V Afghánistánu bují obchod s dětmi, rodiče volí mezi životem a smrtí

  19:36aktualizováno  19:36
Afghánistán se kromě sedmnáct let trvající války potýká s ničivým suchem, které vyhnalo z domova statisíce lidí. Ačkoli se rodiny snaží navzdory nepříznivým podmínkám zajistit obživu pro své děti, pro některé z nich je tento úkol nad lidské síly. Farmář Akhtar Mohammad musel prodat svou dceru, aby zbytek rodiny přežil. „Udělal jsem to kvůli hladu,“ přiznal.

Děti v pouštním táboře pro vnitřně vysídlené lidi nedaleko afghánského města Herat. | foto: Profimedia.cz

Afghánský farmář Akhtar Mohammad ze severozápadní provincie Bádghís ztratil kvůli nejhoršímu suchu, jaké země kdy zažila, celou úrodu. Když kvůli tomu nedokázal vypěstovat plodiny, aby nakrmil svou rodinu, musel postupně prodat své tři ovce - jediný cenný majetek, který mu zbýval. Poté už nebylo co jíst, ani co prodat. Mohammad tedy musel učinit nejtěžší rozhodnutí svého života.

Fotogalerie

„Byl jsem nucen prodat svoji dceru,“ popisuje Mohammad, který žije s rodinou poslední měsíce ve stanu v provizorním pouštním táboře nedaleko města Herát.

„Neměl jsem žádné peníze a potřeboval jsem nakrmit svou rodinu. Udělal jsem to z hladu,“ vysvětluje Mohammad své rozhodnutí. Svou dvouletou dceru podle svých slov prodal za 150 tisíc afghání, tedy v přepočtu za 46 tisíc korun. Svého čtyřletého syna si ovšem ponechal.

Mohammad a jeho rodina mohou prozatím se svou dcerou zůstat, protože jim kupec dal jen polovinu peněz. V příštích týdnech ovšem dostanou zbývající částku a budou se muset s dcerou navždy rozloučit. „Mou jedinou možností bylo žebrat na ulici, pro rodinu by to však stejně nestačilo,“ myslí si Mohammad. 

Podle organizace UNICEF bylo od letošního července do konce listopadu zasnoubeno, vyměněno za věno nebo prodáno nejméně 161 dětí ve věku od jednoho měsíce do šestnácti let, a to jen na území afghánských provincií Bádghís a Herát. Rodiče peníze nejčastěji používají na splacení dluhů nebo nákup jídla. Legální věk pro vstup do manželství je v Afghánistánu šestnáct let pro dívky a osmnáct pro chlapce. 

Uzavírání dětských sňatků je však navzdory tomu velmi běžné, především na venkově. Počet dětských sňatků se navíc podle UNICEF zvýšil v důsledku ničivého sucha, a to nejvíce v chudých nebo konzervativních oblastech válkou zmítaného Afghánistánu. Právě sucho vyhnalo podle organizace z domovů téměř čtvrt milionu lidí.

V táboře žije dvanáct tisíc rodin, které vyhnalo ničivé sucho

„Rané dětské sňatky a prodej dětí jsou příznakem složitějšího sociálního problému, který souvisí s chudobou, nezaměstnaností nebo sociálními normami. Jeho řešení spočívá ve vyřešení jeho příčin,“ uvedla pro Rádio svobodná Evropa mluvčí UNICEF Alison Parkerová.

Válka bez naděje. Afghánská armáda podléhá masivním ztrátám a je bezmocná

Nárůst počtu prodaných dívek potvrzuje i Suraja Pakzadová z afghánské nevládní organizave Hlas žen. „Je to velmi šokující. Dívky ve věku od osmi do dvanácti let jsou prodávány starým mužům, aby vyřešily ekonomické problémy svých rodin,“ popisuje.

Svou dceru prodal i Mohammad Hanif, další obyvatel tábora u Herátu. Také on říká, že dítě obětoval kvůli zajištění hladovějící rodiny. Svou pětiměsíční dceru prodal za 120 tisíc afghání, tedy v přepočtu za 37 tisíc korun. „V tomto táboře se narodila a my jsme ji tu prodali,“ říká Hanif. Také on může se svou dcerou zůstat, dokud nedostane celou dohodnutou částku. „Měl jsem jinou možnost? To mi řekněte vy,“ dodává.

Podle dostupných údajů se v táboře v okolí Herátu v současnosti nachází dvanáct tisíc rodin, které musely opustit svůj domov. Mnohé z nich se sem přesunuly z různých částí severozápadního Afghánistánu, protože tu mají snazší přístup k pomoci a službám. Mezinárodní i místní organizace zajišťují lidem potraviny, vodu i přikrývky.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie, je to reakce na útoky dronů

Americký prezident Donald Trump (16. září 2019)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise...

Jižní Korea po třiceti letech dopadla sériového vraha, trestu ale unikne

Jihokorejští vyšetřovatelé v červenci 1993 prohledávají místo, na kterém...

Jihokorejská policie po více než třiceti letech identifikovala podezřelého v jednom z nejznámějších případů sériových...

Za klima pochodovala v New Yorku i Greta. Svou účast považuje za vítězství

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší...

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší ochranu klimatu, se v pátek zapojila do...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz