Afghánský prezident Ašraf Ghaní se svým protikandidátem Abdulláhem Abdulláhem při podpisu dohody o dělbě moci. (17. května 2020) | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Afghánistán - boj až do konečného fiaska

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Rozporuplné zprávy z Afghánistánu: krvavá jatka v porodnici v Kábulu, na druhé straně dva místní vzdoroprezidenti konečně dospěli ke smíru. Jak naivní je v této bohem zapomenuté zemi vyhlížet blýskání na lepší časy? Ptá se politolog a publicista Pavel P. Kopecký.

Psát o Afghánistánu a jeho věčné válce nízké intenzity působí chvílemi skoro trapně. Zprávy o tamějších hrůzách či svárech – nejnověji o konfliktu mezi dvěma vzdoroprezidenty – jsou vždycky tak nějak na jedno brdo. Tudíž se občas mezi extra cynickými žurnalisty říká, že pro novináře je afghánská štace hrob. Že jde o nefunkční stát s„hindúkušsky“ obří korupcí nebo permanentními boji, ví dnes už i pověstná babička ze Šumavy. Vždyť od roku 2001, kdy Západ odstartoval hazardní invazní operaci s názvem Trvalá svoboda, slýcháme de facto pořád totéž. Lišila se jen míra propagandistického výkladu kampaně, toho času vybojované až do konečného fiaska.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video