Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Odvykačka v tálibánském stylu. Radikálové se pustili do drogově závislých

  14:11
Afghánské hnutí Tálibán se v posledních týdnech zaměřilo na potlačení drogové závislosti v Kábulu, kterou hodlá eliminovat silou. Jeho bojovníci pravidelně procházejí shromaždiště uživatelů heroinu či pervitinu a drogové závislé sváží na odvykací kliniku. Experti se domnívají, že v zemi narkotika užívá až jedenáct procent afghánské populace.

Některým uživatelům drog mohou razie tálibánců pomoci zbavit se závislosti, pro jiné je pobyt v odvykacím centru Avicenna v Kábulu jen krátkou změnou prostředí plnou agonie, po níž se vrátí do starých kolejí.

I předtím, než Tálibán v polovině srpna vpochodoval do hlavního města, místní policie čas od času drogově závislé pozatýkala. Poté, co kontrolu převzali militantní islamisté, ale četnost razií v oblastech města, kde se toxikomani shromažďují, rapidně narostla.

Několik set uživatelů drog živoří například pod mostem Pul-e-Sukhta na západě Kábulu. Místo se stalo synonymem pro obchod s drogami a kriminalitu. Sanitku odvykacího centra místní poznají už z dálky. Ti, kteří se dokážou zvednout, se odpotácejí, ti příliš zdrogovaní zůstanou ležet.

„Dva bojovníci Tálibánu vyzbrojení puškami M16 a AK-47 namíří na komatózní uživatele heroinu a metamfetaminu, zatímco terénní pracovníci zápasí s muži, aby je donutili nasednout do vozidla. Ozbrojenci vypálí několik varovných výstřelů do vzduchu,“ líčí průběh razií agentura AFP. 

Drogově závislí v odvykacím centru Avicenna v afghánském Kábulu (16. října 2021)

Do auta se vejde asi dvacítka závislých, které posléze sanitka převeze na kliniku. Agentura AP uvádí, že tálibánci v minulém týdnu převezli do centra asi 150 mužů. Pokud s nimi nechtějí jít dobrovolně, brutálně je zbijí.

Někteří se po „návštěvě“ radikálů nedožijí rána. To se podle AP přihodilo i jednomu ze závislých ve čtvrti Kotesangi. „Není důležité, jestli někteří z nich zemřou,“ líčí velitel Tálibánu Mawlawí Fazulláh, jenž má čtvrť na starosti. „Ostatní se vyléčí. A až se vyléčí, budou svobodní,“ dodává. 

Nemáme, jak jim ulevit, líčí lékař

Muži v centru s tisícovkou lůžek stráví pětačtyřicet dní, během nichž čas  tráví zejména ležením na postelích nebo procházkami po dvoře objektu. Klinika sídlí v bývalé americké základně Camp Phoenix, která byla postavena v roce 2003 a na odvykací centrum se proměnila roku 2016.

„K dispozici je jen velmi málo metadonu, jenž by mohl závislým na opiu a heroinu pomoci překonat abstinenční bolesti. Pro lidi odstavené od pervitinu nemáme nic,“ líčí vedoucí lékař Vahídulláh Košán.

Jedním z těch, které sem přivezli, je i dvaadvacetiletý Bilál Ahmad, jenž je závislý na pervitinu a v centru je už poněkolikáté. „Byl jsem tu před rokem, jsem rád, že mě sem zase vzali,“ líčí. Podle AFP je ale z jeho chování jasné, že tu být nechce. „Dá-li Bůh, za 45 dní půjdeme domů,“ dodává Ahmad. 

Tálibán loni získal 1,6 miliardy dolarů, hlavně z drog, těžby surovin a darů

Personál muže po příjezdu pečlivě prohledá. „Otevři pusu. Víc. A zvedni jazyk,“ říká jeden ze zaměstnanců nově příchozím. Poté zkontroluje další části jejich těla a také oblečení, jestli s sebou nemají zásobu drog. Ve skupinách po šesti poté pacienti zamíří do sprch.

Po očistě je do péče dostanou holiči, kteří jim kvůli šíření vší oholí hlavu. Vousy mužům ponechají. Někteří pacienti pak putují na pětilůžkové pokoje, jiní do obří společné ubikace s místem pro několik desítek lidí.

Pěstování máku je levné, snadné a výdělečné

Přestože bylo pěstování máku za vlády Tálibánu v 90. letech zakázané a hnutí se od obchodu s drogami vždy oficiálně distancovalo, vývoz heroinu z oblastí pod jeho kontrolou mu zajišťoval během let válčení proti USA a Západem podporované afghánské vládě přísun milionů dolarů.

Až 90 procent heroinu po celém světě je vyrobeno z afghánského opia. V zemi vzrostla také produkce krystalického metamfetaminu (pervitinu), jenž se vyrábí z chvojníku divoce rostoucího napříč zemí.

Podle odborníků na narkotika užívá drogy jedenáct procent z 34 milionů obyvatel Afghánistánu, přičemž čtyři až šest procent z nich je závislých.

Afghánci objevili chvojník, po heroinu Tálibán už vydělává i na pervitinu

Tálibán po svém srpnovém návratu k moci slíbil, že výrobě omamných látek učiní definitivní přítrž. „Je to politika islámského emirátu,“ uvedl podle listu The Telegraph lékař Ahmad Sultání, jenž stojí v čele centra.

Zaměstnanci střediska nyní pracují bez nároku na honorář. Plat nedostali už čtyři měsíce, neboť se afghánská ekonomika nachází na pokraji kolapsu. „Obával jsem se, že Tálibán kliniku zavře, protože nebylo jasné, co s nám zamýšlí. Ale rychle řekli, že máme pokračovat,“ uzavírá Sultání. 

Autor:
  • Nejčtenější

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Evropou se valí Nová pravice. Otěže moci přebírají nacionalisté

Premium Od Maďarska přes Polsko až po Itálii a Finsko, tam všude dnes vládnou síly označované dříve jako populistické nebo...

Francouzský velvyslanec opustil Niger, po převratu v zemi ho drželi jako rukojmí

Francouzský velvyslanec Sylvain Itté ve středu odletěl z Nigeru, potvrdil Elysejský palác. Po příletu do Paříže se...

Do Arménie již uprchla téměř polovina karabašské populace, uvádí její vláda

Z oblasti Náhorního Karabachu, kterou minulý týden ovládl Ázerbájdžán, uprchlo do Arménie už více než 50 000 lidí, tedy...

Umělec, který předložil prázdné rámy jako díla, se odvolává proti rozsudku

Dánský umělec, který dostal od muzea hotovost, aby pomocí bankovek vytvořil dvě díla pro výstavu, poslal muzeu dvě...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...