V roce 1939 Hitler unikl smrti o třináct minut. Když ve 21:20 vybuchla u řečnického pultu v mnichovské pivnici časovaná bomba, byl už pryč. Svůj projev k výročí neúspěšného „pivního“ puče v Mnichově v roce 1923 totiž tentokrát odbyl mnohem rychleji a zkrátil jej ze dvou hodin na jednu.
Kvůli nepříznivému počasí se totiž rozhodl, že z Mnichova ještě večer odjede vlakem. Původně měl letět ráno letadlem, počasí však bylo nepříznivé a hrozilo, že by stroj neodstartoval.
Bomba v sále mnichovské pivnice Bürgerbräukeller tak sice vybuchla přesně, Hitler už však byl v bezpečí. Mohutný výbuch zcela zdemoloval interiér pivnice, zabil osm lidí a dalších šest desítek zranil.
Elsera popravili na sklonku války
Vlastnoručně sestrojenou bombu nastražil šestatřicetiletý truhlář Johann Georg Elser do dutiny u pultu, kterou předem vyhloubil. Pak odjel vlakem do Kostnice, kde chtěl přejít švýcarské hranice. Gestapo jej však dostihlo.
Elser, u něhož se našlo několik kompromitujících předmětů, se posléze ke svému činu doznal. „Zvažoval jsem, jak zlepšit podmínky pracujících a vyhnout se válce. Nikdo mě k tomu nenabádal,“ vysvětlil Elsner u výslechu gestapu.
Nacisté Elsera převezli do koncentračního tábora Sachsenhausen a později do Dachau, kde měl přečkat válku a poté být postaven před soud. Na jejím sklonku, 9. dubna 1945, byl však na příkaz z nejvyšších míst zastřelen.
Elserův pokus zabít na Hitlera nebyl zdaleka jediný. Asi nejznámější atentát je ten, který spáchal 20. července 1944 Claus Schenk von Stauffenberg (o něm čtěte zde).