Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Syn je nabíječ i odsavač energie, říká manželka režiséra Karla Janáka

Pro herečku Romanu Goščíkovou (40) byl rok 2017 zásadní jak v soukromém, tak pracovním životě. Provdala se tehdy za režiséra Karla Janáka (52) a koupila od Hany Gregorové Divadlo Radka Brzobohatého. V rozhovoru pro iDNES.cz promluvila o rodině, vzhledu i pracovním nasazení.

Nacházíme se na tiskové konferenci k nové hře v Divadle Radka Brzobohatého s názvem A je to venku! Jak jste se dostala na post ředitelky divadla v takto mladém věku?
Jedenáct let jsem byla ředitelkou zájezdového Divadla Různých Jmen. Pak už jsme se chtěli usadit někde v Praze a budovat si dramaturgii pro své místní diváky. Tak jsem se začala porozhlížet po různých divadelních prostorech. V té době jsme tady začali hrát a premiérovali ještě formou pronájmu komedii, kterou mi napsal můj manžel Karel Janák. Stvoření světa bez cenzury. S paní Gregorovou, bývalou majitelkou tohoto divadla slovo dalo slovo a během ročního dojednávání jsme se dohodli, že od ní Divadlo Radka Brzobohatého odkoupím. Usadili jsme se tady a už teď v červnu to je už šest let, co si tady budujeme vlastní dramaturgickou linii a je nám tu dobře.

Myslíte, že vám v kariéře pomohl vstřícný přístup a optimismus, kterým sršíte?
Myslím, že určitě. Kdybych neměla takovou povahu, tak bych se v mnohých situacích musela zbláznit a hroutit. A já se nehroutím. Určitě to je výhoda. Jsem strašný bojovník. Takže i když se něco nedařilo nebo nebylo podle představ a přišlo něco, s čím nikdo nepočítal, viz. pandemie covidu, tak jsem si řekla „Ne, my to prostě přežijeme, vybojujeme a bude“. Přistupuji tak ke všem úkolům, které před sebou mám.

Musíte na některé herce jít tak trochu s pomyslným bičíkem?
Jo, jo! (smích) No, to je asi všechno, co řeknu. Musím.

Nebudeme jmenovat samozřejmě, ano.
Na některé to platí a poslouchají, jsou docela hodní. Ale někdy je potřeba „Ty, ty, ty,“ aby byl pořádek. Nejen na herce, ale i na techniky, kolegy a tak různě... A manžela, že jo! (smích)

Romana Goščíková a Karel Janák (Praha, 30. března 2023)

Už jste vdanou paní, máte i tříleté dítě. Jak je složité skloubit náročnou profesi, která zabere hodně času s tím, aby vám kvalitně fungoval osobní život?
Je to trošku náročnější. My s Karlem máme velkou výhodu, že jsme oba dva ve stejné branži, takže si rozumíme. Víme, že když Karel něco točí nebo já zkouším v divadle či točím, tak to vyžaduje jinou péči pro práci a jinou pro domov. Naším zatím posledním společným projektem je seriál Agrometal. Vycházíme si vstříc a i toho našeho Ondráška vychováváme tak, že je to zkrátka takové natáčecí divadelní dítě. Byl odmalička často ve světě dospělých. Zažívá to s námi. Vždycky jsem říkala, že nebudu na mateřské, protože bych doma nevydržela.

Už dva měsíce po porodu jsem zase hrála a tři měsíce po porodu jsem začala točit pohádku. Když měl Ondrášek čtyři měsíce, přišel březen 2020 a covid, zavřelo se divadlo a já jsem byla nuceně na mateřské. Což už teď zpětně vím, že pro toho Ondráška bylo správně. Poslední rok už zase běží vše na plné obrátky a dá se to skloubit. Člověk toho moc nenaspí, ale dá se to. A musím zaklepat, že Kája kdykoliv může, tak se zapojuje do rodinného dění.

