Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Člověk má následovat svou vášeň. Ale bez očekávání, míní Zuzana Mauréry

Herečka Zuzana Mauréry (55) se snaží každý rok na karlovarský filmový festival vzít s sebou jako doprovod známé nebo přátele. Letos jí dělá společnost režisérka a scenáristka Zuzana Marianková. Herečka v rozhovoru pro iDNES.cz promluvila nejen o svých vášních, ale také o těžkém životním období.
Zuzana Mauréry v Karlových Varech (30. června 2024)

Zuzana Mauréry v Karlových Varech (30. června 2024) | foto: Lenka Hatašová

Před osmi lety jste si z karlovarského filmového festivalu odvezla cenu za hlavní roli ve filmu Učitelka, který od té doby obletěl svět. Věděla jste, že i na českých pedagogických školách je vaše postava součástí výuky?
Tak to jsem tedy nevěděla a těší mě to. Ale už když jsme s Učitelkou otevírali festival v Terstu, tak nám tamní ředitelka festivalu říkala, že chtějí film promítat ve školách, takže mě to nepřekvapuje. Manipulace je silné téma. Hlavně ve formativním věku, kdy děti přirozeně hledají vzory chování zejména ve škole a doma. Ne nadarmo se scénář pana Jarchovského dostal do databáze nejlepších scénářů v Los Angeles. Škoda, že ho ani slovenská ani česká akademie nenominovala do boje o Oscara.

Zuzana Mauréry v Karlových Varech (30. června 2024)

Letos jste do lázeňské metropole zavítala s kamarádkou, režisérkou a scenáristkou Zuzanou Mariankovou. Dohromady vás určitě svedl společný projekt.
Ano, pokaždé do Varů někoho vezmu. Festival mě každý rok na pár dnů zve, což je opravdu velmi příjemné – a já se vždy snažím využít této možnosti a ukázat atmosféru festivalu a vůbec tohoto krásného města svým blízkým. Letos jsem vzala mladou režisérku a scénáristku Zuzku Mariankovou, se kterou jsme právě dokončily československý seriál pro Voyo s názvem BURA. Spolurežisérem byl Marek Najbrt. Je o setkání účastníků workshopu o smrti na majáku v Chorvatsku. Sama takový workshop absolvovala a je to velmi příjemná směs krimi a humoru. Hrají tam Vojta Kotek, Klára Melíšková, Standa Majer, Elizaveta Maximova, Tomáš Maštalír, Aňa Geislerová, Perdrak Bjelac, Maroš Kramár… Bylo to velmi fajn natáčení.

Jak vy sama vnímáte téma smrti?
Je důležité. Naučí vás hodně o životě. Mně osobně toto setkání pomohlo dospět. To asi každému. Koneckonců jsme o tom s Vojtou Dykem točili film Václava Kadrnky Zpráva o záchraně mrtvého, který měl také premiéru na karlovarském festivalu.

Zuzana Mauréry v Karlových Varech (30. června 2024)

Je pravda, že když se člověk přestane v životě bát smrti, nebojí se pak už vůbec ničeho?
To neumím posoudit. V mém životě je strach v určité míře stále přítomen, ale snažím se s ním už pracovat,. Je to velmi nízká frekvence a nepřináší nic smysluplného. Zbavit se karmy a zbavit se strachu je práce na celý život.

Herci se často se svými emocemi vypořádávají prostřednictvím rolí. Je i pro vás vaše profese zároveň terapií?
Dá se to říct i tak, je to určitě i jakýsi ventil. Ať je to jakákoli postava, tak slzy, pláč, radost, smutek jsou mé osobní. Je potřeba si ale asi dávat pozor, aby ty role nesuplovaly váš opravdový život. Pak je to jen takový inzulín, droga po níž se pořád vrháte, místo toho, abyste žili svůj vlastní život a hraní brali jen jako práci. Ono se to tak většinou stejně nějak prolíná.

Já jsem například teď objevila argentinské tango jako terapii. Jelikož jsem přesvědčená, že člověk by měl v životě primárně následovat svou vášeň, v čemkoliv, protože to považuji za DNA a podstatu toho, kým ve skutečnosti jsem. A měl by to dělat tak dobře a tak dlouho, jak se jen dá, ovšem bez jakýchkoli očekávání nebo představ, jak by to mělo celé dopadnout. A důležité je zůstat pozitivní za každých okolností. To je „formule“, kterou se momentálně řídím a myslím si, že tango, které se mi „náhodou“ připletlo do cesty, celkem plní tuto výzvu.

