Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Rašilov: Zkoušet zachránit nudné manželství nevěrou není dobrá metoda

  0:03
Příprava na natáčení občas hercům přinese nezapomenutelné zážitky. Saša Rašilov (45) se tak dostal až na operační sál díky pokračování Nemocnice na kraji města. „Ortopedickou operaci jsme sledovali naživo, byli jsme doslova podělaní strachy,“ řekl herec pro týdeník 5plus2.

Saša Rašilov | foto: Herminapress

Zatímco v soukromí je herec Saša Rašilov šťastným čerstvým otcem svého třetího potomka, v nové romantické komedii Věčně tvá nevěrná zažívá ve vztahu nejednu prekérní situaci. Bizarní situace však neprožívají jen jeho postavy, ale také herec sám. Například když absolvoval konkurz na dabing kreslených postaviček Walta Disneyho. 

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Námět komedie Věčně tvá nevěrná si pohrává s myšlenkou, že nevěra může zachránit skomírající manželství. Co na byste na takovou poněkud bizarní myšlenku říkal v reálném životě?
To není jen trošku, ale totálně bizarní myšlenka! (smích) Film je komedie a navíc jde o tezi, kterou v něm prosazuje jedna konkrétní postava, což je v uvozovkách bláznivá teta, jež je také psycholožka a snaží se pomáhat manželským párům. V tomhle případě se zaměří na své příbuzné, a právě tahle rada zde zafunguje. Ovšem, jak děj postupuje, projeví se, že to není úplně dobrá metoda. 

Bývá natáčení komedie samo o sobě legrace i pro lidi na place?
Je fajn, když je u práce atmosféra příjemná. To je pravda. Ale na druhou stranu to není nutnost a není to podmínka, protože se pak také může stát, že na place je sice naprostá pohodička, jenže pak se zjistí, že to, co se natočilo, je úplně na nic a že výsledek je ptákovina. Dost často funguje také naprosto protikladně, že to, co vypadá během natáčení hrozně vtipně a skvěle to funguje, se pak dostane před diváky a nic. Smích nepřijde. Také se stává, že při natáčení se věci hodně opakují. Poprvé, podruhé, potřetí vám to přijde legrační, ale když točíte scénu popatnácté, musíte se spíš soustředit na to, aby váš výkon byl pořád svěží a opravdový. Není to vždy k popukání, to opravdu ne.

Když se podíváte za všemi svými rolemi, o které z nich si myslíte, že vás v očích diváků nejvíc definuje? Pro mě budete například vždycky chytrý princ – kominík z pohádky Kouzelný měšec.
Už se toho přeci jen trochu nakupilo a šlo by to rozdělit na určité generační vrstvy. Pro část lidí je zásadní spojení se mnou právě tahle pohádka. Pro velkou část lidí je to zase film Samotáři. Sám bych řekl, že s tímhle snímkem se pojí ještě pořád největší zpětná vazba. A pak jsou tady četné seriály. Naštěstí jsem ale nikdy nehrál ve třech nebo čtyřech najednou.

Když už zmiňujete seriály, zajímalo by mě, jak to bylo s vaší přípravou na pokračování legendární Nemocnice na kraji města, kde jste hrál syna doktora Blažeje. Prý jste dokonce přihlížel skutečným ortopedickým operacím.  Copak je něco takového běžné?
Není to úplně normální praxe, to je pravda. Novou řadu režíroval Viktor Polesný, což je svojí podstatou režisér-dokumentarista. Takže často preferuje skutečnost před děláním věcí pouze „jako“. V případě Nemocnice trval na určité přípravě z naší strany. Zrovna v tomhle případě bylo důležité, abychom ve výsledku působili jako skuteční lékaři, nevráželi do zdí, když si dáme roušku a podobně. Je spousta vychytávek a úkonů, které už mají lékaři zautomatizované. Bylo skvělé vyzkoušet si, jaké to je, pohybovat se v takovém prostředí. Některé záběry operací v seriálu byly skutečně reálné. Od té doby se mimochodem znám s tehdy mladým perspektivním lékařem Láďou Hospodárem, nynějším klíčovým členem našeho olympijského lékařského týmu. Jsme oba stejně staří, podobné tmavší typy. V seriálu pak byly místo mých rukou ty jeho.

