Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Kábul může padnout už za půl roku, odhadují americké tajné služby

  18:53
Tálibán na severu Afghánistánu dobývá okres za okresem a Američané přepisují odhady, jak dlouho vláda v Kábulu ještě vydrží. Podle poslední analýzy tajných služeb může zkolabovat už půl roku po odchodu posledního amerického vojáka, píše list The Wall Street Journal.

V Kábulu stovky ozbrojených mužů demonstrovaly ochotu pomoci vládě v boji proti Tálibánu. (23. června 2021) | foto: Reuters

Až donedávna byly americké tajné služby optimističtější. Soudily, že vláda prezidenta Ašrafa Gháního by se mohla udržet až dva roky po odchodu koaličních jednotek. Zpravodajská komunita ovšem podle listu The Wall Street Journal minulý týden došla k závěru, že vydrží šest měsíců, maximálně rok.  

Pesimistické hodnocení situace vychází z vývoje na bojišti. Tálibán rozjel velkou ofenzivu na severu Afghánistánu, od května obsadil padesát z celkem 370 afghánských okresů. S vládními jednotkami svádí líté boje v ulicích Kundúzu, střílí se i na předměstích půlmilionového Mazáre Šarífu. 

V Kábulu stovky ozbrojených mužů demonstrovaly ochotu pomoci vládě v boji proti Tálibánu. (23. června 2021)

„Tisíce afghánských vojáků a ozbrojených civilistů je připraveno bránit Mazáre Šaríf. Jeho předměstí a okolní okresy už byly ztraceny,“ popsal atmosféru v severní metropoli pro agenturu Bloomberg Mohammad Farhad Azimi, guvernér provincie Balch.  

Tálibánu se také tento týden podařilo obsadit hlavní hraniční přechod do Tádžikistánu. Tádžické úřady oznámily, že přes hranici uteklo 134 afghánských vojáků a policistů, další desítky Tálibán zajal či zabil. Podle odborníků se Tálibán snaží zmocnit okresů kolem regionálních center, na ty však chce zaútočit až po odchodu Američanů.

Letiště v Kábulu budou řídit Turci. Afghánci to totiž sami nezvládnou

Vládě loajální jednotky, které často i několik měsíců neviděly výplatu, se údajně vzdávají bez boje. Výměnou za bezpečný odchod předávají Tálibánu vojenské vozy Humvee, dělostřeleckou munici, kulomety a další výstroj a výzbroj dodanou Američany.

Vláda v Kábulu přiznává, že její jednotky byly v řadě okresů donuceny k „taktickému ústupu“. „Boje se v posledních týdnech vyostřily. Naším hlavním cílem je udržet strategické oblasti a nepřepínat dále naše jednotky,“ řekl agentuře Reuters zdroj z afghánské armády.

Češi odejdou do konce června

Zostřené boje na severu opět oživily otázku, nakolik budou afghánské bezpečnostní složky bojeschopné bez americké letecké podpory. V Afghánistánu je nyní asi sedm tisíc vojáků ze zemí NATO, definitivně by měli odejít k 11. září. 

Stahování ovšem postupuje tak rychle, že v polovině července už by mohlo být hotovo. Česká armáda své poslední vojáky z alianční mise stáhne do konce června. Nyní zůstává pouze dvanáctičlenná koordinační jednotka, většina vojáků i materiálu už byla odvezena.

ANALÝZA: Jak americká armáda narychlo přetáčí kormidlo proti Číně

Poslední hodnocení bezpečnostní situace od amerických zpravodajců vyvolává tlak na přípravu krizových scénářů pro případ, že z Kábulu bude třeba narychlo evakuovat diplomatický personál, kontraktory a pracovníky rozvojových organizací. Svoji ambasádu v Kábulu už koncem května uzavřela Austrálie.

Pentagon kvůli bojům na severu zvažuje, že tempo stahování zpomalí. Ve hře údajně bylo i udržení obří letecké základny Bagrám severně od Kábulu, kterou by v případě nutnosti bylo možné použít jako další evakuační bod. Prezident Joe Biden ovšem tento týden potvrdil, že ji Američané předají Afgháncům.

Tento pátek by se v Bílém domě měl setkat se svým afghánským protějškem Ašrafem Ghaním a šéfem afghánské Vysoké rady pro národní usmíření Abdalláhem Abdalláhem. Zatímco budou jednat, v Kábulu či Mazáre Šarífu se formují milice připravené bojovat proti islamistům.

„Přidali jsem se k armádě, abychom bojovali s panáky z Tálibánu,“ vzkázal po telefonu agentuře Bloomberg z obleženého Mazáre Šarífu polní velitel Zulfikar Nazárí, který má pod sebou asi stovku mužů. „Budeme bojovat až do smrti, budeme bránit naše města.“

8. května 2021

Autor:

  • Nejčtenější

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

VIDEO: Nechvalně proslulá formule se znovu proháněla po dálnici D4

Řidič formule, který se ve vozidle proháněl po dálnici D4 v září 2019, je zřejmě zpátky. Zdá se, že ani desetitisícová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice

Na ruské letecké základně na Krymu explodovala munice, uvedlo ruské ministerstvo obrany, podle kterého byl vzniklý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putinův přítel Steven Seagal navštívil Donbas. Svět nezná pravdu, říká herec

Někdejší hvězda akčních amerických filmů Steven Seagal, který je v posledních letech známý i jako přívrženec ruského...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Gruzie dál sní o evropské budoucnosti. „Je to návrat domů,“ říkají Gruzíni

Zatímco Ukrajina a Moldavsko získaly v červnu status kandidátské země Evropské unie, Gruzie si na něj bude muset ještě...

Na Krymu útočila Ukrajina, tvrdil Pentagon. Pak zprávu stáhl jako „nepřesnou“

Výbuchy, které v úterý otřásly ruskou leteckou základnou Saky na okupovaném Krymu, má na svědomí ukrajinská strana....

Napadený spisovatel Rushdie je na dýchacím přístroji a nejspíš ztratí oko

Spisovatel Salman Rushdie se po pátečním útoku nachází na jednotce intenzivní péče. Britský autor indického původu...

Při útoku v Jeruzalémě se zranilo osm lidí. Pachatel se vzdal policii

V neděli ráno útočník napadl autobus v centru Jeruzaléma. Osm lidí se zranilo, dva z toho těžce. Střílelo se poblíž Zdi...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...