Islámský stát vyhodili dveřmi, leze zpět oknem. V Afghánistánu i Iráku

  20:34aktualizováno  20:34
Islámský stát je jako stohlavá saň, které usekané hlavy zázračně znovu narůstají. Zdál se být definitivně poražen, velmoci si tím byly jisté, přišel o veškeré území, většinu bojovníků i zdrojů peněz, přesto stále není definitivně mrtev. Dává o sobě vědět hlavně v Afghánistánu, ale i v Iráku a Sýrii, píše v analýze redaktor MF DNES Ladislav Kryzánek.

Zničená budova po útoku sebevražedného atentátníka IS na svatbě v Kábulu (18.8.2019) | foto: Reuters

Zejména v Afghánistánu je to hodně nepříjemné a smůlovaté. Spojené státy se klopotně blíží k uzavření mírové dohody s povstaleckým Tálibánem, mezitím jim však na témž území vyvstává nová nebezpečná hrozba – nechvalně proslulý IS. 

Fotogalerie

Znalci tamních poměrů se obávají, že tálibánci, jimž se nebude zamlouvat dohoda s Amerikou, nejspíš jeho řady časem posílí. 

Zatím poslední krutá akce IS – vyvraždění 80 svatebčanů přímo v afghánské metropoli Kábulu – se pro mnohé stala budíčkem. Přinejmenším ukázala, že fanatičtí islamisté sice ztratili na území Iráku a Sýrie svůj chalífát, v Afghánistánu však zůstali silou, kterou není radno brát na lehkou váhu. 

Svět se tak znovu učí vyslovovat jméno, které už už téměř zapomněl – Islámský stát v Chorásánu (historický Chorásán sahal přes Írán, Afghánistán a Pákistán až k Indii), jak si afghánská přidružená odnož říká. 

Dilema pro USA

Sebevražedný útok na kábulskou svatbu přišel právě v době, kdy Američané finalizují dohodu s Tálibánem. Ta by se šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi velice hodila, neboť chce z Afghánistánu stáhnout tisíce vojáků. 

Šest tisíc Evropanů šlo bojovat za IS, 1800 je zpět

Teď ale musí američtí stratégové znovu zvažovat, zda zamýšleným krokem přece jen neponechají až příliš velký prostor Tálibánu, ale i společnému nepříteli – Islámskému státu. Věru obtížné dilema. 

IS započal na afghánském území svou aktivitu před čtyřmi roky. Působil jako drobná militantní skupina ve východní provincii Nangarhár pod vedením Pákistánce Hafíze Zajída Chána, který přísahal věrnost hlavě IS Abú Bakrovi al-Bagdádímu. Postupně svou moc rozšiřoval. 

Podle odhadů expertů OSN se počet bojovníků IS v Afghánistánu nyní rozrostl až na 4 000. Své vražedné mise se vydávají plnit na stále větší vzdálenosti. „Akční rádius organizace roste,“ uvádí Michal Kugelman, odborník na střední Asii. 

IS má v Afghánistánu stejně jako kdysi mateřská organizace v Iráku a Sýrii ambici držet území. Oproti konkurenčním skupinám, především oproti Tálibánu, ale i odnožím al-Káidy, zůstává nicméně IS v Chorásánu mnohem slabší. 

Snad i proto si vybírá zejména „měkké cíle“. Mešity, školy, svatby. Kvůli brutálním útokům na civilisty včetně žen a dětí nemá v zemi dobrou pověst. Útoky ze zálohy a sebevražednými atentáty chtějí dát světu najevo, že zůstávají relevantní silou, tvrdí vojenští analytici. 

Ideologie a taktika, na níž IS sází, jsou výrazně extrémnější a globálnější než třeba snahy Tálibánu, jehož cíle jsou pouze lokální, zaměřené toliko na Afghánistán.

Islámský stát začal kšeftovat se dřevem, afghánské lesy rychle mizí

Někteří varují před podceněním nebezpečí, jež IS nadále představuje. „I po ztrátě území v Iráku a Sýrii má zastřešující skupina stále přístup ke stovkám milionů dolarů na financování terorismu. Afghánistán se svými konflikty pro ně představuje úrodnou zónu pro najímání nových bojovníků,“ uvedl minulý týden generální tajemník OSN Antonio Guterres. 

Také někteří američtí velitelé považují IS v Afghánistánu za narůstající problém a obávají se, že by skupina mohla začít organizovat útoky proti cílům v Evropě a Spojených státech. Jiní však oponují, že tento potenciál organizace alespoň zatím nemá. 

IS ožívá i v Iráku a Sýrii

Půl roku poté, co spojenci vyhnali IS z posledního střípku území v Sýrii, se islamističtí teroristé – zdá se – oklepali a znovu se nadechují k životu i tam. Podle amerických a iráckých zpravodajců shromažďují novou sílu, provádějí partyzánské útoky napříč Irákem a Sýrií, vyspravují finanční sítě a shánějí nové rekruty. 

IS se změnil na guerillu, na severu Iráku narýsoval „trojúhelník smrti“

Přestože Trump letos vyhlásil totální porážku IS, znalci poměrů v regionu věci tak růžově nevidí. V tuto chvíli sice téměř nikdo nesdílí obavy, že by IS mohl získat zpět území někdejšího chalífátu, jež se v dobách největší slávy rovnalo rozlohou Británii a žilo na něm 12 milionů lidí. Na klidu však jeho nové aktivity nikomu nepřidávají. 

Zvláště když podle zpráv tajných služeb jsou islamisté stále schopni zmobilizovat v Iráku a Sýrii tisíce bojovníků. Spící buňky a úderné týmy IS stupňují přepady, únosy a atentáty. 

Oživení činnosti IS na různých místech představuje hrozbu pro spojence i americké zájmy. Zvláště poté, co Trumpova vláda stahuje jednotky z Afghánistánu i Sýrie a přesouvá svou pozornost na hrozící konfrontaci s Íránem. 

IS terorizoval Blízký východ i Evropu od roku 2013:  


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Uděláme Hongkong v Barceloně: že by dvojí metr při hodnocení demonstrací?

Když demonstranti v Barceloně obsadí letiště, jsou to jen separatisté vytvářející chaos, zatímco když je stejná taktika...

Johnson pozastavil projednávání dohody, zrychlí přípravu na tvrdý brexit

Britská vláda pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu...

Trudeau se v Kanadě udrží u moci, ztratil však většinu v parlamentu

Kanadské parlamentní volby vyhrála Liberální strana vedení dosavadním premiérem Justinem Trudeauem, ztratila však...

Naruhito oficiálně převzal japonský trůn, stal se 126. císařem dynastie

Císař Naruhito byl oficiálně uveden na japonský trůn. Při slavnostní ceremonii se zavázal plnit povinnosti v roli...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz