USA si připomínají výročí teroristických útoků z 11. září

  • 699
Spojené státy si v úterý připomínají sedmnácté výročí nejkrvavějších teroristických útoků na území USA. Útok islámských radikálů na cíle včetně budov Světového obchodního střediska (WTC) si vyžádal téměř 3000 mrtvých. Prezident Donald Trump oběti uctil u památníku v Pensylvánii.

Americký prezident Donald Trump uctil památku obětí útoku u památníku letu 93, který skončil v polích díky hrdinství lidí na palubě letounu uneseného teroristy. Čtyřicítka lidí na palubě tehdy teroristům znemožnila zamířit do Washingtonu, kde chtěli se strojem patrně narazit do Kapitolu. Prezident pasažéry a členy posádky označil za hrdiny.

Trump ocenil „úžasnou chrabrost“ pasažérů. Jejich vzpoura proti únoscům podle něj byla „momentem, kdy Amerika odrazila útok“. „Jedenáctého září se skupina odvážných vlastenců vrhla na nepřátele národa a rozšířila řady amerických hrdinů,“ prohlásil šéf Bílého domu u nově otevřené zvonice Tower of Voices (Věž hlasů), která je součástí památníku u Shanksville. Čtyřicítka trubicových zvonů na věži vysokém symbolických 93 stop (28 metrů) připomíná stejný počet obětí letu společnosti United Airlines.

Viceprezident Mike Pence pak promluvil k rodinám 184 obětí, které nepřežily náraz letounu do budovy Pentagonu. U místa tragédie řekl, že národ nad nimi stále truchlí. Podle něj je rovněž důležité, aby každá nová generace věděla, co se tehdy stalo. Teroristé podle Pence doufali, že Američany zlomí, ale neuspěli.

Pietní akce se konala také v New Yorku, kde se před 17 lety odehrál hlavní úder teroristů. Při tiché vzpomínce tam byla čtena jména obětí. Na pamětním náměstí se sešli příbuzní obětí, přeživší, záchranáři i politici.

Při útocích zahynuly téměř 3 tisíce lidí

Teroristický útok z 11. září 2001 výrazně ovlivnil světové dějiny. Následná Američany vyhlášená válka proti terorismu sice rychle svrhla konzervativní režim v Afghánistánu, který ukrýval organizátory útoku, zároveň ale v řadě muslimských zemí zesílila protizápadní nálady. S jejich dopady se Spojené státy i jejich spojenci potýkají dodnes.

Skupina 19 sebevražedných útočníků, z nichž většina pocházela ze Saúdské Arábie, unesla onoho úterního rána čtveřici letadel, aby je následně použila k útoku na několik symbolů Ameriky.

Prvním cílem se v 8:46 stala severní věž newyorského Světového obchodního střediska (WTC), o 17 minut později v přímém přenosu narazil druhý letoun do jižní věže. Oba mrakodrapy, které byly ikonami města, se poté zřítily. Bez únosců zemřelo 2606 lidí, dalších 147 zahynulo na palubách letadel.

Třetím terčem teroristické buňky se stala budova Pentagonu ve Washingtonu, do které narazilo unesené letadlo v 9:43. Zemřelo 125 lidí v sídle amerického ministerstva obrany a 77 v letadle. Čtvrtý unesený stroj, jehož cílem měl být nejspíše Bílý dům nebo sídlo amerického Kongresu, se zřítil v 10:10 v polích u Shanksville v Pensylvánii po potyčce cestujících a posádky, kteří v tu chvíli již věděli o předchozích útocích v New Yorku a Washingtonu, s únosci.

K bezprecedentním útokům na Spojené státy se přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin, který se skrýval pod ochranou afghánského radikálního hnutí Tálibán, a jeho teroristická organizace Al-Káida. Následná americká invaze do Afghánistánu sice přinesla rychlý pád tálibánského režimu, bin Ládinovi se ale podařilo uniknout a úspěšně se skrýval ještě téměř deset let. Nejhledanější terorista světa byl dopaden a zabit v květnu 2011 v Pákistánu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video