Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V jedenácti vedl útok proti Talibanu. Teroristé si na něj počkali

  14:41
Afghánistán truchlí pro jednoho ze svých válečných hrdinů. Překvapivě jím není veterán zocelený bitvami ale teprve jedenáctiletý chlapec. Ještě nedávno velel několika mužům při obraně své vesnice před Talibanem. Bitvu přežil, ale Talibanci mu jeho vzdor neodpustili.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Celkem 43 dní odolávala malá ozbrojená jednotka z distriktu Khas Uruzgan proti přesile Talibanu. V té době jí velel Wasil Ahmad, teprve jedenáctiletý afghánských chlapec. Poté co se jim podařilo obléhaní prolomit, utekl společně s rodinou z města a vrátil se zpět do školy. Jenže bojovníci Talibanu na starou zášť nezapomněli a minulý týden si na Wasila počíhali na trhu ve městě Tarinkot.

Oslavit dvanáctiny, podřezat panenku. Islamisté ukázali dětské vojáky

Malého chlapce postřelil útočník na motorce. Wasil se dostal do místní nemocnice, později ho převezli do lépe vybaveného zařízení v Kandaháru. I přesto ho lékaři nedokázali zachránit. Po oznámení smrti válečného hrdiny se k útoku oficiálně přihlásil Taliban. O věhlasu Wasila svědčí i to, že jeho smrt oznámily lokální úřady a na sociálních sítích mu tisíce lidí vzdaly hold.

Wasil se rozhodl bojovat s Talibanci poté, co mu zabili otce. Svého strýce Mullaha Samada se před více než rokem zeptal, zda ho naučí zacházet a automatickými zbraněmi. „Zeptal jsem se ho, proč se to chce naučit. Odpověděl mi, že se chce pomstít těm, kteří zabili jeho otce,“ sdělil Samad reportérům CNN.

01.února 2016 v 19:07, příspěvek archivován: 05.února 2016 v 10:59

Wasil Ahmad, a ten years old boy who was fighting against Taliban in #Urozgan province of Afghanistan was killed. pic.twitter.com/uSKHR6XXQD

Wasil se během několika týdnů naučil střílet z AK-47 a těžkých zbraní včetně raketometu. Strýc mu také vysvětlil, jak se ovládá satelitní telefon a jak fungují základy radiové komunikace. „Byl to chytrý kluk, všechno se to naučil velmi rychle,“ vzpomíná Samad.

Bitva s Talibanem

Výcvik se mu měl v budoucnu vyplatit. Loni v létě totiž Wasilovu rodnou vesnici napadl Taliban. Prvotní útok odrazily místní ozbrojené složky. Wasilův strýc však při přestřelce utrpěl zranění, spolu s ním skončilo na ošetřovně několik dalších mužů. „V tu chvíli velení nad mými muži převzal Wasil,“ tvrdí Samad.

Mezinárodní právo a děti v boji

Státy si vzájemně zakázaly nasazení dětských vojáků pomocí Úmluvy o právech dítěte (výslovně zakazuje povolávání dětí do 15 let a zavazuje smluvní strany, aby učinily vše pro jejich nezapojení do boje) a doplňkového protokolu.

Mezinárodní trestní soud pokládá válečnou účast dětí do 15 let za válečný zločin.

Reálná vymahatelnost opatření je nicméně nízká.

Chlapec podle něj trávil celý den na střeše jejich domu a pozice Talibanu zasypával nepřerušovanou palbou. „Byly dny, kdy vypálil až tři tisíce střel,“ popisuje Samad, podle kterého neohrožený mladý bojovník zabil několik Talibanců.

„Velel mým mužům po 43 dní, na konci se nám podařilo prolomit obléhání. Bylo nás jen 75, ale bojovali jsme proti stovkám Talibanců,“ tvrdí Samad, který byl v minulosti jedním z velitelů Talibanu, ale v roce 2012 jeho řady opustil.

Po prolomení obléhání, které se podle serveru Pajhwok podařilo na sklonku května loňského roku, Wasil i jeho rodina a spolubojovníci utekli do města Tarinkot. „Úřady ocenily naši tvrdou práci, obětování a statečnost. Mě i mého synovce Wasila prohlásily za hrdiny,“ připomíná Samad.

Wasil se vrátil do školy. Vzdělání potřeboval, aby si splnil svůj sen. Chtěl se stát policistou. „Byl to talentovaný kluk. Dokonce uměl trochu anglicky,“ vzpomíná Samad. Ve škole však dlouho nepobyl. Po několika týdnech výuku přerušily zimní prázdniny. Během nich si na válečného hrdinu počíhali Talibanci.

Dětští vojáci slouží na všech stranách konfliktu v Afghánistánu.

Se zbraněmi přichází v Afghánistánu do kontaktu i ti nejmenší.

Na tragickou smrt Wasila reagovala i držitelka Nobelovy ceny míru Malala Júsufzaiová, která přežila atentát Talibanu v roce 2012. „Není to jen o tomto chlapci. Děje se to mnoha dalším dětem a dospělým v celém tomto regionu. Je to tragédie, že nemají žádné sympatie pro nevinné děti,“ sdělila.

Děti se zbraní v ruce

Smrt Wasila a připomenutí jeho bojových úspěchů otevřelo v Afghánistánu debatu o dětských vojácích. Podle Wasilových spolubojovníků chlapec bojoval dobrovolně, protože chtěl ochránit svou rodinu. Mluvčí Afghánské nezávislé komise pro lidská práva Rafiulláh Bajdar však upozorňuje, že Wasil byl navlečen do policejní uniformy a byla mu dána do ruky zbraň v rozporu se zákony.

Mladí rozzlobení Afričané. K extremistům je žene chudoba a frustrace

Ochránci lidských práv podle Bajdara dostávají čas od času informace o tom, že v lokálních policejních složkách slouží děti. V řadách Talibanu pak slouží děti a mladiství zcela běžně. „Protivládní síly využívají stovky dětských vojáků pro celou řadu úkolů včetně boje, transportu munice a dokonce pro páchání sebevražedných útoků,“ vysvětluje Bajdar.

Na problematiku dětských vojáků bojujících v Afghánistánu upozornila už v květnu loňského roku OSN v obsáhlé zprávě. Podle ní všechny strany konfliktu v Afghánistánu mezi lety 2010 až 2014 využívaly služeb stovek dětských vojáků, tři čtvrtiny z nich připadaly na Taliban. V 38 případech OSN potvrdila práci dětských vojáků ve vládních bezpečnostních složkách, v 27 pak v řadách afghánské policie.

Afghánská vláda však nařčení ze zaměstnávání dětí odmítá. „Děti do svých řad nepřijímáme,“ tvrdí mluvčí ministerstva vnitra Sedíq Sedíqí.

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Poslanci hlasují o korespondenční volbě, šanci vystoupit nemělo 56 poslanců

21. června 2024  5:23,  aktualizováno  13:15

Přímý přenos Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj...

KOMENTÁŘ: Válka civilizací, kde jde o moc. Nechybí Západu pud sebezáchovy?

21. června 2024

Premium Liberální demokracie? Mír a pohoda? Tyto časy jsou pryč, svět se mění. Rusko dnes útočí na...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Lupič před svědky na nádraží zkopal muže, pro zraněného letěl vrtulník

21. června 2024  12:38

Lounští kriminalisté obvinili dvaapadesátiletého muže z loupeže. Zřejmě se jí dopustil v pátek ráno...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...