Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Je možné, že jsem typ dlouho zrajícího vína, míní Václav Neužil

  0:02
Dlouhá léta je oporou Dejvického divadla, ale zásadního průlomu v kariéře se herec Václav Neužil (39) dočkal až po třicítce. „Asi jsem typ dlouho zrajícího vína,“ řekl týdeníku 5plus2 sympaťák, který si v nové výpravné pohádce Hodinářův učeň zahrál mužskou sudičku.

Václav Neužil (26. července 2019) | foto: Herminapress

Televize – film – divadlo. Václav Neužil jde z role do role. Pohádek však dosud na kontě moc nemá. I proto ho zlákala nová česká pohádka Hodinářův učeň, která jde do kin. Kladná úloha sudičky ho prý herecky rozhodně nenudila. „Kvůli dobru z vás nemusí být suchoprd,“ říká muž, jehož veškerá koncentrace se nyní upíná k nové roli, která by mohla být tou životní. V chystaném snímku Davida Ondříčka se totiž promění v legendárního Emila Zátopka.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Při natáčení Hodinářova učně jste si prý užil hodně blízkých chvil s divadelním kolegou a kamarádem Jaroslavem  Pleslem. A to doslova, protože díky jednomu z kostýmů se z vás stala i siamská dvojčata. Byla taková blízkost vůbec ještě příjemná?
Je pravda, že s Jardou jsme si říkali, že kdybychom měli hrát s někým jiným, mohli bychom s tím mít problém. Být svázaný pod kostýmem leukoplastí s někým, kdo vám není libý, nebo ho moc neznáte, by bylo opravdu nepříjemné. Skutečně jsme si totiž zasahovali do zón. (smích) Byli jsme tak celý den, navíc jsme si nemohli ani odskočit na toaletu, protože to technicky zkrátka nešlo. Ale jelikož se s Jardou Pleslem známe nazpaměť a máme se rádi, bylo to naprosto v pořádku.

Zábavná pohádka, kamarád na place, navíc se v ději střídají nádherné české kouty… To všechno působí jako natáčení snů. Ale je realita při natáčení skutečně tak idylická?
Já sice obecně prezentování jakéhokoli natáčení coby pohodu, srandu a odpočinek s kamarády nemám rád, ale je pravda, že natáčení Hodinářova učně bylo zábavné v tom, že se při něm sešli lidé, kteří se znají hodně dlouho a mají hodně podobný vztah k světu, podobný humor. To bylo skvělé, to je naprostá pravda. Navíc jsme cestovali po nádherných lokacích, natáčelo se například v Mikulově, na Cuknštejně a také hodně v přírodě. 

To s sebou ale samozřejmě neslo fakt, že natáčení provázelo velké cestování, které bylo celkem vyčerpávající. Potom několik hodin někde sedíte, čekáte a najednou někdo zavolá: „Tak jedeme!“ a vy se musíte během okamžiku zmobilizovat a podat výkon. Hlavně v tomhle vidím náročnost herecké profese. Zaplať pánbůh, že potom jste na place s někým, koho máte rád. Nechci si ale rozhodně na nic stěžovat. Děláme to dobrovolně a nikdo nás k tomu nenutí.

Naposledy jste si v pohádkovém žánru zahrál záporáka, a to v Sedmeru krkavců. Tentokrát se spolu s Jaroslavem Pleslem představíte jako dobré sudičky. Líbilo se vám být tentokrát na straně dobra?
Je pravda, že na rozdíl od Sedmera krkavců, kde jsem hrál takového prince hajzlíka, tentokrát ztvárňuji opravdu zastánce dobra. Kladné postavy bývají u herců méně oblíbené, protože jsou prý nudné. My jsme ale s Jardou Pleslem zjistili, že to tak nemusí být. Provázíme hlavního hrdinu v nejrůznějších situacích, přejeme mu jen to nejlepší a pomáháme mu velmi zábavnou cestou. Zároveň jsme ale cool a velmi sexy! (smích) Chci tím říct, že dobro nemusí být nudné a nemusí z vás kvůli němu být suchoprd. Můžete být klidně pankáč a sloužit dobru.

Fotogalerie

Pohádek se u nás točí stále celkem dost, ale liší se kvalitou. Co vás dokáže na tomto žánru odradit? Jinými slovy, jak se dá pohádka zkazit?
Když autoři dělají z dětí blbce a podceňují jejich přirozenou inteligenci a intuici. Když jim servírují něco, co není pravda, protože si myslí, že na pravdu nejsou dostatečně připravené. Když se tím pádem pak pro mě pohádka stává povrchní a černobílá.