Jaké to pro vás jako absolutního laika bylo sledovat skutečnou operaci?
Šlo o velkou benevolenci nemocnice. Byli jsme doslova podělaní strachy. Museli jsme stát přesně na svém místě a nikomu nepřekážet. Instrumentářka by nás jinak snad zabila. Vraždící pohled nasadila, už když jsme se na metr a půl přiblížili ke stolku s nástroji. Byl to opravdu extrémní zážitek. Na place jsem ale potom měl dobrý a sebejistý pocit z toho, co dělám. 

Vaší silnou disciplínou je také dabing. Údajně jste v Česku jediný, kdo smí dabovat postavičku Mickey Mouse. Jak jste se k tomu dostal?
To je celé trochu jinak. Po revoluci, když se k nám v plné míře dostávaly věci ze Západu, a tedy i disneyovky, tak se známé ikonické postavy jako kačer Donald nebo Mickey Mouse castovaly. Bylo kolem toho velké haló. V Americe totiž už nastupovala počítačová animace a rušilo se mnoho pracovních míst. Odbory se proti tomu bouřily, a tak se pro zaměstnance muselo najít nové uplatnění. I z tohoto důvodu následně vznikla sekce dohledu nad dabingem všech Disneyho produktů po celém světě. Nejen u nás, ale i jinde po světě probíhaly castingy, nahrávky se posílaly do Ameriky a celé to byl velký proces. Připadal jsem si, jako bych dělal konkurz na Titanic, a přitom šlo o Mickey Mouse. Dokonce tady byl i Američan, který mi předváděl, jak správně vystihnout jeho hlas. Vysvětlovali mi, jaké má Mickey Mouse vlastnosti a charakter. Ptali se mě, co si myslím, že rád jí a pije. Správná odpověď byla samozřejmě hamburgery a kola, jak jinak. Takhle absurdní to bylo.

Saša Rašilov při dabování seriálu Dexter

Ale uspěl jste
Ano. Obhájil jsem to. Došlo ale k bizarní situaci, pokud šlo o kačera Donalda. Američanům se pořád nikdo nelíbil. Vystřídali se všichni možní elitní dabéři a pořád nic. Na Barrandově řekli, že už další herce nemají a oni jim odpověděli, že pokud talenty nepřicházejí, musí se jít hledat do ulic. Takže zdejší produkci donutili, aby vyslala nějakého zoufalce do ulic, a ten dostal úkol odchytávat lidi a nahrávat je. Paradoxně takhle nakonec opravdu našli nějakého kluka z Ostravy, který tu roli skutečně dostal. Zněl hlasově sice perfektně a Američanům se moc líbil, ale nebylo mu absolutně rozumět, co říká. Nebyl to profík a nebral vůbec v potaz, že musí mluvit do tečky a tak dále. Pak se Donald musel stejně přeobsadit. Já sám jsem vydržel dabovat fistulí Mickey Mouse dva nebo tři roky. Měl jsem potom tolik jiné zajímavé práce, že jsem se na to prostě vykašlal.

Jste dabérem Johnnyho Deppa. Ten letos přijede do Česka se svojí kapelou jako předskokan Ozzyho Osbourna. Nepůjdete se na něj podívat? 
Možná ano, ale musím říct, že už se raději netěším na žádné koncerty.

Máte v práci kultury dost?
Kdepak, ale vždycky, když se na něco těším, zrovna proti tomu hraju nějaké představení. Možná, kdyby to bylo v létě… ale to zase hraju na Letních shakespearovských slavnostech, takže zase nic. (smích) Naposledy se mi podařilo jít na koncert kapely Zrní, ale to už budou dva roky. Mám na to prostě neskutečnou smůlu. 

Loni jste se stal trojnásobným tatínkem. Jak velký rozdíl vnímáte v tom, když jste vychovával vaše dvě dnes už dospělé dcery a tím, co zažíváte dnes?
Takhle. Já bych své starší dcery rád vychovával ještě dneska. To by chtěl asi každý rodič. Na druhou stranu je mi jasné, že tahle doba už jaksi minula. Ještě si dobře pamatuju, jak rodičovské rady mohou mladého člověka zdržovat a bránit mu v rozletu, protože sám ví vše nejlíp. Nicméně teď je to úžasné a užívám si rodičovství nikoli víc, ale zase trochu jinak než před lety. To ale neznamená, že bych svou dceru rozmazloval. Nad tímhle už mám také určitý nadhled.

Saša Rašilov

  • Narodil se 26. července 1972 v Praze. Je pokračovatelem ve slavné umělecké rodině, jeho otcem je kameraman Saša Rašilov st. a dědečkem herec Saša Rašilov nejst. Jeho bratr Václav je také hercem.
  • Studoval na hudebně-dramatickém oddělení pražské konzervatoře, následně na DAMU. Hrál v divadle Borise Hybnera Studio GAG, v Divadle Komedie, je členem Činohry Národního divadla v Praze, ale hraje i na dalších scénách.
  • Ve výraznějších filmových rolích se objevuje od 90. let, ovšem první vlnu popularity zažil hlavně s pohádkou Kouzelný měšec (1996). Dalším pro něj přelomovým filmem byli o čtyři roky později Samotáři. Často se také objevuje v seriálech, v poslední době například Bohéma, Ohnivý kuře, Temný kraj či Labyrint.
  • Patří také k často obsazovaným dabérům, svůj hlas propůjčuje například Johnny Deppovi. Za dabing získal i Cenu Františka Filipovského (2003).
  • Od loňského léta si užívá roli trojnásobného tatínka. Ke dvěma už dospělým dcerám Josefině a Antonii, které má z předchozího manželství s Vandou Hybnerovou,  mu loni o prázdninách přibyla ještě jedna. Té dal spolu s přítelkyní Lídou Němečkovou jméno Marie.
Autor:

  • Nejčtenější

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...

Bývalá biatlonová šampionka Gabriela Soukalová se ztratila v Alpách

Bývalá biatlonistka a primácká moderátorka Gabriela Soukalová (32) prožila na dovolené v italských Alpách drama. Při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvrdíkova druhá radost v jednom týdnu: Úspěšná léčba rakoviny a teď svatba

Dvě dobré zprávy dostal v těžkém životním období šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík. První byla v polovině týdne od...

Žilková o seznámení se ženatým přítelem, kterému manželka odešla za ženou

Veronika Žilková (60) a její nový partner Josef Holomáč (62) promluvili o tom, kde a jak se seznámili. Herečka i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modelka Podzimková a hudebník Černý se vzali. Seznámila je Maxová

Modelka Barbora Podzimková (23) a muzikant Albert Černý (33) jsou rok po zásnubách manželé. S vítězkou světového finále...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Feminismus je v zájmu všech mužů. Nerovnosti? Neomluvitelné, míní Hřebejk

Premium V polovině září měla na České televizi premiéru nová minisérie režiséra Jana Hřebejka s názvem Pozadí událostí....

Tvrdíkova druhá radost v jednom týdnu: Úspěšná léčba rakoviny a teď svatba

Dvě dobré zprávy dostal v těžkém životním období šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík. První byla v polovině týdne od...

Je úžasná, spolehlivá, klidná, poctivá. Po mně, říká o dceři Václav Žmolík

Václav Žmolík (63) sice vystudoval práva, ale zlákalo ho moderování, ať už v televizi, nebo v rozhlase. Jeho dcera...

Talentovaná Paltrowová slaví 50. Živí se i prodejem svíček s vůní vagíny

Herečka Gwyneth Paltrowová slaví padesátiny. Patří k nejkrásnějším filmovým hvězdám posledních dekád, už na začátku...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuch u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...