Afghánec, který udal jako datum svého narození rok 2005, loni v srpnu podle soudu zhruba půl hodiny znásilňoval tehdy 18letého polského turistu, který ležel opilý bezvládně v metru. V nočních hodinách stanicí už neprojížděly žádné vlaky. Odsouzený přistěhovalec také ukradl Polákovi mobilní telefon.
Znásilněný mladík později odjel domů do Polska a podal trestní oznámení. Německé policii se podařilo lokalizovat jeho mobilní telefon, a dopadnout tak i podezřelého.
Podle soudu se podařilo činy, z nichž byl Afghánec obžalován, plně prokázat. Trest ale soud uložil muži podle práva pro mladistvé, nikoli pro dospělé. V druhém případě mu hrozilo až sedm let vězení.
Závozník znásilňovaný popelářem přepadával v Plzni ženy, policie případy spojila |
Případ vyvolal diplomatické napětí v tehdy už značně napjatých vztazích Německa s Polskem. V kampani před říjnovými parlamentními volbami si vláda premiéra Mateusze Morawieckého předvolala zástupce německého velvyslance, aby protestovala proti „brutálnímu útoku na polského občana“. „To jsou důsledky politiky otevřených hranic, kterou prosazuje Evropská unie,“ tvrdil tehdejší předseda vlády konzervativní strany PiS. Migrace byla jedním z témat polské předvolební kampaně. PiS nakonec skončilo v opozici.
Polské ministerstvo při předvolání zástupci německého velvyslance zdůraznilo „naléhavou potřebu účinné informační kampaně, která na nebezpečí upozorní potenciální oběti“, a to včetně polských občanů.
Obhájkyně mladého Afghánce už dříve kritizovala, že se případ stal „politickou záležitostí“. „Politika nemá v trestním řízení co dělat,“ uvedla Rita Drarová. Podle ní na tom měla podíl i mnichovská policie, která původně tvrdila, že znásilnění trvalo několik hodin.