Vyléčené připoutali k okapu. Africké nemocnice trestají ty, co neplatí

  12:06aktualizováno  12:06
Studie mezinárodní organizace Chatham House odhalila, že v zemích subsaharské Afriky i v mnoha částech Asie bují praxe, která z pacientů v nemocnicích dělá vězně. Ty, kteří nemají peníze na provedené zákroky, totiž personál nepustí domů a přivázané k okapům je zadržuje dlouhé měsíce - dokud nezaplatí. Ženám pak lékaři nabízejí ještě jednu možnost, sex.

Nemocnice v konžské metropoli Brazaville. (15. října 2011) | foto: Profimedia.cz

Dokud nezaplatíte za péči, kterou jsme vám poskytli, zůstanete tady. Tuto větu slyší podle studie londýnské organizace Chatham House pacienti v subsaharské Africe a částech Asie tak často, že už to berou téměř za samozřejmost. 

Tamní nemocnice - státní i soukromé - často nemají prostředky na bezplatný provoz, lidé si proto musí hradit léčebné výlohy sami. Mnozí to však nezvládnou a ty pak personál odmítá pustit domů. A to i dlouhé měsíce - dokud sami nebo jejich rodiny dluh neuhradí. Do té doby jsou vyléčení pacienti proti své vůli připoutaní k okapům, kde bez zájmu nemocnic hladoví. Výjimečné není ani bití těch, kteří se pokusí utéct.

Padělané a prošlé léky trápí západ Afriky, chudým pomáhají startupy

„Toto je to nejgrotesknější porušení lidských práv, jaké si umíte představit. A pokrok je příliš pomalý na to, jak naléhavě je v tomto případě potřeba,“ podotýká poradkyně pro zdravotnictví charitativní organizace Oxfam Anna Marriottová.

Vězni v nemocnicích se tak stávají lidé zranění při dopravních nehodách vyžadující náročné operace či dlouhodobější pobyt na lůžku, pacienti s rakovinou včetně dětí i těhotné ženy a rodící ženy, které potřebují císařský řez. Čerstvé matky jsou pak zadrženy i s dětmi. Příkladem budiž Demokratická republika Kongo, kde loni během šesti týdnů jediná porodnice zadržela za nezaplacení poplatků 54 procent pacientek a další už tou dobou několik měsíců i s dětmi držela jako rukojmí.

Jednou ze zemí, kde obyvatelé věří, že nemocnice mají právo je kvůli dluhům uvěznit ve zdech areálu, je například Uganda. Celkem se autoři práce zabývali čtrnácti zeměmi, mezi nimi Ghanou, Libérií, Nigérií, Zimbabwe či Indií, a v letech 2003 až 2017 zjistili na 950 případů zadržení dlužníků. Úplná čísla však nejsou známá.

Vzhledem k tomu, že tito „neplatiči“ často patří mezi nejchudší obyvatele daných zemí, uvěznění v nemocnicích uvrhne je i jejich rodiny do ještě hlubší chudoby.

Z pacientek se na nemocničních chodbách stávají prostitutky

Ženy však obvykle dostávají na výběr ještě jednu možnost, jak svůj dluh na zdravotnických poplatcích splatit - sexem. Pacientky v keňské metropoli Nairobi si tak podle tamního serveru Jambonewspot na nemocničních chodbách vydělávají jako prostitutky. A dokud si nenašetří potřebnou sumu, domů se nedostanou, u nemocniční brány je zastaví stráž.

Server popisuje případ ženy, která v době vydání článku byla v nemocnici už půl roku. Během té doby se sblížila s jedním z lékařů. „Po každém sexu mi dá nějaké peníze, o které se pak dělím s kamarádkou, kterou tu také drží. Řekla mi, že všichni doktoři, kteří spí s pacientkami, jim pak obvykle dají ‚něco malého‘,“ popsala žena. 

Server dodává, že na běžnou situaci média upozornili až zaměstnanci nemocnice, znechucení porušováním Hippokratovy přísahy. V jiné keňské nemocnici zase zdravotní sestry svobodným matkám nabízely, že svůj dluh mohou vyrovnat prodejem dítěte. Matky tak často děti ze strachu, že o ně přijdou, házejí příbuzným z okna.

„Je to systémový problém a počet případů porušení lidských práv je poměrně vysoký. Lidé jsou zadržováni bez jakéhokoliv procesu, jsou zamykáni a hlídáni ostrahou. Ženy rodí děti, které do tohoto světa prakticky vstupují už jako vězni,“ popisuje pro britský Guardian spoluautor studie Robert Yates.

Spolu s ostatními autory chce nyní vyzvat světové lídry, aby nelidské praxi zabránili. Na to, že se něco takového děje, je aktivisté upozorní i na mezinárodním fóru Universal Health Coverage (UHC)  v Tokiu, které začíná v úterý a na kterém by se s politiky měli sejít představitelé OSN, Světové zdravotnické organizace a Světové banky. Tématem budou právě způsoby, jak zlepšit dostupnost zdravotnické péče pro všechny do roku 2030. 

Splacení dluhů jako dárek před volbami

Yates míní, že příčinou problému jsou samotné zdravotnické poplatky. „Toto jen ukazuje, jak špatně může soukromě placený zdravotnický systém dopadnout. Musíme o tom udělat větší výzkum a světová zdravotnická komunita to musí začít brát vážně,“ upozorňuje.

Citovaná studie za příklad zlepšení poskytované zdravotní péče po zrušení poplatků dává Burundi, kde během pěti let klesl počet případů novorozeneckých úmrtí o 43 procent.

„Lékařská péče opravdu musí být pro pacienty zadarmo, protože toto je důsledek poplatků a je to ta nejhorší situace v celém spektru obtížných situací. Lidé mohou dostat potřebnou péči, ale pak se buď oni nebo jejich věci či doklady stávají rukojmím,“ míní také lékař a poradce organizace Lékaři bez hranic Mit Philips.

Politici dotyčných zemí problém systémově neřeší, na uvězněné pacienty si však často vzpomenou před volbami. Kandidát na nigerijského guvernéra Oluomo Owolabi tak například na znamení dobré vůle v den svých narozenin zaplatil dluhy pacientů v nemocnici ve státě Osun. Manželka guvernéra v nigerijském státě Abia zase zahrnula kojící matky dárky. Jedním z nich byly i peníze na dlužné poplatky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Migranti z lodi Open Arms se v noci vylodili na ostrově Lampedusa

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Loď Open Arms, která patří španělské neziskové organizaci Proactiva, v úterý krátce před půlnocí zakotvila v italském...

Ubodali těhotnou, která žila sama, aby viděli smrt člověka na vlastní oči

Devatenáctiletý pachatel, který se u soudu přiznal k vraždě mladé ženy, ukazuje...

Chtěli vidět něčí smrt. Nějaké náhodně vybrané oběti. Na mušku se jim dostala 18letá dívka v severním Německu. Žila...

Nejdřív testy, pak rakety po Evropě. Putin varoval před úmysly USA

Ruský prezident Vladimir Putin mluví při návštěvě Finska na tiskové konferenci...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu obvinil Spojené státy, že by mohly rozmístit v Rumunsku a později i v Polsku...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz