Poslanec německé AfD dostal tajné informace dříve, než byly zveřejněny

  14:31aktualizováno  14:31
Poslanec strany Alternativa pro Německo (AfD) Stephan Brandner dostal informace o činnosti civilní kontrarozvědky od jejího šéfa Hanse-Georga Maassena ještě před jejich zveřejněním. Maassen už čelí kritice, že zpochybnil pravost videa, které zachycuje útok na přistěhovalce v Chemnitzu, později ale musel připustit, že záznam je pravý.

Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen. (12. září 2018) | foto: AP

Maassen se v polovině června setkal s poslancem AfD Brandnerem, který je předsedou právního výboru Spolkového sněmu. Předal mu přitom informace z výroční zprávy svého úřadu za rok 2017, která byla ovšem oficiálně zveřejněna až zhruba pět týdnů po tomto setkání.

Brandner v pořadu Kontraste veřejnoprávní televize ARD potvrdil, že od Maassena dostal „čísla ze zprávy o ochraně ústavy“. „Bavili jsme se o různých číslech, která v ní stojí,“ řekl poslanec AfD. Šlo podle něj především o informace o počtu nebezpečných islamistů v Německu a o rozpočet kontrarozvědky.

Šéf německé kontrarozvědky už nezpochybňuje video z útoku na migranty

Mluvčí Maassenova úřadu odmítl tvrzení, že by se jeho šéf dopustil něčeho protiprávního. „Tak tomu samozřejmě není,“ uvedl. Zpráva, kterou přinesl pořad veřejnoprávní ARD, podle něj budí dojem, „že byly poskytnuty informace či materiály bez právního základu“. „Tato obvinění rozhodně odmítám,“ dodal mluvčí BfV.

Už dříve Maassenův úřad uvedl, že „setkání doktora Maassena s politiky se konají na výslovné přání ministerstva vnitra“. Nyní dodal, že obsahem takových schůzek, na kterých se ale Maassen setkává se zástupci všech parlamentních stran, bývá předání informací o aktuální bezpečnostní situaci. Ministerstvo vnitra na žádost novinářů o komentář nereagovalo.

Za Maassena se postavil ministr vnitra Seehofer

Ústavní právník Joachim Wieland, kterého citoval web tagesschau.de, uvedl, že pokud ministerstvo vnitra skutečně některému z úředníků rozhovory s politiky povolilo, pak mu udělilo „svolení pro politické jednání, které by se takto udělovat nemělo“. Maassenova schůzka podle něj vyvolává pochybnosti o jeho „politické neutralitě“. Právě šéf civilní kontrarozvědky by se přitom podle Wielanda měl vyhýbat „byť jen náznaku“ politického jednání.

Zjištění novinářů z ARD zřejmě posílí kritiku Maassena, který v uplynulých dnech vyvolal na německé politické scéně bouři svým nepodloženým tvrzením o dění v Chemnitzu, kde se po vraždě Němce, z níž jsou podezřelí tři přistěhovalci, odehrály demonstrace i útoky na cizince. Zpochybnil totiž pravost videa, které zachycuje útok na cizince, později ale musel připustit, že video je autentické.

Navzdory silné kritice se dnes ministr vnitra Horst Seehofer opět za Maassena postavil. Šéf BfV podle něj dokázal přesvědčivě vysvětlit svá slova ohledně Chemnitzu a také se jasně postavil proti pravicovému radikalismu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

V Petrohradě se zřítila část univerzity, podle úřadů nikdo nezemřel

Záchranáři prohledávají budovu univerzity v Petrohradu.

Při sobotním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na...

Muellerovi prokurátoři žádají pro exšéfa Trumpovy kampaně přes 24 let vězení

Paul Manafort

Prokurátoři pracující pro zvláštního vyšetřovatele amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz