V jedenácti vedl útok proti Talibanu. Teroristé si na něj počkali

  14:41aktualizováno  14:41
Afghánistán truchlí pro jednoho ze svých válečných hrdinů. Překvapivě jím není veterán zocelený bitvami ale teprve jedenáctiletý chlapec. Ještě nedávno velel několika mužům při obraně své vesnice před Talibanem. Bitvu přežil, ale Talibanci mu jeho vzdor neodpustili.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Celkem 43 dní odolávala malá ozbrojená jednotka z distriktu Khas Uruzgan proti přesile Talibanu. V té době jí velel Wasil Ahmad, teprve jedenáctiletý afghánských chlapec. Poté co se jim podařilo obléhaní prolomit, utekl společně s rodinou z města a vrátil se zpět do školy. Jenže bojovníci Talibanu na starou zášť nezapomněli a minulý týden si na Wasila počíhali na trhu ve městě Tarinkot.

Oslavit dvanáctiny, podřezat panenku. Islamisté ukázali dětské vojáky

Malého chlapce postřelil útočník na motorce. Wasil se dostal do místní nemocnice, později ho převezli do lépe vybaveného zařízení v Kandaháru. I přesto ho lékaři nedokázali zachránit. Po oznámení smrti válečného hrdiny se k útoku oficiálně přihlásil Taliban. O věhlasu Wasila svědčí i to, že jeho smrt oznámily lokální úřady a na sociálních sítích mu tisíce lidí vzdaly hold.

Wasil se rozhodl bojovat s Talibanci poté, co mu zabili otce. Svého strýce Mullaha Samada se před více než rokem zeptal, zda ho naučí zacházet a automatickými zbraněmi. „Zeptal jsem se ho, proč se to chce naučit. Odpověděl mi, že se chce pomstít těm, kteří zabili jeho otce,“ sdělil Samad reportérům CNN.

01.února 2016 v 19:07, příspěvek archivován: 05.února 2016 v 10:59

Wasil Ahmad, a ten years old boy who was fighting against Taliban in #Urozgan province of Afghanistan was killed. pic.twitter.com/uSKHR6XXQD

Wasil se během několika týdnů naučil střílet z AK-47 a těžkých zbraní včetně raketometu. Strýc mu také vysvětlil, jak se ovládá satelitní telefon a jak fungují základy radiové komunikace. „Byl to chytrý kluk, všechno se to naučil velmi rychle,“ vzpomíná Samad.

Bitva s Talibanem

Výcvik se mu měl v budoucnu vyplatit. Loni v létě totiž Wasilovu rodnou vesnici napadl Taliban. Prvotní útok odrazily místní ozbrojené složky. Wasilův strýc však při přestřelce utrpěl zranění, spolu s ním skončilo na ošetřovně několik dalších mužů. „V tu chvíli velení nad mými muži převzal Wasil,“ tvrdí Samad.

Mezinárodní právo a děti v boji

Státy si vzájemně zakázaly nasazení dětských vojáků pomocí Úmluvy o právech dítěte (výslovně zakazuje povolávání dětí do 15 let a zavazuje smluvní strany, aby učinily vše pro jejich nezapojení do boje) a doplňkového protokolu.

Mezinárodní trestní soud pokládá válečnou účast dětí do 15 let za válečný zločin.

Reálná vymahatelnost opatření je nicméně nízká.

Chlapec podle něj trávil celý den na střeše jejich domu a pozice Talibanu zasypával nepřerušovanou palbou. „Byly dny, kdy vypálil až tři tisíce střel,“ popisuje Samad, podle kterého neohrožený mladý bojovník zabil několik Talibanců.

„Velel mým mužům po 43 dní, na konci se nám podařilo prolomit obléhání. Bylo nás jen 75, ale bojovali jsme proti stovkám Talibanců,“ tvrdí Samad, který byl v minulosti jedním z velitelů Talibanu, ale v roce 2012 jeho řady opustil.

