Před 70 lety vznikla samostatná Indie, nezávislost spustila obří migraci

  9:46aktualizováno  9:46
Britská Indie, perla britského impéria, se přesně před 70 lety, 15. srpna 1947, rozdělila podle náboženského klíče na dva nové státy - převážně hinduistickou Indii a muslimský Pákistán. Nezávislost obou států zároveň zahájila dosud nevídané přesuny obyvatel oběma směry a také krvavé masakry a rozdělení rodin, které někde trvají dodnes.

Boj za nezávislost na Británii vedl od roku 1885 Indický národní kongres (INK). Fungoval na sekulárním základě, zastupoval muslimy i hinduisty a až do roku 1947 nepodporoval myšlenku rozdělení země. Myšlenka samostatného státu muslimů se objevila ve 30. letech a jako svůj program ji Muslimská liga oficiálně vyhlásila v roce 1940.

Vyrobeno v Indii, zaplaceno Brity. Království loví v postkoloniálních vodách

Ukončení národnostního boje na indickém poloostrově, jehož kořeny sahají až do osmého století, umožnila teprve 2. světová válka a britské obavy ze ztráty kontroly nad neklidnými državami. Po svém vítězství ve volbách v roce 1945 oznámili labouristé, že Británie si nemůže dovolit udržovat ohromné impérium.

Po skončení druhé světové války se rozepře mezi vůdčími stranami boje o nezávislost ještě prohloubily. Odezvou sporů byly v letech 1946 a 1947 pogromy mezi hinduisty a muslimy v celé Indii. Půl milionu obětí posloužilo jako hlavní argument proti jednotě budoucího státu. S konečným plánem rozdělení země přišel poslední indický místokrál lord Mountbatten, který se v Indii ujal moci na jaře 1947. Plán v červenci schválil britský parlament a cesta k samostatnosti byla volná.

Nezávislost Indie na titulní straně dobového tisku.

Nezávislost Indie na titulní straně dobového tisku.

Nezávislý Pákistán se zrodil 15. srpna 1947 a vůdce muslimů Muhammad Alí Džinnáh se stal jeho generálním guvernérem. Ten samý večer s úderem půlnoci získala po třech a půl stoletích koloniální vlády nezávislost Indie.

Náboženské dělení a masová migrace

Země byla rozdělena podle náboženských hranic. Většinově hinduistické oblasti se staly součástí Indie a převážně muslimské zase Pákistánu. Obce, rodiny i domy tak najednou byly formálně přepůleny.

Fotogalerie

Podle odhadů muselo deset až 14 milionů muslimů, hinduistů a sikhů opustit své domovy a vydat se přes nové hranice. Masakry a krveprolití, které přesuny obyvatel provázely, si vyžádaly nejméně milion mrtvých, a to především v oblasti Paňdžábu, který nová hranice přeťala vejpůl.

V případě několika set knížecích států, které tvořily dvě pětiny původního území britských držav, rozhodovali o připojení k Indii či Pákistánu jejich panovníci. Kašmírský mahárádža, hinduista vládnoucí převážně muslimskému státu, zvolil Indii. Nezávislost zahrnovala i rozdělení dvou největších indických provincií - Paňdžábu a Bengálska.

Podrobnosti o tom, kudy povede nová mezinárodní hranice, byly zveřejněny pouhé dva dny před vyhlášením nezávislosti.

Nezávislost Indie byla vyhlášena 15. srpna 1947. Po devětaosmdesáti letech z...
Úderem půlnoci na 15. srpna 1947, necelý měsíc po přijetí Zákona o nezávislosti...

Od vyhlášení nezávislosti spolu oba státy o Kašmír dvakrát válčily. První indicko-pákistánská válka rozdělila Kašmír v letech 1947 až 1949, druhá v roce 1965. Separatistický Kašmír kalí vztahy obou zemí dodnes. Při násilnostech v této oblasti dosud zemřelo na 68 000 lidí, většinou z řad civilistů. Mezi Indií a Pákistánem platí od roku 2003 příměří, obě země ho ale často porušují a navzájem se obviňují z rozpoutání násilností (více o násilnostech zde).

Oslabení a jaderné mocnosti

Rozdělení zejména Pákistán oslabilo. Téměř 90 procent průmyslu a příjmů z daní připadlo Indii. Pákistánu zůstaly suroviny a jeho hospodářství tvořilo převážně zemědělství. Navíc zdědil jen necelou pětinu finančních rezerv bývalé říše.

Al-Káida se poprvé usadila v Indii, v Kašmíru šíří myšlenku džihádu

V roce 1950 vstoupila v platnost indická ústava a byla vyhlášena Indická republika v rámci britského Společenství národů, v Pákistánu byla vyhlášena republika o šest let později.

První roky Pákistánu zkomplikovala smrt Džinnáha, konflikt s Indií i etnická a náboženská různorodost státu samého. Krize v Pákistánu vyvrcholila vojenským převratem v roce 1958 a občanskou válkou v roce 1971. Po ní se oddělil nesourodý Východní Pákistán a vznikl Bangladéš.

V současnosti je Pákistán s počtem obyvatel přesahujícím 200 milionů druhou nejlidnatější muslimskou zemí na světě (první je Indonésie).

Indie i Pákistán patří mezi neoficiální jaderné mocnosti. Indie provedla první jadernou zkoušku v roce 1974, Pákistán v roce 1998.

Porovnání území před a po rozdělení Britské Indie. Vpravo mapa z roku 2007, ve...

Porovnání území před a po rozdělení Britské Indie. Vpravo mapa z roku 2007, ve které je zobrazen i samostatný Bangladéš.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Na Floridě zadrželi mladíka a našli pilulku extáze s Trumpovým obličejem

Pilulka extáze ve tvaru hlavy prezidenta USA Donalda Trumpa, kterou zadržela...

Osoba prezidenta Donalda Trumpa již inspirovala tvůrce karikatur, televizní komiky i výrobce halloweenských kostýmů....

Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje

Australan Brenton Tarrant, který ve dvou mešitách ve městě Christchurch...

Nenávistný manifest vraha z mešit v novozélandském Christchurchi se na Ukrajině vydává knižně. Přišla na to skupina...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Najdete na iDNES.cz