V zemi je asi tisícovka francouzských vojáků. Čadské úřady nezmínily datum, dokdy by tito vojáci měli opustit zemi, představující klíčový článek francouzské vojenské přítomnosti v Africe a opěrný bod Paříže v Sahelu po vynuceném odchodu francouzských jednotek z Mali, Burkiny Faso a Nigeru, napsala agentura AFP.
„Toto není roztržka s Francií jako v Nigeru a jinde,“ řekl AFP čadský ministr zahraničí Abderaman Koulamallah. Jeho ministerstvo v komuniké ujistilo, že Čad bude respektovat podmínky pro vypovězení dohody s Francií, včetně výpovědní lhůty.
Čadská vláda v prohlášení, zveřejněném na Facebooku čadské diplomacie, uvádí, že chce po 66 letech nezávislosti plně prosadit svou suverenitu a přehodnotit svá strategická partnerství.
Nová éra. Francie stahuje vojáky z Afriky, ruské expanzi padá hlavní překážka |
„Francie to bere na vědomí a chce pokračovat v dialogu o tom, jak tuto orientaci uskutečnit,“ uvedla podle agentury AFP francouzská diplomacie. Ukončení dohody o vojenské spolupráci s Francií následovalo jen několik hodin poté, co Čad navštívil šéf francouzské diplomacie Jean-Noël Barrot.
Blíže Rusku
Čadský prezident Mahamat Idriss Déby se snaží o větší nezávislost na západních spojencích prohlubováním vztahů s Ruskem. To je citlivé zejména pro Francii a USA, které za poslední roky zaznamenaly v Sahelu značné politické neúspěchy, upozornil minulý měsíc server BBC News. Geografické umístění Čadu je přitom z pohledu Západu strategické pro politickou stabilitu v regionu - a Čad si je své výhodné pozice vědom. Francie má v Ndjameně velkou vojenskou základnu a její menší posádky se nacházejí na severu a východě Čadu. USA mají v zemi jednotku speciálních sil.
Poslední díl domina padl. Západ v Nigeru prohrál, o slovo se hlásí Rusko |
Ve čtvrtek nový senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye v rozhovoru poskytnutém deníku Le Monde prohlásil, že brzy nebudou francouzští vojáci ani v Senegalu. V bývalé kolonii na západě Afriky má Francie okolo 350 vojáků.
Paříž tvrdí, že již jednala o omezení počtu svých vojáků ve svých bývalých koloniích. Čad a Senegal ale Francii v tomto rozhodnutí předběhly. „Afričané byli ale opět rychlejší než Francouzi,“ řekla agentuře AFP Elie Tenenbaumová z Francouzského institutu mezinárodních vztahů (IFRI). To nemohlo podle ní potěšit nikoho jiného než Rusko.
Chudý Čad našel stabilitu a rozvíjí se před očima, díky Číně. Co z toho má? |
„Čad i Senegal v posledních měsících zintenzivnily obchod s Moskvou. Ačkoli Rusko nemá v těchto zemích žádné významné zájmy, je to pro něj dobrý způsob, jak zasáhnout Francii,“ uvedla dále Tenenbaumová
Podle deníku Le Monde zůstává Čad posledním článkem v ruské snaze o ovládnutí Sahelu, který historicky spadal pod vliv Francie. Rusku se podařilo vytvořit spojenectví s vládami v Nigeru, Burkině Faso a Mali, které si následně vynutily, aby se Francie vojensky stáhla z jejich států. To samé platí i pro USA, které v srpnu vyklidily svou základnu u města Agadez v Nigeru. Mezi mladými voliči v regionu navíc sílí protizápadní nálady, především pak proti Francii.
20. dubna 2021 |