Afghánské ministerstvo obrany v reakci oznámilo, že údajné ztráty mezi civilisty vyšetří. Uvedlo také, že při operaci samotné bylo zabito 22 cizích bojovníků Tálibánu a dalších 14 zajato, a to včetně šesti členů teroristické sítě Al-Káida, pěti islamistů z Pákistánu a jednoho z Bangladéše.
Člen provinční rady Attaulláh Afghan agentuře AFP řekl, že při náletu byl zasažen i vůz přepravující na svatbu ženy a děti. Další představitel rady podle agentury Reuters prohlásil, že mrtvých je 40 a všichni jsou civilisté.
Podle mluvčího ministerstva obrany povstalci v úkrytu využívaném i zahraničními teroristy odolávali útoku speciálních sil asi hodinu. Pak jeden z nich na sobě odpálil vestu sebevražedného atentátníka a následně vybuchl sklad munice, určené podle ministerstva obrany k teroristickým útokům.
Bojovníci Tálibánu ovládají většinu provincie Hílmand, kde se produkuje nejvíce opia na světě. Jeho prodejem islamisté získávají peníze pro svoje aktivity.
Pondělní incident je dalším z řady případů, kdy si boj mezi afghánskými vládními jednotkami podporovanými zahraničními silami na straně jedné a islamistickými povstalci na straně druhé vyžádal velký počet civilních obětí.
V bojích na jihu Afghánistánu zemřel vysoký velitel Tálibánu |
Ve čtvrtek zemřelo nejméně 30 civilistů a 40 utrpělo zranění ve východoafghánské provincii Nangarhár při útoku bezpilotního letounu americké armády, která v oblasti operuje společně s afghánskými bezpečnostními silami. Terčem náletu byla podle amerických úřadů skrýš členů teroristické organizace Islámský stát (IS), omylem byli ale zasaženi místní rolníci.
Agentura AP spojuje vzestup násilí v Afghánistánu s krachem jednání mezi Tálibánem a USA, které mělo ukončit „nejdelší válku Ameriky“.