Pohnuté osudy
Sledovat další díly na iDNES.tvStella Zázvorková se narodila 14. dubna 1922 v Praze. Pocházela z umělecké rodiny, vystudovala anglickou internátní školu, avšak nakonec u ní zvítězila touha po hraní.
Po studiu na herecké škole E. F. Buriana přijala v roce 1940 práci v Pražském divadle pro mládež Míly Mellanové. Postupně prošla řadou angažmá. Hrála v divadle Větrník, Divadle Satiry, Realistickém divadle, divadle D 34, Divadle ABC a nejdéle, v letech 1962 až 1990, v Městských divadlech pražských.
Více než půl století byla jednou z nejoblíbenějších a nejvíce obsazovaných českých filmových hereček. Oplývala neobyčejným komediálním talentem, který také často využívali televizní tvůrci, ať již v řadě inscenací a seriálu, tak v rozličných zábavných pořadech.
V roce 2001 dostala Českého lva za hlavní ženskou postavu ve filmu Babí léto, v témže roce byla vyznamenána i cenou Thálie za své celoživotní dílo. Druhého Českého lva, za celoživotní přínos českému filmu, získala v roce 2005.
V osobním životě se jí ale nedařilo tak jako v profesním: manželství se slavným hercem Milošem Kopeckým zkrachovalo a její jediná dcera Jana tragicky zemřela jako patnáctiletá. Zázvorková se pak už znovu neprovdala, zemřela v květnu 2005 ve věku 83 let.
25. prosince 2015 |