Váš synek je ještě hodně malý, takže hádám, že s ním hrané pohádky zatím nesledujete. Vzpomínáte si ale, jaké pohádky jste měl jako dítě nejraději vy?
Právě takové, v jakých nedocházelo ke zbytečným zjednodušením. V pohádce by sice dobro vyhrát mělo, ale cesta k tomu je rozmanitá a těžká. Jako dítě si nesmíte být jisté, zda to celé dobře dopadne. Musíte být napnuté, bát se o hrdinu a fandit mu. Pro mě byly takovými pohádkami S čerty nejsou žerty, O statečném kováři nebo Dařbuján a Pandrhola. Ty jsem měl moc rád. Se synem na ně máme ale ještě čas. Zatím je u Krtečka.

Pojďme se zastavit ještě u jedné role. Jak se tak dívám na váš sestřih, lépe řečeno na pozvolna dorůstající vyholené vlasy nad čelem, musím se zeptat, v jaké fázi je natáčení filmu o Emilu Zátopkovi, v němž hrajete hlavní roli?
Teď jsem nechával vlasy trochu pustnout, protože jsem měl volno. Ale na konci srpna se znovu vrháme do hlavní části natáčení, takže hotovo zdaleka není. Vlastně máme téměř všechno před sebou. To, co vidíte, je vlastně docela v pohodě, bude hůř. Na place to pak ale vypadá skvěle, protože Emil Zátopek měl ustupující vlasy. Díky tomu, že mám v civilu odholené čelo, mi pak maskérka může dobře přilepit onen ústup a vypadá to reálně.

Václav Neužil

■ devětatřicetiletý rodák z Plzně
■ je absolventem brněnské JAMU
■ od roku 2006 je členem souboru Dejvického divadla
■ objevil se třeba ve filmu Dukla 61, seriálech Dabing Street či Svět pod hlavou, nedávno si zahrál sám sebe v seriálu Zkáza Dejvického divadla
■ jeho ženou je Lenka Neužil Stárková – sestra Eriky Stárkové, která hrála transsexuálku Dášu v seriálu Most!

To, že se musíte částečně zbavit vlasů, určitě není tou hlavní věcí v rámci přípravy na roli našeho nejslavnějšího atleta. O náročnosti natáčení jsme se sice bavili na začátku, ale v případě filmu Zátopek jde přeci jen o trochu jiný level.
Je to úplně jiný level. Něco takového jsem dosud nezažil a jsem moc rád, že mám tu příležitost. Taková role je pro herce dárek. Mimochodem je to zrovna případ toho, že i dobro může být zábavné, protože Emil rozhodně není záporná postava. V tom jsem ze začátku měl trochu problém, protože jsem nevěděl jak na něj jít. Nevěděl jsem, jak hrát chlapíka, který vlastně žil americký sen. Byl to chudý kluk z osmi dětí z Kopřivnice, který vybojoval pět olympijských medailí a stal se nejslavnějším běžcem své doby a legendou dodnes. Věřím ale, že jsem k němu spolu s Davidem Ondříčkem klíč nakonec našel.

V čem ten klíč spočívá? Jaký bude Emil Zátopek ve vašem podání?
Chceme ho celkově odbožštit a sundat z něj hrdinství. Co v životě dokázal, je evidentní a o tom to také bude, ale chceme ho ukázat i jako člověka a jako normálního kluka. On byl neustále hravé dítě a strašně veselý člověk. Každý, s kým jsem o něm měl možnost mluvit, mi potvrdil, že mu s ním bylo dobře. 

Mám dojem, že to byl člověk, který běh ve své době prožíval jiným způsobem než ostatní. Dokázal se mu naprosto oddat a opravdu jít na hranici lidských sil a ještě dál, protože si tím doslova vyběhal prostor pro svoji svobodu. Během závodů působil jako supící zvíře, a přesto ho všichni souputníci milovali. On byl totiž plný života a díky běhu opravdu šťastný. A šťastný člověk bývá zábavný. Zároveň žil v těžké době, ta ho svírala a on to musel řešit. Tak Emila vnímám já. 

Co nyní vy a běhání?
Stal jsem se běžcem. Trénuji od ledna na Strahově. Musel jsem také zhubnout asi sedm kilo, abych vypadal jako atlet. 

