Orangutani jsou velice bystří, takže nebylo těžké naučit je předvádět kousky připomínající opravdový zápas. Předstírají souboj i nečekaný knock out, kdy jeden leží bezvládně v rohu ringu a čeká, až rozhodčí dopočítá. Jiní orangutani v bikinách a sukýnkách obcházejí ring s čísly jednotlivých kol a svým favoritům občas dají polibek.
Celé představení trvá přes půl hodiny. Po něm jsou orangutani zavřeni zpátky do klece. Nikdo neví, kolik opic Safari World pro zápasy trénuje.
Ochránci zvířat tvrdí, že si orangutani, kteří váží přes sto kilo, mohou v ringu způsobit vážná zranění. Navíc zdůrazňují, že takové zacházení může urychlit vyhynutí tohoto ohroženého druhu.
"Je smutné, že takové praktiky ještě existují," řekl deníku Daily Mail doktor Grainne McEntee z organizace na ochranu orangutanů. Podle něj devastace deštných pralesů přispívá k nelegálnímu obchodu s orangutany, kteří jsou pak prodáváni jako domácí mazlíčci nebo do zábavního průmyslu.
V roce 2004 thajská vláda zakázala parku Safari World provozovat tuto kontroverzní show poté, co se ukázalo, že pro ni používají nelegálně pašované orangutany z Indonésie. Tehdy bylo 48 jedinců převezeno do útulku Nyaru Menteng.
"Když k nám přijeli, chránili si obličej i hlavu kdykoli se k nim nějaký člověk přiblížil. Zřejmě proto, že je jejich trenéři často bili. Ale jakmile k nám pocítili důvěru, přestali to dělat," řekl Hardi z útulku Nyaru Menteng.
"Tito orangutani teď žijí napůl volným životem na jednom z ostrovů a brzy některé z nich vrátíme do deštného pralesa," dodal doktor McEntee.