Některým uživatelům drog mohou razie tálibánců pomoci zbavit se závislosti, pro jiné je pobyt v odvykacím centru Avicenna v Kábulu jen krátkou změnou prostředí plnou agonie, po níž se vrátí do starých kolejí.
I předtím, než Tálibán v polovině srpna vpochodoval do hlavního města, místní policie čas od času drogově závislé pozatýkala. Poté, co kontrolu převzali militantní islamisté, ale četnost razií v oblastech města, kde se toxikomani shromažďují, rapidně narostla.
Několik set uživatelů drog živoří například pod mostem Pul-e-Sukhta na západě Kábulu. Místo se stalo synonymem pro obchod s drogami a kriminalitu. Sanitku odvykacího centra místní poznají už z dálky. Ti, kteří se dokážou zvednout, se odpotácejí, ti příliš zdrogovaní zůstanou ležet.
„Dva bojovníci Tálibánu vyzbrojení puškami M16 a AK-47 namíří na komatózní uživatele heroinu a metamfetaminu, zatímco terénní pracovníci zápasí s muži, aby je donutili nasednout do vozidla. Ozbrojenci vypálí několik varovných výstřelů do vzduchu,“ líčí průběh razií agentura AFP.
Do auta se vejde asi dvacítka závislých, které posléze sanitka převeze na kliniku. Agentura AP uvádí, že tálibánci v minulém týdnu převezli do centra asi 150 mužů. Pokud s nimi nechtějí jít dobrovolně, brutálně je zbijí.
Někteří se po „návštěvě“ radikálů nedožijí rána. To se podle AP přihodilo i jednomu ze závislých ve čtvrti Kotesangi. „Není důležité, jestli někteří z nich zemřou,“ líčí velitel Tálibánu Mawlawí Fazulláh, jenž má čtvrť na starosti. „Ostatní se vyléčí. A až se vyléčí, budou svobodní,“ dodává.
Nemáme, jak jim ulevit, líčí lékař
Muži v centru s tisícovkou lůžek stráví pětačtyřicet dní, během nichž čas tráví zejména ležením na postelích nebo procházkami po dvoře objektu. Klinika sídlí v bývalé americké základně Camp Phoenix, která byla postavena v roce 2003 a na odvykací centrum se proměnila roku 2016.
„K dispozici je jen velmi málo metadonu, jenž by mohl závislým na opiu a heroinu pomoci překonat abstinenční bolesti. Pro lidi odstavené od pervitinu nemáme nic,“ líčí vedoucí lékař Vahídulláh Košán.
Jedním z těch, které sem přivezli, je i dvaadvacetiletý Bilál Ahmad, jenž je závislý na pervitinu a v centru je už poněkolikáté. „Byl jsem tu před rokem, jsem rád, že mě sem zase vzali,“ líčí. Podle AFP je ale z jeho chování jasné, že tu být nechce. „Dá-li Bůh, za 45 dní půjdeme domů,“ dodává Ahmad.
Tálibán loni získal 1,6 miliardy dolarů, hlavně z drog, těžby surovin a darů![]() |
Personál muže po příjezdu pečlivě prohledá. „Otevři pusu. Víc. A zvedni jazyk,“ říká jeden ze zaměstnanců nově příchozím. Poté zkontroluje další části jejich těla a také oblečení, jestli s sebou nemají zásobu drog. Ve skupinách po šesti poté pacienti zamíří do sprch.
Po očistě je do péče dostanou holiči, kteří jim kvůli šíření vší oholí hlavu. Vousy mužům ponechají. Někteří pacienti pak putují na pětilůžkové pokoje, jiní do obří společné ubikace s místem pro několik desítek lidí.
Pěstování máku je levné, snadné a výdělečné
Přestože bylo pěstování máku za vlády Tálibánu v 90. letech zakázané a hnutí se od obchodu s drogami vždy oficiálně distancovalo, vývoz heroinu z oblastí pod jeho kontrolou mu zajišťoval během let válčení proti USA a Západem podporované afghánské vládě přísun milionů dolarů.
Až 90 procent heroinu po celém světě je vyrobeno z afghánského opia. V zemi vzrostla také produkce krystalického metamfetaminu (pervitinu), jenž se vyrábí z chvojníku divoce rostoucího napříč zemí.
Podle odborníků na narkotika užívá drogy jedenáct procent z 34 milionů obyvatel Afghánistánu, přičemž čtyři až šest procent z nich je závislých.
Afghánci objevili chvojník, po heroinu Tálibán už vydělává i na pervitinu![]() |
Tálibán po svém srpnovém návratu k moci slíbil, že výrobě omamných látek učiní definitivní přítrž. „Je to politika islámského emirátu,“ uvedl podle listu The Telegraph lékař Ahmad Sultání, jenž stojí v čele centra.
Zaměstnanci střediska nyní pracují bez nároku na honorář. Plat nedostali už čtyři měsíce, neboť se afghánská ekonomika nachází na pokraji kolapsu. „Obával jsem se, že Tálibán kliniku zavře, protože nebylo jasné, co s nám zamýšlí. Ale rychle řekli, že máme pokračovat,“ uzavírá Sultání.