Po prolomení obléhání, které se podle serveru Pajhwok podařilo na sklonku května loňského roku, Wasil i jeho rodina a spolubojovníci utekli do města Tarinkot. „Úřady ocenily naši tvrdou práci, obětování a statečnost. Mě i mého synovce Wasila prohlásily za hrdiny,“ připomíná Samad.

Wasil se vrátil do školy. Vzdělání potřeboval, aby si splnil svůj sen. Chtěl se stát policistou. „Byl to talentovaný kluk. Dokonce uměl trochu anglicky,“ vzpomíná Samad. Ve škole však dlouho nepobyl. Po několika týdnech výuku přerušily zimní prázdniny. Během nich si na válečného hrdinu počíhali Talibanci.

Dětští vojáci slouží na všech stranách konfliktu v Afghánistánu.

Dětští vojáci slouží na všech stranách konfliktu v Afghánistánu.

Se zbraněmi přichází v Afghánistánu do kontaktu i ti nejmenší.

Se zbraněmi přichází v Afghánistánu do kontaktu i ti nejmenší.

Na tragickou smrt Wasila reagovala i držitelka Nobelovy ceny míru Malala Júsufzaiová, která přežila atentát Talibanu v roce 2012. „Není to jen o tomto chlapci. Děje se to mnoha dalším dětem a dospělým v celém tomto regionu. Je to tragédie, že nemají žádné sympatie pro nevinné děti,“ sdělila.

Děti se zbraní v ruce

Smrt Wasila a připomenutí jeho bojových úspěchů otevřelo v Afghánistánu debatu o dětských vojácích. Podle Wasilových spolubojovníků chlapec bojoval dobrovolně, protože chtěl ochránit svou rodinu. Mluvčí Afghánské nezávislé komise pro lidská práva Rafiulláh Bajdar však upozorňuje, že Wasil byl navlečen do policejní uniformy a byla mu dána do ruky zbraň v rozporu se zákony.

Mladí rozzlobení Afričané. K extremistům je žene chudoba a frustrace

Ochránci lidských práv podle Bajdara dostávají čas od času informace o tom, že v lokálních policejních složkách slouží děti. V řadách Talibanu pak slouží děti a mladiství zcela běžně. „Protivládní síly využívají stovky dětských vojáků pro celou řadu úkolů včetně boje, transportu munice a dokonce pro páchání sebevražedných útoků,“ vysvětluje Bajdar.

Na problematiku dětských vojáků bojujících v Afghánistánu upozornila už v květnu loňského roku OSN v obsáhlé zprávě. Podle ní všechny strany konfliktu v Afghánistánu mezi lety 2010 až 2014 využívaly služeb stovek dětských vojáků, tři čtvrtiny z nich připadaly na Taliban. V 38 případech OSN potvrdila práci dětských vojáků ve vládních bezpečnostních složkách, v 27 pak v řadách afghánské policie.

Afghánská vláda však nařčení ze zaměstnávání dětí odmítá. „Děti do svých řad nepřijímáme,“ tvrdí mluvčí ministerstva vnitra Sedíq Sedíqí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Japonský císař se chtěl omluvit za zločiny brzy po válce, rozmluvili mu to

Britská královna Alžběta II. a japonský císař Hirohito přijíždí do...

Japonská televize NHK získala dokumenty, podle nichž někdejší císař Hirohito v soukromí několikrát vyjádřil lítost nad...

Italská vláda končí. Premiér Conte podal demisi kvůli rozpadu koalice s Ligou

Italský premiér Giuseppe Conte (vpravo) ohlásil rezignaci po rozpadu vládní...

Italský premiér Giuseppe Conte oznámil v úterý rezignaci na svou funkci a následně podal demisi po odchodu...

Záchranáři našli věci speleologů uvázlých v jeskyni v polských Tatrách

Záchrana seleologa

Záchranáři, kteří se v polské části Tater od víkendu snaží pomoci dvěma polským speleologům zablokovaným vodou ve Velké...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz