Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Soukup: Nikomu peníze nezávidím

  11:44
Vždycky platilo: Každá zahraniční filmová hvězda má jediného českého dabéra. Pavel Soukup však půjčuje svůj hlas kdekomu: Bruci Willisovi, Sylvesteru Stallonemu, Robertu Redfordovi, Harrisonu Fordovi... Sklízí za to úspěchy i divácké ceny. Jinak je na volné noze. Lituji, že jsem za svobodným povoláním nešel dřív. Teď se mohu svobodně rozhodovat, co chci a co ne, říká.
Pavel Soukup s manželkou

Pavel Soukup s manželkou - V kategorii dabérů zvítězil Pavel Soukup. Nechal se vyfotografovat s manželkou. (21.2. 2004) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

* Řekněte, čím jste výjimečný, že vás režiséři tolik obsazují?
To opravdu nevím. Jsou herci, kteří nosí dárky, odevzdávají část výdělků, zvou na chalupy i do postelí. Nic z toho nedělám, přesto mám štěstí. Ale nesnažím si to nějak vysvětlovat. Jednou jsi dole, jednou nahoře, to už dobře znám. Je to opravdu jen náhoda, ke komu mě který režisér přidělí. Jako když jedete na tábor a rozhoduje se, s kým budete spát ve stanu. Já strašně rád pracuju. A nejradši jsem, když mám tolik práce, že nestíhám. Když mám volné dopoledne, jako třeba dnes, mám pocit naprostého vakua. Cítím se nevyužitý. Jako bych byl motorka: haló, tady stojím, stačí jenom nastartovat. Takové mám pocity.

* Míval jste je vždycky? Vždycky.
Jenže po studiích jsem se jako oblastní herec neměl kde vyřádit. Začal jsem proto psát, abych spotřeboval trochu energie.

* Kde jste začínal?
V Olomouci. V roce 1972 k nám na DAMU dosadili jako kádrováka Amortovou. To byla paní, která v Armádním, později Vinohradském divadle okrášlila scénu komunistickou gloriolou. Označila mě za reakční epicentrum ročníku. Kladla otázky typu: co si představujete pod internacionální pomocí sovětských vojsk a podobně. Odpověděl jsem tak, jak jsem si myslel, že se sluší. Výsledek? Prohlásila, že si už v Praze neškrtnu. Byl jsem tehdy ženatý se Zuzanou Geislerovou, tak jsme se sebrali a šli do Olomouce. Nastoupili jsme za čtrnáct set měsíčně, bez možnosti jediného kšeftu. Jedli jsme rohlíky, pili zředěné víno a před další výplatou jsme si vždycky půjčili stovku.

* Teď jste ve zcela jiné pozici. Řekněte, je práce v dabingu výhodnější než vystupování v divadle? Řada herců si dabingem přivydělává při angažmá, vy jste naopak z divadla odešel a vsadil hlavně na něj...
Když jsem se pokoušel o hostování v divadle, několikrát jsem musel příležitost vzdát. Při zkoušení jsem byl závislý na čase kolegů a třeba jsem zjistil, že nejbližší měsíc nemám ani jediný den čas. Tak jsem s divadlem skončil. Doufám, že se k němu vrátím, protože jsem zjistil, že mi chybí.

* Když režisér příště dá zahraniční hvězdu namluvit jinému, neberete to jako podraz nebo náznak, že s vámi nebyl spokojen?
To musím respektovat. Já jsem například dostal od režisérky Blanky Novákové po Jirkovi Štěpničkovi komisaře Dalglishe. A protože se Blanka Nováková neměla ráda s režisérkou Olinkou Walló, co udělala jedna, neudělala druhá. Takže když další díl seriálu režírovala Olina, vrátil se Jirka Štěpnička. Tak to funguje, režiséři mají své koně, své představy. Na nikoho z dabovaných zahraničních herců nemám patent.

* Snažíte se třeba mluvit Douglase jinak než Redforda?
Ne, to se nedá. Ale je fakt, že když se dva sejdou a opravdu jim to ladí, je to zajímavější než moje situace. Když si Václav Voska ochočil Mastroianniho, nedovedl jsem si ho představit s jiným hlasem. Pak jsem měl štěstí ho dabovat taky.

* Dělají se i v dabingu castingy?
Samozřejmě. Filmové společnosti, které vyrábějí animované filmy, třeba Warner Brothers tady mají své kumpány - supervizory, kteří chodí do studií. Jsou placeni, aby ohlídali kvalitu dabingu. Česky sice neumějí, ale chtějí, aby figurka v češtině promlouvala přesně tím způsobem jako v angličtině. Takže ty co nejvěrnější hlasy vybírají i na konkurzech. Záleží na tom, kdo objednává a jak mu na tom záleží. Na kreslouny třeba přijede supervizor, naopak obsazení velkofilmu nechá společnost klidně na režisérovi. Někdy společnost, která casting zorganizuje, výsledné hlasy pošle do Ameriky a tam v konečné fázi rozhoduje o obsazení firma, která film vyrobila. Stalo se mi několikrát, že mě vybrali právě tímto způsobem.

* Myslela jsem, že nejčastěji obsazovaný dabér nemá chození po konkurzech zapotřebí...
Nevyhýbám se jim. Docela mě baví, je to taková dabingová minisuperstar. Čím hůř bude u výběru, tím více si sebe budu vážit, když to pak vyjde.

