Mírová dohoda USA s Tálibánem je na spadnutí. Afghánci se ale neradují

  12:45aktualizováno  12:45
Co zpočátku působilo jako totální utopie, se brzy může přetavit v nečekanou realitu. Po více než roce tvrdého vyjednávání se průlomová mírová dohoda mezi Spojenými státy a islamistickým hnutím Tálibán, po dlouhé roky nesmiřitelnými nepřáteli, blíží do finále. Většina Afghánců má ale z plánovaného odchodu amerických vojáků strach.

Bojovníci afghánského Tálibánu oslavují příměří v provincii Nangarhár (16. června 2018) | foto: Reuters

Zalmay Khalilzad, zvláštní vyslanec šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, představil dohodu v úterý afghánskému prezidentovi Ašrafovi Ghanímu. Ten se k ní má vyjádřit do dvou dnů. Legitimní afghánská vláda se vyčerpávajícího jednání v Kataru neúčastnila, neboť vůdci Tálibánu, kteří ji neuznávají, si to nepřáli.

Fotogalerie

Výsledný návrh dohody počítá mimo jiné s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby se chudičká středoasijská země stala základnou k plánování útoků na USA a jejich spojence. 

„Souhlasili jsme s tím, že v případě splnění podmínek dohody opustíme v průběhu 135 dní pět základen, na kterých jsme v současnosti přítomni,“ řekl v úterý Khalilzad. V první fázi stahování by tak z Afghánistánu mělo odejít něco přes 5 000 ze zhruba 14 000 amerických vojáků. 

Pokud se dohoda naplní, může to znamenat počátek konce nejdelší americké války, téměř osmnáct let trvajícího konfliktu vyvolaného útoky z 11. září 2001. Ten si dosud vyžádal přes 2 300 amerických životů a americké daňové poplatníky stál miliardy dolarů.

Donald Trump by tak splnil svůj dlouhodobý cíl a slib, který dal Američanům před nástupem do úřadu. Není sporu o tom, že by to pro něho byl jeden z klíčových argumentů během nadcházející kampaně za znovuzvolení.

Tálibán stupňuje útoky

Američané tvrdí, že mírová dohoda s Tálibánem není založena na slepé důvěře, ale že obsahuje jasné závazky, jejichž dodržování bude kontrolováno a prověřováno. 

S Tálibánem se nejedná, z tygra nebude vegetarián, varoval Zeman

„Nyní by měly následovat vnitroafghánské rozhovory, během nichž bude Tálibán hovořit s dalšími zástupci afghánské společnosti a společně se zavážou dodržovat trvalé příměří,“ řekl podle agentury AP nejmenovaný vysoký činitel americké vlády. Půjde-li vše dobře, v delším horizontu budou následovat všeobecné volby už za účasti Tálibánu. 

Vypadá to nadějně, je tu však stále přinejmenším několik „ale“. Především – na afghánském území působí další militantní organizace, jichž se dohoda netýká. V prvé řadě různá seskupení hlásící se k idejím al-Káidy, ale také Islámský stát v Chorásánu, odnož nechvalně proslulé skupiny, jež o sobě dává v poslední době citelně vědět. 

Existují obavy, že dosavadní bojovníci Tálibánu, kteří by nesouhlasili s mírem s Američany, by se k těmto organizacím mohli připojit.

Strach však vzbuzuje i samotné jednání Tálibánu. Ten stupňuje útoky i sebevražedné atentáty v zemi a v době vrcholícího jednání jeho bojovníci zabili několik amerických vojáků. Podle expertů se tak děje zejména proto, že islamistické hnutí chce před finálním podpisem urvat v zemi co nejvíc. 

KOMENTÁŘ: Afghánistán je hřbitovem impérií

Pondělní atentát Tálibánu proti sídlu mezinárodních organizací v Kábulu a také jeho rozsáhlá ofenziva proti klíčovým městům Kunduz a Puli Chumrí z posledních dnů ještě vystupňovaly pochybnosti mezi obyčejnými Afghánci, zda dohoda povede ke konci násilností. 

Mnoho Afghánců se bojí, že po odchodu Američanů upadne země, jejíž armáda a policie jsou slabé, znovu do područí Tálibánu. 

„Všichni mají strach, že nastane návrat k tomu, co jsme tu už jednou za vlády Tálibánu měli. Ženy musely chodit zahalené od hlavy k patě a lidé žili jako zvířata v klecích. Když Američané odejdou, kdo islamisty zastaví tentokrát?“ vystihl všeobecné obavy 74letý Mohammad Arzam, trhovec z Kábulu. 

Návrat jednoho z padlých českých vojáků z Afghánistánu (24.10.2018): 


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

ZÁPISNÍK: Nechci ve Švédsku umřít hlady, až mi selže kreditka

Švédsko je zemí pokroku a inovací. Nebojí se budovat například oboupohlavní toalety. Mimo zdánlivě bizarní věci, vzniká...

Píseň místo křiku. Protestující v Libanonu zpívali vyděšenému batoleti

Když se řidička s malým synem v autě dostala mezi demonstranty v libanonském Bejrútu, požádala je, zda by se mohli...

Trump chce Aljašku otevřít těžbě. Zhorší tím klimatické změny, míní experti

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zrušení dlouhodobých omezení těžby dřeva v části Aljašky přezdívané...

Premium

Holčička si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Dostane vojačky

Šestiletá holčička z amerického Arkansasu si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Výrobce hraček jí vyhověl, do své...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz