Islámský stát začal kšeftovat se dřevem, afghánské lesy rychle mizí

  20:01aktualizováno  20:01
Čarokrásné lesy v afghánské provincii Kunar rychle mizí a vinu na tom nese i Islámský stát. Teroristická organizace objevila bohatý zdroj financí v ilegální těžbě dřeva a jeho pašování do sousedního Pákistánu. Informuje o tom americký portál Foreign Policy.

Afghánská provincie Ghazní | foto: Reuters

Provinci na severovýchodě Afghánistánu bývala pokryta borovicovými, dubovými a ořešákovými lesy. Během posledních třech dekád však čtyřicet procent stromů zmizelo. 

Kde dříve bývaly zelenající se pahorky jsou dnes vyschlé a nehostinné kopce. Kolem regionálního centra Asdabadu zbývá jen pár osamělých stromů a krajina připomíná vyprahlou pustinu. Do nejbližšího lesa je to několik hodin jízdy autem.

Na vině je intenzivní těžba dřeva, z níž dříve profitoval hlavně Taliban. Před pár lety se provincie Kunar stala baštou afghánské pobočky Islámského státu (IS), jehož bojovníci v lesích našli příhodný úkryt. A teroristická organizace se také rozhodla na byznysu s dřívím přiživit.

„Pro Daeš je to skvělý byznys,“ řekl Foreign Policy čtyřicetiletý Mohammed Kamil, který se už dvacet let živí pašováním dřeva. Podle něj se z provincie Kunar každý rok propašuje do Pákistánu 20 000 poražených stromů.

Většinu zalesněných oblastí v provincii podle něj kontroluje Islámský stát. „Dnes je to bašta Daeše. V minulosti jsem platil Talibanu, ale teď ty peníze jdou k nim,“ dodává a odhaduje, že v půlmilionové provincii působí asi tisíc až dva tisíce bojovníků IS. 

Hlavně dobré vztahy

Dřevo samotné je podle pašeráků laciné, jeho cenu však dramaticky zvyšují náklady na transport a úplatky, které musejí odvádět ozbrojencům. 

„Za průjezd talibanským územím zaplatím za dvě prkna daň sto pákistánských rupií (asi 15 korun). Místní policie chce za jednu kládu úplatek dva tisíce rupií (asi 300 korun),“ říká tesař Abdul Násir z nedalekého Džalálábádu. Při transportu dřeva se proto snaží vyhýbat oblastem pod kontrolou vládních sil. 

Američané v provincii Kunar

Každý rok v provincii Kunar zmizí deset hektarů lesa a místní úřady proto prodej dřeva před třemi lety zakázaly. „Po terorismu je pašování dřeva naším největším problémem,“ míní zástupce místního policejního náčelníka Mohammed Jusúf. „V naší provincii roste dřevo prvotřídní kvality a tohle nás prostě ničí,“ dodává.

Veškeré snahy zamezit plundrování místních lesů jsou však zatím marné.„Šedesát až sedmdesát procent místních lidí žije pod hranicí chudoby a tohle je hlavní způsob obživy,“ vysvětluje šéf místního odboru zemědělství Enamulláh Safi. „Vydělává na tom jak Islámský stát, tak policie.“ Pašeráci tak musejí udržovat dobré vztahy s IS, Talibanem i policií.

Tesař Násir se nijak netají tím, že pravidelně jezdí do lesů uzavírat obchody s bojovníky Islámského státu. „Není to tak, že by oni sami prodávali dřevo. Místní obchodníci mohou být součástí této skupiny. Já platím Islámskému státu desetiprocentní daň,“ říká 38letý řemeslník. 

Radikálních džihádistů se prý nebojí. „Obchodujeme spolu a tak musíme mít dobré vztahy,“ říká.

Provincie Kunar, Afghánistán

Provincie Kunar, Afghánistán

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na chorvatské dálnici se kvůli nehodě vytvořila dvacetikilometrová kolona

Kolony na chorvatské dálnici 20. července 2019

Na hlavní chorvatské dálnici A1 způsobila pondělní dopravní nehoda kolonu vozidel, která dosáhla délky dvaceti...

VIDEO: Chladicí věže šly k zemi. A 40 000 Britů přišlo o elektřinu

Komíny odstavené anglické elektrárny šly k zemi (18. srpna 2019)

Párkrát se zablýsklo, zvedl se mrak prachu a bylo po nich. Ve Velké Británii v neděli ráno strhli tři chladicí věže...

Ztraceni v jeskyni. Záchranáři v Tatrách pátrají po ztracených speleolozích

Záchrana seleologa

Desítky záchranářů pátrají po dvou speleolozích, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz