Vliv SSSR se v Československu projevil po druhé světové válce i v malířské výzdobě významných staveb.
Za druhé světové války poničený orloj na budově olomoucké radnice se po osvobození začal rekonstruovat podle původní podoby. Nakonec se však rozhodlo o obnově „v duchu nové doby“ podle návrhu malíře Karla Svolinského, profesora na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Zatímco původní architektonické a výtvarné rozvržení orloje z 15. století navazovalo v námětech maleb i dřevěných figur na původní středověký koncept zachycující tradiční kosmologické pojetí světa, nová výzdoba se zaměřila na oslavu národopisných zvyků a pracujícího lidu v duchu socialistického realismu, uvádí se na webu antik-hovorka.cz.
Odhalení rekonstruovaného orloje sledovaly 9. května 1955 na dnešním Horním náměstí tisíce lidí. Řadu z nich ale nová podoba zklamala. Historický snímek vznikl o více než dva roky později – v září 1957.
Podrobnosti o olomouckém orloji včetně videa z nepřístupné strojovny najdete v článku Zákulisí socialistického orloje. Vznikl před 60 lety i díky lži.
StoletíDNESSeriál StoletíDNES navazuje na úspěšný projekt 100 pohledů. Vždy jednou za 14 dní zveřejníme aktuální snímek z dějiště konkrétní události. Jeho součástí bude i historická fotografie, která ji zachycuje. O týden později doplníme informace o dané situaci a další snímky. V průběhu roku představíme fotografie z klíčových okamžiků minulého století, ale i snímky trochu odlehčující „vážné“ dějiny. |