V Afghánistánu bují obchod s dětmi, rodiče volí mezi životem a smrtí

  19:36aktualizováno  19:36
Afghánistán se kromě sedmnáct let trvající války potýká s ničivým suchem, které vyhnalo z domova statisíce lidí. Ačkoli se rodiny snaží navzdory nepříznivým podmínkám zajistit obživu pro své děti, pro některé z nich je tento úkol nad lidské síly. Farmář Akhtar Mohammad musel prodat svou dceru, aby zbytek rodiny přežil. „Udělal jsem to kvůli hladu,“ přiznal.

Děti v pouštním táboře pro vnitřně vysídlené lidi nedaleko afghánského města Herat. | foto: Profimedia.cz

Afghánský farmář Akhtar Mohammad ze severozápadní provincie Bádghís ztratil kvůli nejhoršímu suchu, jaké země kdy zažila, celou úrodu. Když kvůli tomu nedokázal vypěstovat plodiny, aby nakrmil svou rodinu, musel postupně prodat své tři ovce - jediný cenný majetek, který mu zbýval. Poté už nebylo co jíst, ani co prodat. Mohammad tedy musel učinit nejtěžší rozhodnutí svého života.

Fotogalerie

„Byl jsem nucen prodat svoji dceru,“ popisuje Mohammad, který žije s rodinou poslední měsíce ve stanu v provizorním pouštním táboře nedaleko města Herát.

„Neměl jsem žádné peníze a potřeboval jsem nakrmit svou rodinu. Udělal jsem to z hladu,“ vysvětluje Mohammad své rozhodnutí. Svou dvouletou dceru podle svých slov prodal za 150 tisíc afghání, tedy v přepočtu za 46 tisíc korun. Svého čtyřletého syna si ovšem ponechal.

Mohammad a jeho rodina mohou prozatím se svou dcerou zůstat, protože jim kupec dal jen polovinu peněz. V příštích týdnech ovšem dostanou zbývající částku a budou se muset s dcerou navždy rozloučit. „Mou jedinou možností bylo žebrat na ulici, pro rodinu by to však stejně nestačilo,“ myslí si Mohammad. 

Podle organizace UNICEF bylo od letošního července do konce listopadu zasnoubeno, vyměněno za věno nebo prodáno nejméně 161 dětí ve věku od jednoho měsíce do šestnácti let, a to jen na území afghánských provincií Bádghís a Herát. Rodiče peníze nejčastěji používají na splacení dluhů nebo nákup jídla. Legální věk pro vstup do manželství je v Afghánistánu šestnáct let pro dívky a osmnáct pro chlapce. 

Uzavírání dětských sňatků je však navzdory tomu velmi běžné, především na venkově. Počet dětských sňatků se navíc podle UNICEF zvýšil v důsledku ničivého sucha, a to nejvíce v chudých nebo konzervativních oblastech válkou zmítaného Afghánistánu. Právě sucho vyhnalo podle organizace z domovů téměř čtvrt milionu lidí.

V táboře žije dvanáct tisíc rodin, které vyhnalo ničivé sucho

„Rané dětské sňatky a prodej dětí jsou příznakem složitějšího sociálního problému, který souvisí s chudobou, nezaměstnaností nebo sociálními normami. Jeho řešení spočívá ve vyřešení jeho příčin,“ uvedla pro Rádio svobodná Evropa mluvčí UNICEF Alison Parkerová.

Válka bez naděje. Afghánská armáda podléhá masivním ztrátám a je bezmocná

Nárůst počtu prodaných dívek potvrzuje i Suraja Pakzadová z afghánské nevládní organizave Hlas žen. „Je to velmi šokující. Dívky ve věku od osmi do dvanácti let jsou prodávány starým mužům, aby vyřešily ekonomické problémy svých rodin,“ popisuje.

Svou dceru prodal i Mohammad Hanif, další obyvatel tábora u Herátu. Také on říká, že dítě obětoval kvůli zajištění hladovějící rodiny. Svou pětiměsíční dceru prodal za 120 tisíc afghání, tedy v přepočtu za 37 tisíc korun. „V tomto táboře se narodila a my jsme ji tu prodali,“ říká Hanif. Také on může se svou dcerou zůstat, dokud nedostane celou dohodnutou částku. „Měl jsem jinou možnost? To mi řekněte vy,“ dodává.

Podle dostupných údajů se v táboře v okolí Herátu v současnosti nachází dvanáct tisíc rodin, které musely opustit svůj domov. Mnohé z nich se sem přesunuly z různých částí severozápadního Afghánistánu, protože tu mají snazší přístup k pomoci a službám. Mezinárodní i místní organizace zajišťují lidem potraviny, vodu i přikrývky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Hedvábná dluhová past. Čína na summitu vyvracela obavy z megaprojektu

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin na fóru...

Čtyři desítky lídrů států celého světa se ve čtvrtek sešly v Číně, která zahájila druhý summit nové Hedvábné stezky....

Počet obětí útoků na Srí Lance je nižší. Márnice špatně poskládaly části těl

Na Srí Lance o Velikonoční neděli útočili teroristé. (21. dubna 2019)

Počet obětí sebevražedných pumových útoků o velikonoční neděli na Srí Lance je přibližně o stovku nižší. Mrtvých je...

Povraždil rodinu, aby zatajil falešný diplom. Po 25 letech jde na svobodu

Místo úterního útoku v Nice (3. února 2015)

Falešný francouzský lékař Jean-Claude Romand, kterého soud před téměř čtvrtstoletím poslal na doživotí za mříže za...

Najdete na iDNES.cz