronájmů domů v židovských osadách.

K jeho slovům se přidal ministr vnitřní bezpečnosti Gilad Erdan, podle nějž by dotčení hostitelé z osad měli „zvážit žalobu na Airbnb“ a izraelský parlament pak zákon, který bude bojkot Izraele penalizovat. Další politici poukázali na to, že Airbnb zaujímá politický názor v případě Izraele, ale nikoli například v případě Krymu, Západní Sahary, Tibetu nebo turecké části Kypru. 

„Ubytování se snídaní v ukradené zemi“

Naopak palestinští představitelé oslavují. Jeden z nich, diplomat Saeb Erakat, stažení firmy z osad považuje za „pozitivní úvodní krok“. „Je zásadní, aby Airbnb následovala pozici mezinárodního práva, a sice, že Izrael je okupující mocnost a izraelské osady na Západním břehu Jordánu včetně okupovaného východního Jeruzaléma jsou nelegální a představují válečný zločin,“ podotkl.

Rada pro lidská práva při OSN by podle něj také měla zveřejnit seznam společností, které „profitují z izraelské koloniální okupace“. Palestinci firmě podle AFP už před dvěma lety pohrozili právními kroky, protože uváděla, že se ubytování nachází v Izraeli namísto palestinského Západního břehu.

Ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch pro Izrael a palestinská území Omar Shakir pak rozhodnutí Airbnb označil za „vítaný krok“.„Společnosti jako Booking by ho měly následovat,“ napsal na Twitteru v příspěvku, který uvedl slovy „ubytování se snídaní v ukradené zemi“. 

Osad na Západním břehu se nikdy nevzdáme, řekl Netanjahu. Palestinci zuří

Právě židovské osady na území budoucího palestinského státu totiž mezinárodní společenství považuje za nelegální a jejich budování je jednou z hlavních překážek v soužití obou národů. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však kritiku odmítá a loni v srpnu prohlásil, že se Izrael osad nikdy nevzdá. Žije v nich kolem půl milionu Izraelců, dalších dvě stě tisíc pak podle agentury AFP bydlí ve východním Jeruzalémě. Tam se ostatně soustředí většina nabídek ubytování na Airbnb z této oblasti. List The Times of Israel uvádí, že zatím není jasné, zda budou i nadále na výběr.

Izrael se snaží bránit ekonomickému, kulturnímu a akademickému bojkotu, k němuž vyzývá hnutí známé pod zkratkou BDS (Boycott, Divestment and Sanctions). To už zatlačilo třeba na firmy SodaStream, Veolia nebo Orange. 

Přijal také zákon, který umožňuje zabránit cizincům vyzývajícím k bojkotu ve vstupu na své území, což se nedávno vymstilo americké studentce, která ještě v USA podporovala BDS, pak se však rozhodla studovat v izraelské Haifě. Na letišti ji zadržela policie a zákazala jí vstup do země. Nakonec jí to podle serveru Ynetnews povolil až soud.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Za vzpurné referendum do vězení. Madrid rozdal Kataláncům přísné tresty

Španělský nejvyšší soud v pondělí vynesl vysoké tresty vězení pro katalánské politiky za neústavní referendum o...

Polsko volí nové složení parlamentu, výhru očekává konzervativní PiS

V Polsku v neděli probíhají volby, v nichž lidé rozhodnou o novém složení obou komor parlamentu. Čeká se, zda u moci...

Polské volby ovládla strana Právo a spravedlnost. Má téměř polovinu hlasů

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) v nedělních parlamentních volbách zatím získává 45,8 procenta hlasů....

Texaský policista zastřelil ženu stojící doma za oknem. Cítil se v ohrožení

V texaském Fort Worthu zastřelil o víkendu policista osmadvacetiletou ženu přímo v jejím domě. Strážce zákona vypálil...

Najdete na iDNES.cz