Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana
Reportáž skončila 16. 6. 2001 18:35

Street party v Praze

Připravují zpravodajové iDNES ve spolupráci s reportéry MF DNES, TVD a zpravodajského servisu ČTK.

ON-LINE REPORTÁŽ Z PRAŽSKÝCH ULIC
18:33
Oficiální konec street party její organizátoři nahlásili na osmou hodinu večerní. Do té doby zůstane v okolí náměstí Míru policie. Pokud se demonstranti nerozejdou, je připravená to řešit, zjistil zpravodaj MF DNES.
18:20
Hlavní část street party zaměřené proti automobilismu skončila. Na náměstí Míru hraje reprodukovaná hudba, podle policie ji poslouchá a tančí na ni 186 lidí. Přicházejí další, spíše zvědaví kolemjdoucí.
17:57
Street party se blíží ke konci, z náměstí Míru odcházejí další lidé, zbylo jich už jen okolo stovky. V okolí je klid.
17:49
Policejní mluvčí Jan Holub zpravodaji MF DNES řekl, že byl jeden účastník demonstrace předveden na policejní oddělení v Praze 2 kvůli podezření, že poškozoval cizí motorové vozidlo. Jiné incidenty se neodehrály.
17:45
Projevy odpůrců automobilismu skončily, zbylé dvě stovky demonstrantů čekají na spuštění reprodukované hudby. Polehávají v parku, bubnují, kouří marihuanu nebo zlehka sportují.
17:35
Tramvajová ani automobilová doprava na náměstí Míru není omezena.
17:29
Desítky lidí opouští náměstí Míru, kde by měla celá street party skončit. Projevy organizátorů demonstrace poslouchají už jen zhruba tři stovky lidí.
17:20
Na náměstí Míru začaly projevy organizátorů street party. Jsou zaměřené proti globalizaci, fašismu a kapitalismu i městské vyhlášce o zeleni. "Absolutní nesmysl je, že v některých parcích se lidé nemohou svobodně pohybovat, ležet, povídat si," znělo například náměstím.
17:17
Nad Prahou opět létá vrtulník.
17:11
Organizátoři street party na náměstí Míru montují reproduktory, z kterých by jejich akci měla zpříjemnit hudba. Chystají též projevy. "Poté by měla akce volně odeznít," řekla jedna z organizátorek.
17:06
Zpravodaj iDNES zjistil, že náměstí Míru hlídá kolem stovky policistů. Část z nich ve skupinkách postává po obvodu celého náměstí a zhruba šedesát jich je připravených na rohu s Jugoslávskou ulicí.
17:01
Doprava v Resslově ulici a na magistrále je obnovená, stejně tak jako tramvajový provoz z Karlova náměstí směrem k náměstí k I.P.Pavlova a obchodnímu domu Tesco.
16:58
Všichni účastníci street party dorazili na náměstí Míru v Praze 2. Za stálého bubnování si v parku u kostela svaté Ludmily sedají na zem, žonglují, malují nebo si hrají s míči. Policisté postávají po skupinkách po obvodu celého náměstí.
16:48
Prvních padesát účastníků street party dorazilo spolu s jízdní policií na náměstí Míru. Zbytek buďto stále blokuje magistrálu nebo postává na náměstí I.P. Pavlova.
16:42
První demonstranti dorazili na náměstí I.P.Pavlova, kde se dva z nich dostali do slovní potyčky s jízdní policií. Většinou kvůlu tomu, že se srazili s policejním koněm.
16:39
Účastníci street party zablokovali u stanice metra I.P.Pavlova magistrálu. Všechny motoristy jedoucí od Hlavního nádraží proto policie naviguje přes Žitnou ulici a motoristy jedoucí od KCP směrem k náměstí Míru.
16:26
Za mohutného pohvizdování a skandování hesla Ulice lidem prochází odpůrci automobilismu Ječnou ulicí.
16:23
Zhruba pět set účastníků street party se z Resslovy ulice vydalo na pochod Ječnou ulicí, přes náměstí I.P.Pavlova až na náměstí Míru.
16:12
Organizátoři street party vyhlásili, že se za deset minut chtějí vydat na pochod k náměstí Míru, kde je připravená hudební produkce. Všechny účastníky demonstrace vyzvali, aby po sobě posbírali odpadky.
16:09
Policejní mluvčí Jan Holub zpravodaji MF DNES potvrdil, že street party nezpůsobila žádný dopravní kolaps. "Ikdyž musíme dopravu odkloňovat po náhradních trasách, všechno je v pořádku. Když budou účastníci demonstrace chtít, necháme je tu klidně do osmi hodin," řekl.
15: 50
Bubnování a malování po ulici se stalo hlavní zábavou účastníků street party, kteří jsou stále v Resslově ulici.
15:40
Organizátoči street party se snaží umírnit zhruba dvacítku přiopilých bezdomovců a příslušníků hnutí punk, kteří ve větší míře holdují alkoholu a polehávají po zemi.
15:30
Ikdyž je automobilová doprava v okolí Resslovy ulice zablokovaná a policistéji ji odklánějí po náhradních trasách, kolony aut se nikde netvoří.
15:22
Na street party přicházejí další lidé. Mnozí z nich si na akci vzali i psy a někteří přišli dokonce s malými dětmi.
15:09
Pět stovek lidí se stále baví v Resslově ulici, po nepokojích a násilí volá jen zhruba dvacet příslušníků hnutí punk spolu s bezdomovci. Podle zpravodaje iDNES však připomínají spíše přísloví: Pes, který štěká, nekouše. Pět z nich ve větší míře holduje alkoholu.
15:07
Pořadatelé street party oznámili, že akci ukončí na náměstí Míru, místo původně plánovaného náměstí Jiřího z Poděbrad.
15:00
Zpravodaj MF DNES zjistil, že v okolí Resslovy ulice se pohybují desítky militantních skinheadů, združených v Národním odporu Praha. Celou akci si monitorují a fotografují. Na účastníky street party dotírají. Případnému konfliktu je policie připravená zabránit.
14:50
Na street party dorazili čtyři skinheadi, kteří se snažili účastníky demonstrace vyprovokovat ke rvačce. Policisté je vyhánějí z Resslovy ulice.
14:41
Čtyři indiáni, kteří se akce také účastní, téměř zhypnotizovali dav - velice tiše zpívají, zatímco zhruba tři sta lidí, spojených do živého hada, kolem nich v kruhu tančí.