Policie v mexickém Acapulcu ztratila stovky zbraní, celou ji rozpustili

  16:55aktualizováno  16:55
Mexiko zrušilo v pobřežním letovisku Acapulco celý policejní sbor, který čelí podezření z toho, že do něho pronikly zločinecké živly. Vyšetřování odhalilo, že policistům se neznámo kam ztratily stovky zbraní. Podle úřadů nese za ztrátu zodpovědnost bývalý starosta. Kontrolu nad městem převezme armáda.

Policistům v mexickém Acapulcu se ztratilo celkem 347 kusů zbraní, jejichž zmizení prozatím nikdo ze sboru nedokázal vysvětlit. Ministerstvo obrany v pondělí ukázalo prstem na bývalého starostu Evodia Velázqueze Aguirrea, kterému o víkendu vypršelo jeho funkční období a požádalo ho, aby ztrátu objasnil. Podle Velázqueze je ale vládní vyšetřování snahou o jeho očernění.

Fotogalerie

Vláda zásah odůvodnila „podezřením, že policejní síly města byly pravděpodobně infiltrovány zločineckými skupinami“ a „naprostou nečinností městské policie v boji proti vlně zločinnosti“.

Příslušníci námořní pěchoty minulé úterý odebrali členům policejního sboru zbraně, vysílačky a neprůstřelné vesty. Celkem suspendovali sedm set policistů. Na pořádek ve městě bude místo nich v průběhu vyšetřování dohlížet státní policie ve spolupráci s mexickou armádou.

V rámci přijatých opatření soud vydal zatykače na dva vysoké policejní velitele, které podle agentury AP vinní ze zabití.

Ačkoli se Acapulco stalo v šedesátých letech vyhledávanou turistickou destinací, postupně se proměnilo v centrum drogového obchodu s vysokým počtem vražd. Stát se rozhodl zasáhnout poté, co úředníci zaznamenali vysoký nárůst zločinnosti, se kterým zkorumpovaná policie nic nedělala. 

Jen v minulém roce ve městě připadlo 106 vražd na 100 tisíc obyvatel, což z Acapulca dělá jedno z nejnebezpečnějších míst na světě. Například Londýn měl v porovnání s ním mezi zářím 2016 a 2017 bilanci 1,45 vraždy na 100 tisíc obyvatel. Spojené státy v souvislosti s tím v lednu zakázaly americkým státním zaměstnancům, aby cestovali do mexického státu Guerrero, kde Acapulco leží.

Vojáci mají při zatýkání úspěch, ohrožují ale civilisty

Právě Guerrero platí v Mexiku za jeden z nejvíce nebezpečných států, kde denně dochází k násilí nejen mezi drogovými kartely ale také na civilním obyvatelstvu. Zatímco mnohé části Mexika zůstávají relativně bezpečné, národní míra vražd dosáhla v loňském roce své rekordní úrovně.

Kamion se stovkou mrtvol bezcílně putuje mexickým městem, není dost márnic

Městská policie je v Mexiku podle britské BBC obecně považována za nejslabší článek bezpečnostního systému. Policistům chybí náležitý výcvik a kvůli nízkému platu jsou mnohdy ochotni spolupracovat s místními drogovými gangy. Ačkoli státní policie a vojáci převzali kontrolu v mnoha dalších městech, zločin se stále nedaří vymýtit.

Organizace zabývající se lidskými právy nicméně upozorňují, že ačkoli mariňáci a vojáci slaví při zatýkání vysoce postavených obchodníků s drogami úspěch, nemají policejní školení a mohou při svých zásazích ohrozit civilisty.

Úředníci nechali v mexické Guadalajaře kamion plný mrtvol

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

V Petrohradě se zřítila část univerzity, podle úřadů nikdo nezemřel

Záchranáři prohledávají budovu univerzity v Petrohradu.

Při sobotním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na...

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Finská vojenská jednotka pochoduje dobytým městem Viipuri (26. září 1941)

Finsko zveřejnilo novou historickou studii, podle které se více než tisícovka jeho vojáků za druhé světové války...

Najdete na iDNES.cz