Zuzana Mauréry v Karlových Varech (30. června 2024)

Což si takhle zajet zatančit tango argentino rovnou v ulicích Buenos Aires?
Hm... To je jedno. Jak jsem řekla, mám nulová očekávání.

Doma jste na Slovensku, které teď prožívá hodně emocionální období - jak se vám tam žije?
Je to smutné a depresivní, ale tak to vyšlo. Odhlásila jsem noviny, nedívám se na zprávy a snažím se nevyčerpávat tou nevraživostí, ubohostí a primitivismem, co nám teď vládne. Důležité je neutíkat z boje a nepřenechávat své místo a prostor pro cokoliv, co se snaží legitimizovat neprávo, neodbornost a strach. Když je všechno v pořádku, je snadné komunikovat a spolupracovat.

Mluvíte dobře anglicky i německy. Uvažovala jste někdy o tom opustit svou rodnou zem?
Ne. Rodinné a přátelské vazby jsou pro mě prioritní. Ale je potřebné – a já to ráda dělám – nabírat zkušenosti za hranicemi. Ať už soukromě, nebo pracovně. Je to velmi důležité, protože jen tak se člověk identifikuje.

Zuzana Mauréry v Karlových Varech (30. června 2024)

Vaši rodiče vám dali do vínku umělecké geny, to je to pozitivní. Zdědila jste po nich ale třeba i nějaký zlozvyk?
No, moje máma je na sebe dost přísná a mám pocit, že se snaží vždy o největší možnou dokonalost v tom, co dělá. Přidává k tomu sice i humor a šarm, ale je prostě na sebe dost přísná. Já už tedy nějaký čas vím, že honba za dokonalostí je iluze, která místo štěstí přináší jen trápení. Takže se snažím, aby všechno mělo trochu „lehčí prdel.“ (smích)

Tatuško zase měl velký smysl pro spravedlnost a pravidla. Tady jsem také couvla takový krůček zpět ve smyslu rčení: „Nemusím být v každém hovně za kvedlačku.“ No a ještě měl tatuško rád klídek a pohodu. Ale snažím se, jak on říkal, sem tam trochu „kopnout do vrtule“!

Říká se, že co tě nezabije, to tě posílí. Kdy se vám něco podobného stalo v životě naposledy?
Zásadní v posledním období určitě bylo, když během čtyř měsíců maminka dostala rakovinu a tatínek spadl a ochrnul a mému tehdejšímu příteli se narodila dcera. Tam jsem, myslím, nabrala spoustu mentálních bicepsů.

Co je teď tím největším tématem vašeho života, ať už osobním či pracovním?
No přece následovat ty životní vášně bez jakýchkoli očekávání!

  • Nejčtenější

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se setkaly i s českou šampionkou Barborou Krejčíkovou.

14. července 2024  16:57

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat svými outfity kamkoli přijde. V sobotu si v Los Angeles vyrazila na večeři jen...

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou má tříletou dceru, ale opět má problémy s alkoholem. V rozhovoru pro německý...

17. července 2024  13:17

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před dvěma lety se s ní objevil i na fotce účastnice českého Love Islandu Nikol...

16. července 2024  18:44

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krach manželství fotbalového průšviháře Fenina. Rozvod trval 15 minut

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí během čtvrt hodiny rozvedl manželství bývalého fotbalového reprezentanta Martina Fenina (37). O rozvod požádala jeho žena Beata (34), s níž má sportovec tříletou...

15. července 2024  16:23

Z rošťáka mladým princem. George slaví 11. narozeniny fotkou od Kate

Je už tradicí, že princ William s manželkou na narozeniny svých tří děti zveřejňují jejich nové fotky, které pořídila princezna Kate. Princ George, kterému je 22. července 11 let, se dočkal...

22. července 2024  12:03

Tu roli si zasloužil, říká Davisová o Pittovi ve filmu Thelma a Louise

Herečka Geena Davisová (68) zavzpomínala na natáčení filmu Thelma a Louise z roku 1991. Na filmovém festivalu Bentonville, který spoluzakládala a který letos slavil desáté výročí, promluvila o...

22. července 2024  9:40

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

V Africe mě poslali domů s vitamínem C, vzpomíná Milan Peroutka

Helena Vondráčková jim zpívala na svatbě. Proto Milan Peroutka se svým partnerem Dominikem Roubínkem neváhali navštívit expozici v Tančícím domě k šedesáti letům její kariéry. Navíc všem třem šije...

22. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...