* Cítíte se spokojeněji, když jste poznal, že se umíte postarat sám o sebe?
Ano. A nezávidím Melu Gibsonovi, kolik bere, ani hercům, kteří namlouvají seriál Simpsonovi, že místo půldruhého milionu za díl požadují tři miliony. Je to jejich pozice, moje je daleko obyčejnější, chudší, ale jsem za ni vděčný. Vždyť jsme na tom všichni dobře, jsme rozmazlení, pohodlní.

* Kdybyste se takhle rozpovídal v hospodě někde mezi Karvinou a Ostravou, už by vám nikdo z tamních lidí, kteří nemají práci, hlas do soutěže TýTý neposlal.
Já také vím, jaké to je, nemít práci. Ale i když jsem na tom byl špatně, pořád jsem se snažil projektovat nějaké plány. Zkusil jsem napsat divadelní hru, říkal jsem si, že se třeba uchytí, uživí mě. Neuchytila, neuživila. Přesto jsem psal další. Rozhlasové hry, pak tři knížky. Nezbohatnu na nich, ale pořád se snažím něco dělat. Lidem, kteří se cítí zoufale, protože nemají práci, bych doporučil, aby se mobilizovali ve smyslu mobilnosti. Vím, že je těžké jít pracovat do Prahy, když tam člověk nemá byt. Ale musí ty ústrky

Jméno: Pavel Soukup
Povolání: herec
Přezdívka: Fakír
Oblíbené jídlo: čína na sladko
Oblíbená zábava: pěší chůze
podstoupit. Pamatuji si, jak jsem za socialismu jel moderovat do Ostravy festival dechových hudeb, protože jsem neměl co do pusy. Tamní obchodní domy byly přeplněné zbožím, které se tehdy kupovalo jen v tuzexu. Komunisté takhle zvýhodňovali jedno město, já to chápal, protože tam lidé těžce pracovali. Ale oni teď zase nesmějí nenávidět Prahu.

* Máte čtyři děti. To v dnešní době, kdy nás demografové neustále straší, že český národ vymírá, není zrovna běžné. Byly plánované, nebo šlo o náhodu?
V mém životě je absolutně všechno hra náhod. Když jsem končil vysokou školu, byl jsme přesvědčen, že nikdy nebudu mít děti, rodinu, protože jsem nevěděl, jak bych je uživil. Zodpovědnost, že se budu o někoho starat, jsem si nedovedl představit. Dneska je všechno jinak.

* Hodně jinak, když jste napsal i knížku pro děti Delfínek Deo. Tolik rozumíte dětské duši?
Ta je pro naši dvouletou dceru Isabelku. Projeli jsme závorou podolské nemocnice, a než se narodila, uběhlo sedm minut. Stejně rychle odešla. Vrátili jsme se o víkendu z výletu, byla celá červená a my z toho ještě měli radost, jak jsme ji konečně utahali. Ráno jsme ji našli mrtvou. Byla to naše vina, uvěřili jsme lékařce, která nás v deset večer ujišťovala, že stačí dát paralen a ony ty čtyřicítky přejdou. Když jsem naposledy letěl, tak jsem koukal z okna po obláčcích a říkal si, že se tam někde rozvaluje. Vím, zní to sentimentálně, ale my s ní pořád komunikujeme. Pořád ji máme.

* Mnozí by po takovém prožitku ztratili sílu žít...
Samozřejmě, že se nám s mojí ženou Isabelou zdálo, že to nepřežijeme. Přežili jsme tím, že jsme šli do toho znovu a okamžitě otěhotněli. Už jsme měli syna Pavla, po Isabelce přišla Patricie, ta má devět. A pak Pamela, dneska tříletá. Z prvního manželství mám třiadvacetiletého syna, je z něj klavírní virtuos. Nejsem sice nejmladší, ale kvůli dětem se musím postarat, aby jim po mně nezůstaly dluhy a jiné problémy. To mi dává sílu.

  • Nejčtenější

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Cvičením nezhubla. Lži mohou vést k anorexii, říká Monika Štiková o dceři

Monika Binias Štiková promluvila o tom, co si myslí o výrocích své dcery Charlotte, která se loni pochlubila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Týnuš Třešničková chodí s italským podnikatelem. Prozradily je fotky

Influencerka Kristýna Třešňáková (26), známá pod jménem Týnuš Třešničková, je opět zadaná. Jejím novým partnerem je...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Bývalá princezna trpí posttraumatickou poruchou. I kvůli svatbě s neurozeným

Vzdala se titulu a oželela několikamilionové věno. Japonská princezna Mako si kvůli říjnovému sňatku s neurozeným...

Když dá Dana někomu pusu na scéně, tak nemám problém, říká Petr Malásek

Loni oslavili stříbrnou svatbu a stále si svůj vztah nemůžou vynachválit. Hudebník Petr Malásek (57) prozradil, že na...

Nemůžeme se vrátit, nemáme dostatečnou ochranu, tvrdí princ Harry

Princ Harry požádal o soudní přezkum rozhodnutí britské vlády. Kabinet rozhodl, že vévoda ze Sussexu nemá na britské...

DiCaprio je ekopokrytec. Dovolená na jachtě za miliardy se fanouškům nezdá

Leonardo DiCaprio je známým bojovníkem za ochranu životního prostředí. Herec je velvyslancem OSN pro klimatické změny,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...