Afrika zažívá boom v adopci sirotků. Často mají rodiče, tvrdí organizace

  7:00aktualizováno  7:00
Adopce sirotků z Afriky vzrostly za posledních osm let o 400 procent, upozorňuje nevládní organizace African Child Policy Forum. Většina osvojených dětí má podle ní přitom alespoň matku nebo otce a některé z nich dokonce pašují nebo prodávají jejich biologičtí rodiče.

Nejvíce dětí bylo adoptováno do zahraničí z Etiopie. Kvete tam také obchod s dětmi. Rodiče potomky ale často posílají do měst v dobré víře, že se tam budou mít lépe než na venkově. | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Od roku 2004 bylo adoptováno a odvezeno z rodné země více než 41 tisíc afrických dětí. Nejvíce bylo adoptováno do zahraničí v posledních několika letech z Etiopie, překoná ji už pouze Čína, uvádí ve své zprávě organizace, která sídlí v etiopské metropoli Addis Abebě.

Kromě Etiopie je přeshraniční adopce velmi populární v Nigerii, Demokratické republice Kongo, Jihoafrické republice, v Mali, Ghaně, v Pobřeží slonoviny, v Maroku, Ugandě a v Burkina Faso, vypočítává African Child Policy Forum, která se snaží upozorňovat na porušování práv dětí na černém kontinentu.

Adopce a hvězdy

Adopce dětí z rozvojových zemí je poměrně populární i mezi celebritami. Herecký manželský pár Brad Pitt a Angelina Jolie adoptovali před skoro sedmi lety šestiměsíční holčičku Zaharu z etiopského sirotčince (osvojili si i dva chlapce z Kambodži a Vietnamu a kromě nich mají i biologické děti). Popová zpěvačka Madonna si osvojila v roce 2006 a 2009 chlapce a dívku z Malawi (více zde). Britská herečka Emma Thompson adoptovala chlapce ze Rwandy. Jednou z posledních byla jihoafrická herečka Charlize Theron, která si letos osvojila afrického chlapce Jacksona.

Většina afrických dětí putuje do Spojených států, které stojí na špičce pomyslného žebříčku přeshraničních adopcí - jen v roce 2010 adoptovali Američané přes než 11 tisíc dětí z více než stovky zemí. Africké děti si oblíbili i manželé ze západní Evropy a Kanady.

Organizace také vysvětluje, proč se svět v poslední době hledá k osvojení právě africké sirotky. V některých dalších zemích, které byly až dosud zahraničním adopcím nakloněny, se začíná měnit přístup i právo k mezinárodnímu osvojení.

Pravidla pro přeshraniční adopce zpřísnila například Čína, Jižní Korea, Guatemala, Rusko, Rumunsko či Ukrajina. Místo do zahraničí se snaží osiřelé děti umístit do rodin na svém území, přiblížila organizace.

Zároveň varuje, že většina afrických zemí, které své malé obyvatele nadšeně posílají k zahraniční adopci, nemá dostatečně vyvinutý systém, k ochraně dětí. Neumí například zabránit obchodu s dětmi. Většina adoptovaných má dle ní stále matku nebo otce a s některými z nich obchodují dokonce právě rodiče.

Jen třináct afrických zemí dle ní ratifikovala haagskou Úmluvu o ochraně dětí a spolupráci při mezinárodním osvojení. "Adopce se může stát obrovským průmyslem s dětmi jako komoditou, který žene profit," varuje African Child Policy Forum.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

„Uchovám Ameriku velkou“. Trump oficiálně zahájil kampaň za znovuzvolení

Na mítinku v Orlandu na Floridě Donald Trump prohlásil, že oficiálně začíná...

Začátek kampaně za znovuzvolení byl pro amerického prezidenta Donalda Trumpa spíše symbolický, neboť pořádá mítinky se...

Vyšetřovatelé obviní tři Rusy a Ukrajince z útoku na letadlo MH17

Malajský vyšetřovatel u trosek sestřeleného letu MH17 na Ukrajině (22. července...

Čtveřice podezřelá z útoku na letadlo MH17 nad Ukrajinou bude obviněna z vraždy a souzena v Nizozemsku. Ve středu to...

Chceme demisi Babiše, volali demonstranti u budovy Evropské komise v Bruselu

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Asi dvě stovky demonstrantů v Bruselu žádaly v úterý demisi českého premiéra Andreje Babiše. Nedaleko budovy Evropské...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz