Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Muž s kápí. Fotka z věznice Abú Ghrajb odhalila americká zvěrstva v Iráku

Seriál   11:53
Jsou to fotografie, které i dvacet let po americké invazi do Iráku šokují stejně jako v roce 2003, kdy je vojáci 372. záložní roty vojenské policie pořídili. Irácké vězně zachycují v ponižujících a nehumánních podmínkách, při dlouhém, krutém a svévolném mučení. Byly to nakonec právě tyto snímky, které poté, co se dostaly na veřejnost, přiměly amerického prezidenta George Bushe k veřejné omluvě. Pozadí jejich vzniku přibližuje další díl seriálu Slavné fotografie.
Na fotografii, jednoduše označované jako „muž s kápí“, je zachycen Iráčan Alí...

Na fotografii, jednoduše označované jako „muž s kápí“, je zachycen Iráčan Alí Šalál Kajsí. V roce 2003 ho zajali a v Abú Ghrajb vyslýchali američtí vojáci. | foto: ČTK

Vedle kubánského Guantánama a newyorské Sing Sing jde patrně o nejznámější vězení světa: Abú Ghrajb, věznice americké armády ve stejnojmenném městě, asi třicet kilometrů západně od iráckého hlavního města Bagdádu.

Nechvalně proslula už za éry Saddáma Husajna, když v ní mučil a popravoval odpůrce režimu. Do celosvětového povědomí se ovšem dostala až začátkem nového tisíciletí po invazi Spojených států do Iráku. Kvůli snímkům zachycujícím americké vojáky, jak brutálně mučí irácké vězně.

Slavné fotografie

Na fotografii, jednoduše označované jako „muž s kápí“, je zachycen nyní šedesátiletý Iráčan Alí Šalál al-Kajsí. V roce 2003 ho zajali a v Abú Ghrajb vyslýchali američtí vojáci. Kvůli čemu?

Podle al-Kajsího americká armáda zabrala jeho fotbalové hřiště nedaleko mezinárodního letiště na předměstí Bagdádu, aby na něm mohla odkládat odpad a mrtvá těla. Byl zatčen poté, co se kvůli tomu pokusil spojit se zahraničními novináři.

Slavné fotografie

Jeho jméno a příběh byly zveřejněny rok poté. „Trávím bezesné noci přemýšlením o utrpení, kterým jsem prošel. Pravidelně se mi zdají noční můry o tom, že jsem ve své cele v Abú Ghrajb, v cele č. 49, jak ji nazývali. A že trpím pod rukama lidí velkého národa, který nese pochodeň svobody a lidských práv,“ popisoval Al-Kajsí prožité utrpení.

Kvůli mučení, kterým v Abú Ghrajb prošel, následně podstoupil šest operací. Levou ruku má navždy zničenou po zásahu elektrickým proudem.

Autor snímku, bývalý americký voják Ivan Frederick, kvůli skandálu s týráním vězňů v Abú Ghrajb stanul před vojenským soudem.

Spolu s dalšími vojáky své jednotky armádních záloh, 372. roty vojenské policie, byl obviněn z toho, že se během okupace Iráku aktivně dopouštěl sexuálního, fyzického a psychického týrání iráckých vězňů, nebo byl těmto činům nápomocen.

Frederick se k činům přiznal, byl odsouzen k osmi letům vězení, ztrátě hodnosti a platu a zároveň propuštěn z armády. V říjnu 2007 se po čtyřech letech dočkal podmínečného propuštění.

„Bylo to jako nacistický koncentrák“

Když vojáci 372. roty vojenské policie ze státu Maryland přijeli počátkem října 2003 do největší americké vojenské věznice v Iráku, věděli o ní jen to, že se nachází v první linii. To naznačoval i její oficiální název: Předsunutá operační základna Abú Ghrajb.

Věznice v poušti, betonové stěny se strážními věžemi obehnané ostnatým drátem. „Jsou to jen trosky, rozstřílené budovy, všude pobíhají psi, vzteklí psi, všude jsou spálené kusy všeho možného. Ten zápach byl nesnesitelný: moč, výkaly, hnijící těla,“ popisoval prostředí věznice seržant Javal Davis.

Brutální invaze do Iráku... tedy na Ukrajinu. Bush si při projevu spletl země

Vězňů zde bylo drženo několik tisíc, většinou oděných v univerzálních oranžových úborech. „Měli jsme dojem, že jsme se ocitli v jednom z Hitlerových koncentračních táborů,“ pokračoval Davis. „Bylo to prostě nechutné. Člověk se nechtěl ničeho dotknout. Ať už vás napadne cokoli nejhoršího, tohle bylo přesně ono. Místo, kam byste nikdy, nikdy, nikdy, nikdy neposlali ani svého nejhoršího nepřítele.“

„Nechtěla nikomu ublížit“

Většinu ze stovek fotografií, které se z Abú Ghrajb postupně dostaly na veřejnost, pořídila jediná žena, Sabrina Harmanová. Pokud je na fotografiích i ona sama, pak bez ohledu na zobrazovanou hrůzu vždy s úsměvem a zdviženým palcem, stejně jako další přítomná rezervistka Lynndie Englandová.

Podobně jako většina členů 372. roty tehdy 26letá žena z Virginie vstoupila do armády proto, aby si přivydělala na vysoké univerzitní školné. V jednotce byla známá jako člověk, který nesnáší násilí. „Sabrina by doslova neublížila ani mouše. Když ji chcete na podlaze zašlápnout, ona vás zastaví,“ říkal o ní její nadřízený, seržant Hydrue Joyner.

Nevěřte nikomu, kdo má takové vousy, říkal Saddám Husajn o Usámovi

„Snažili jsme se třeba zabít cvrčka, protože nás celou noc ve stanu nenechal spát. Odstrkovala nás, aby se k tomu cvrčkovi dostala, a pak ho vyhodila ze stanu. Bylo jí jedno, jestli se vyspí, hlavně že ten cvrček bude žít. Byla prostě příliš milá na to, aby byla voják,“ řekl o ní automechanik roty Jeremy Sivits.

Ovšem fotografie ji vždy fascinovaly. Původně se stejně jako její otec a bratr chtěla stát policistkou, později se její představy stočily k forenzní fotografii. Násilí se jí sice příčilo, ale přitahovaly ji jeho následky. Stejně jako zraněná a mrtvá těla. Kdykoli tedy byla příležitost, bez rozmýšlení i s jistou fascinací k zraněním a smrti pořídila snímek.

Až fotografie přiměly Bushe k omluvě

Koncem roku 2003 agentura Associated Press popsala rozsah mučení a nehumánního zacházení, kterého se vojáci na vězních dopouštěli. Pozornost Američanů o půl roku později přitáhl zpravodajský pořad stanice CBS. Následovaly další televizní stanice a časopisy a z dění v Abú Ghrajb se rychle stala celosvětová kauza.

Vpádu do Iráku nelituji, řekl Bush. I když ho válka stála popularitu

Vláda prezidenta George Bushe zpočátku možná pochybení odmítala. Byly to právě stovky fotografií pořízených přímo v Abú Ghrajb, které se dostaly na veřejnost, jež prokazatelně ukázaly, že nešlo o izolované incidenty několika problémových jednotlivců, ale ze strany vojáků o zcela systematické zneužívání jejich moci.

V květnu 2004 se Bush za mučení a zneužívání vězňů veřejně omluvil. Dění v Abú Ghrajb označil za „nepřijatelnou skvrnu na cti a reputaci jeho země“. Ve stejný den přidal omluvu také tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld: „Cítím se hrozně za to, co se těmto iráckým vězňům dělo. Jsou to lidské bytosti. Byli v americké vazbě. Naše země měla povinnost s nimi správně zacházet. To jsme neudělali. Bylo to špatné. Všem těmto Iráčanům se hluboce omlouvám. Bylo to neamerické. A bylo to v rozporu s hodnotami našeho národa.“

Autor:

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

PRŮZKUM: Mladí Evropané vnímají kriticky Čínu i USA. Mají je za pokrytecké

Premium Ve vztahu k oběma světovým supervelmocem jsou mladí Evropané krajně podezíraví. Z průzkumu amerického Pew Research...

Boj o svaté srdce pravoslaví. Schizma v ukrajinské církvi spěje do finále

Premium Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem nezuří jen na rozbahněných bojištích Donbasu, ale i v srdcích milionů věřících....

Medveděv chce šéfům vojenského průmyslu číst Stalinovy zprávy. Pro povzbuzení

Bývalý ruský prezident a současný místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv navrhl předčítat ředitelům...

AfD nesmí v Brémách kandidovat ve volbách. A odvolat se už nemůže

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se v severoněmeckých Brémách nemůže v květnu zúčastnit tamních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...