Taliban dobývá „afghánský klenot“, boje zuří dvě hodiny od Kábulu

  11:53aktualizováno  14:09
V sedmém největším městě Afghánistánu se už čtyři dny urputně bojuje. Vládní jednotky se snaží zastavit postup bojovníků Talibanu v Ghazní, které leží asi dvě hodiny jízdy na jihozápad od Kábulu. Boje o strategicky významné město si vyžádaly přes tři sta obětí.

Radikální hnutí zaútočilo v noci na pátek na velitelství policie a další vládní budovy. Detaily o vývoji bojů jsou nejasné, neboť tálibové zničili většinu mobilních antén ve městě a telekomunikační věž.

Fotogalerie

V bojích dosud zemřelo přes 100 členů bezpečnostních sil, nejméně 20 civilistů a 194 tálibů, informovalo afghánské ministerstvo obrany. Svědci, kteří utekli do Kábulu, uvedli, že ulice jsou plné mrtvých. 

Vláda v Kábulu tvrdí, že pád města nehrozí. „Strategické lokality a centra ve městě jsou pod kontrolou afghánských ozbrojených sil a Taliban se skrývá v domovech obyvatel a obchodech a odolává,“ řekl náčelník generálního štábu Šaríf Jaftali.

Místní politici a obyvatelé však vykreslují situaci zcela jinak. Taliban podle nich kontroluje velkou část města o 150 tisících obyvatelích. „Pouze sídlo guvernéra, policejní centrála a komplex tajné služby zůstaly v rukou vlády a Taliban se je snaží dobýt,“ řekl Reuters regionální zákonodárce.

Vysoce postavený úředník, který promluvil pod podmínkou zachování anonymity, uvedl, že o život v bojích přišlo kolem 80 členů bezpečnostních složek a také blíže neurčený počet civilistů. Podle afghánské televizní stanice 1TV počet obětí překročil sto.

„Nikdo přesně neví, jaká je situace, protože nejsou žádné komunikační služby,“ řekl Reuters jeden z členů rady provincie Ghazní. Dodal však, že vojáci zaujali v boji obranný režim. Podle reportéra agentury AFP se bojovníci Talibanu volně pohybují po celém městě a ovládli několik policejních stanovišť.

Vláda přišla za tři dny o 200 mužů

Reakce vlády je podle svědků chaotická, píší The New York Times. Například místní policisté po dva dny odolávali Talibanu obklíčení v místní věznici, přičemž vystříleli téměř všechny náboje. Když konečně dorazila armáda se zásobami, ukázalo se, že vojáci používají americkou munici, zatímco policisté ruskou. 

Ghazní

Ghazní leží asi dvě hodiny jízdy autem na jihozápad od Kábulu na hlavním tahu do Kandaháru. Je to starobylé město s řadou archeologických památek, jeho jméno v překladu znamená „klenot“. Pokud by ho Taliban dobyl, odřízl by vládní jednotky od přístupu k paštunským kmenovým územím na jihu země, které jsou považovány za baštu povstalců. 

Americká mise v Afghánistánu zprvu ofenzivu Talibanu zlehčovala jako „další neúspěšný pokus o dobytí území“. V neděli mluvčí amerických sil podplukovník Martin O’Donnell řekl, že afghánská armáda „nadále neustupuje a udržuje kontrolu nad všemi vládními objekty“. 

Americké letectvo v neděli podniklo nejméně čtyři nálety, kterým v sobotu předcházelo pět leteckých úderů. O’Donnell také potvrdil, že v Ghazní jsou američtí vojáci. „Američtí poradci pomáhají afghánským jednotkám, které vedou vyklízecí operaci,“ uvedl mluvčí. Vláda v Kábulu vyslala do oblasti speciální jednotky. 

Vládu útok podle zahraničních diplomatů zaskočil. Prezident Ašraf Ghaní veřejně reagoval až po 72 hodinách - oznámil na twitteru, že do města budou vyslány posily. Představitelé města přitom vládu před bezpečnostním rizikem útoku celé měsíce varovali. Událost a pomalá reakce vlády vyvolaly prudkou reakci veřejnosti. Někteří přispěvatelé na sociálních sítích volají po tom, aby Ghaní odstoupil.

Útok na Ghazní je nejsilnějším úderem Talibanu od května, kdy hnutí téměř dobylo město Faráh na západě Afghánistánu. Talibanu se město podobného významu naposledy podařilo obsadit v roce 2015, když dobyl provinční metropoli Kundúz na severu Afghánistánu (více v článku Taliban v Kundúzu neuspěl, afghánská vláda přebírá kontrolu nad městem).

Podle listu The New York Times se afghánským islamistům daří i na dalších místech. O 150 kilometrů dále na západ v provincii Ghazní dobyli okres Adžrastán, kde rozprášili elitní komando afghánské armády. A v provincii Farjáb během víkendu zabili více než polovinu stočlenné posádky odlehlé vojenské základny. Během víkendu na různých místech Afghánistánu padlo přes dvě stě vojáků.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve...

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada,...

Ubodali těhotnou, která žila sama, aby viděli smrt člověka na vlastní oči

Devatenáctiletý pachatel, který se u soudu přiznal k vraždě mladé ženy, ukazuje...

Chtěli vidět něčí smrt. Nějaké náhodně vybrané oběti. Na mušku se jim dostala 18letá dívka v severním Německu. Žila...

Po e-cigaretě na jednotce intenzivní péče. USA zkoumají stovku případů

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Americký úřad pro ochranu veřejného zdraví vyšetřuje už stovku případů, kdy lidé skončili v nemocnici s vážnými...

Najdete na iDNES.cz