Václav Neužil na portrétu fotografa Petra Kurečky

V jednom rozhovoru jste před pár lety řekl, že vaší zlomovou rolí je postava Filipa Marvana v seriálu Svět pod hlavou. Je vám jasné, že teď budete už pro všechny Emil Zátopek?
Pokud se to stane, tak budu jedině rád, protože si myslím, že se mi tím zároveň otevřou dveře k dalším rolím. Díky tomu se pak budu moct stát zase někým jiným a na Zátopka se trochu zapomene. Doufám, že nezůstanu navždy jen Emilem. To bych samozřejmě nechtěl. Chci mu ale dát své srdce naprosto celé, abych jím teď na chvíli pro lidi opravdu mohl být.

Patříte k hercům, kterým se podařilo výrazněji prosadit až po třicítce. Čím myslíte, že to je, že jste si na svou chvíli musel počkat?
Nevím, možná jsem v sobě měl víc nezkušenosti než jiní a zároveň míň odvahy být sám sebou, což kamera potřebuje. Musíte mít takovou svou pevnost a vnitřní jistotu. Kamera totiž všechny strachy a malé sebevědomí odhalí. Je možné, že jsem typ dlouho zrajícího vína.

Hereckých příležitostí máte v posledních letech spoustu. Máte vůbec možnost užít si i nepracovní prázdniny?
Ty já si užívám. Zrovna včera jsem se vrátil z Andalusie, kde jsem byl patnáct dní u oceánu. Byť mám teď hodně zajímavé práce, tak jsem velmi přísný v dělení volného a pracovního času, aby fungovala určitá rovnováha. Myslím, že obojího moc škodí. Měl jsem to tak vždycky. Rád lenoším, ale mám také rád svoji práci. A abych se na ni mohl pořád těšit, je strašně důležité dopřát si volno. 

Od sudičky k legendě

V pohádce Jitky Rudolfové Hodinářův učeň se stal Václav Neužil sudičkou. „Vzniklo to už před pěti šesti lety, kdy jsem dokončila film Rozkoš. S Vaškem Neužilem a Jardou Pleslem jsme se bavili, že bychom mohli natočit něco odlehčenějšího a popustit uzdu zábavě,“ vzpomíná režisérka.

Václav Neužil a Jaroslav Plesl ve filmu Hodinářův učeň (2019)

Viktor Preiss a Václav Neužil, který má kvůli roli Emila Zátopka oholenou hlavu (14. srpna 2019).

Výzvou je pak pro Neužila životopisný snímek Zátopek v režii  Davida Ondříčka. „Bude to drama politické i rodinné, obsahuje rovněž jeho přešlapy a pády, snažím se, abych mu nestranil,“ říká Ondříček.

17. dubna 2019

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude od 1. do 9. července. Nová znělka bude věnována Ivě Janžurové. Cenu prezidenta festivalu za přínos filmu obdrží Bolek Polívka.  V obou mezinárodních soutěžích má Česko dva zástupce.  Hvězdami závěru festivalu budou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro

Festival letos uctí nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou

  • Nejčtenější

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli scéně s prsy jsem trpěla pozorností mužů. Nechutné, říká Seyfriedová

Amanda Seyfriedová měla roky problémy kvůli své debutové roli. Hvězda filmů Mamma Mia! si v komedii Protivný sprostý...

Bydlíme blízko sebe a zatím všichni žijeme, říká o Žilkové partnerka Navrátila

Herec a režisér Vincent Navrátil (25) a embryoložka Aneta Kňávová (25) spolu chodí tři roky. Seznámili se díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nemyslím, že povinností ženy je být matkou, říká herečka Pavla Beretová

Premium Herečku Pavlu Beretovou mohou televizní diváci znát například ze seriálu TV Nova Ulice nebo z celovečerního filmu...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Dospívajícím dcerám experimenty nedovolím, odmítá Brooke Shieldsová

Podle názorů některých hollywoodských vizážistů by se během letošního roku mohl vrátit trend maximálně ztenčeného...

Prostě jsem jen oficiálně dospělá, říká o osmnáctinách Pecháčková ze Zoo

Když byla Michaela Pecháčková (18) malá, její mamince pořád říkali, že holčička je typ do reklamy. Nakonec nějaké...

Celý život jsem vlastně byla taková veverka, usmívá se Heidi Janků

Premium Po dvou letech covidové pauzy znovu vystupuje se svou novou kapelou HeidiBand, rekonstruuje dům a má skvělého parťáka –...

Nemyslím, že povinností ženy je být matkou, říká herečka Pavla Beretová

Premium Herečku Pavlu Beretovou mohou televizní diváci znát například ze seriálu TV Nova Ulice nebo z celovečerního filmu...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...