StoletíDNES: Zelená, růžová, zelená, růžová. Smíchovský tank 23 měnil barvy

  10:36aktualizováno  3. prosince 11:16
Letos prožíváme mimořádné výročí – sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu StoletíDNES.cz celý rok zveřejňujeme historické snímky z politického dění, sportu, kultury i každodenního života po roce 1918. Necháme vás poznávat místa, kterými procházely dějiny této země.

Poznáte místo i událost, kterou historická fotografie představuje? | foto: Jiří Benák / iDNES.cz

Předposlední díl seriálu StoletíDNES vám příliš problémů nenadělal. Drtivá většina tipujících správně odhadla, že se jedná o tank na Smíchově, konkrétně na náměstí Kinských (dříve Štefánikovo náměstí, od 1951 do 1990 náměstí Sovětských tankistů). Památník byl slavnostně odhalen 29. července 1945 za přítomnosti sovětského maršála Ivana Koněva.

Fotogalerie

Zajímavostí je, že ačkoliv měl symbolizovat první sovětský tank, který vjel v květnu 1945 do Prahy, na pomníku se objevil úplně jiný tank.

Na piedestalu je totiž těžký tank IS-2, který se na osvobozování Prahy vůbec nepodílel, do osvobozování hlavního města se zapojily střední tanky T-34/85. Navíc není příliš jasné, proč dostal číslo 23.

Jedna z legend hovoří o tom, že generál Dmitrij Leljušenko prohlásil, že „Čechům přeci nebudeme dávat šrot“. První tanky, které do Prahy opravdu vjely, byly zničeny v boji na Klárově.

Na malostranský Klárov 9. května 1945 vjely tanky 24, 23 a 25 z 63. gardové tankové brigády 10. tankového praporu 4. gardové armády 1. ukrajinského frontu, kde je napadly čtyři německé stíhači tanků Hetzer. Vedoucí tank 24 byl zasažen a jeho velitel Ivan Gončarenko padl, z boje byl vyřazen i tank číslo 23. Z obou zbyly jen ohořelé trosky.

„Nepravý“ tank osvoboditel s číslem 23 pak hojně využívala komunistická propaganda. Objevil se například ve Vávrově opusu Osvobození Prahy či v seriálu Byl jednou jeden dům. Starší ročníky si ho určitě pamatují i ze školních čítanek. „Zůstal jsem se svým velitelem a s našimi padlými navždy ve vaší zlaté Praze. Postavili jste mě na vysoký žulový podstavec. Jsem zvláštní pomník, a já to vím. Lidé mě mají rádi,“ psalo se v čítance z roku 1978.

Teprve v roce 1983 Svobodné slovo krátce zmínilo, že tank na smíchovském piedestalu není původní. Po krvavých událostech v Maďarsku v roce 1956 byl stejně jako z dalších pomníků vymontován motor. Vládnoucí garnitura se totiž obávala, aby tanky nebyly zneužity proti komunistickému režimu.

Růžový tank

Smíchovský tank se proslavil i po revoluci. Z 27. na 28. dubna 1991 ho výtvarník David Černý přetřel růžovou barvou. Černý byl poté zatčen, později byl propuštěn. Tři dny poté byl tank znovu zelený. Růžovou barvu ovšem dostal po několika dnech znovu, 12. května ho přetřela skupina poslanců.

Nakonec bylo rozhodnuto, že bude tank odstraněn. 13. června 1991 pak z náměstí zmizel. Nejprve byl umístěn ve Vojenském muzeu ve Kbelích, poté ho převezli do Vojenského technického muzea v Lešanech.

Růžový kabát má i v současnosti v lešanském muzeu. Z něho se ještě na několik dní vrátil znovu do Prahy. V rámci Týdne svobody byl 20. června 2011 umístěn na ponton a přemístěn doprostřed Vltavy mezi Střelecký ostrov a Smetanovou nábřeží. Zde kotvil až 1. července. Na tanku se objevil stejně jako v roce 1991 růžový zdvižený prostředník.

StoletíDNES

Seriál StoletíDNES navazuje na úspěšný projekt 100 pohledů. Vždy jednou za 14 dní zveřejníme aktuální snímek z dějiště konkrétní události. Jeho součástí bude i historická fotografie, která ji zachycuje. O týden později doplníme informace o dané situaci a další snímky. V průběhu roku představíme fotografie z klíčových okamžiků minulého století, ale i snímky trochu odlehčující „vážné“ dějiny.

StoletíDNES
Autor:

Na co zírá mašinfíra: Zubačkou na polskou stranu Krkonoš za 6 minut

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

StoletíDNES: Lidé v Ostravě zkoumají, jak se změnily ceny po měnové reformě

Poznáte místo a událost?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

StoletíDNES: Sraz na autobusáku v Mostě, zatím ho nezbourali

Poznáte místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

StoletíDNES: Reklamní focení na Konopišti. Pózuje dvoubarevná šestsettrojka

Poznáte událost, místo i dobu vzniku archivního snímku?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

Najdete na iDNES.cz