Omezit možnost dělat si z něčeho legraci? To už jsme tu měli, říká Karel Janák

Pozorujete na synovi Ondráškovi, že bude inklinovat k hereckému řemeslu nebo by se hodil do uměleckého světa? Dovolíte mu vůbec jakožto maminka a táta mít ty pomyslné dveře případně otevřené?
Tady asi nejde úplně o dovolení. Pokud by ho to táhlo, tak mu ty dveře určitě zavírat nebudeme. Rád se předvádí, velice rád se fotí i točí. Už má za sebou i nějaké reklamy. I v tom našem seriálu se mihl. Protože ho tam chceme mít zaznamenaného. Baví ho to moc a stejně tak ho baví chodit do divadla. Uvidíme, jak to dopadne.

Oslavila jste kulatiny, dvakrát dvacet. Proběhla nějaká životní bilance nebo plány ve vaší hlavě? Co byste třeba chtěla stihnout během následujících pěti let?
Musím říct, že jsem ani nebilancovala. Nemám to tak, že bych si na Silvestra nebo na Nový rok dávala nějaká předsevzetí. Svoje sny si plním průběžně. Chci, aby mi krásně fungovalo divadlo, abychom hráli, chodili diváci, líbilo se jim to, vraceli se... Abychom dělali tituly, které se mi líbí a nemuseli se podbízet jen lacinými komediemi. To se teď naštěstí neděje. Protože děláme všechny možné žánry, od muzikálu až po vážnější kousky. Teď v červnu tu budeme mít dokonce premiéru psychothrilleru Hračička, kde si i zahraji.

Základem je, abychom všichni byli zdraví. Pak už jde všechno a vše se dá zařídit. Nově jsem se vrhla předloni i do vlny filmového a seriálového producentství. I to se poměrně daří. Nezůstávám u jednoho projektu a budu se dál rozvíjet i v tomto duchu. Potřebovala bych tedy nějakou pumpičku na čas, to by bylo fajn. To bych možná do těch pěti let chtěla, aby někdo vymyslel, (smích), že bych si ji pořídila.

Ředitelka Divadla Radka Brzobohatého a herečka Romana Goščíková

Všechno, co jste jmenovala, je velmi psychicky náročné a chce to určitou psychickou odolnost. Čím jí dokrmujete? Jak se staráte o své mentální zdraví?
Musím říct, že všechno to, o čem mluvím, byť je to mnohdy psychicky náročné, protože taková práce s lidmi je, tak i přesto mě to baví a nabíjí. A samozřejmě Ondrášek, to je velký nabíječ, byť samozřejmě na druhé straně i velký odsávač energie. Ale jak roste, co všechno se učí a že je strašně šikovnej… Samozřejmě, každá maminka si myslí, že její dítě je úplně nejchytřejší a nejúžasnější, tak náš Ondrášek taky. Když se nám povede s manželem nějaké cestování a dovolené, ať už hory, moře nebo i výlet po Čechách, tak to člověka nabíjí. Ale nesmím si s sebou vzít počítač!

Nedá mi to na závěr se nezeptat. V čem tkví tajemství vaší krásné postavy?
Teď se na mě na to pořád všichni ptají. Ale já myslím, že jsou to určitě i geny, to je taková jednoduchá odpověď. Mám v tom velké štěstí, že to mám v rodině. A k tomu běhám kolem syna Ondráška. Běhám i tady v divadle. Máme dvě patra schodů. Takže když běžím z produkce, z vrchu dolů, tak se taky docela naběhám. A je pravda, že v této sezoně mám dvoje zkoušení a kromě toho role produkční, prodávání, PR a všeho, zároveň zkouším a hraji. A to člověka taky docela udržuje v kondici. Mám obecně ráda pohyb, takže jsem začala občas chodit i do fitka, protože Ondrášek začal chodit do školky. Občas tedy stihnu i to. Ale že bych byla nějaký pravidelný cvičitel, to určitě ne. Žiji život hodně v pohybu, to je myslím dobré.

VIDEO: 30+ otázek: Romana Goščíková o manželovi Karlu Janákovi: Je na ni přísnější než na ostatní herce?

Autoři: , ,

StarDance 2023 - soutěžící páry, porota a historie

Dvanáctá řada soutěže StarDance odstartuje 14. října 2023. V desítce osobností, které budou bojovat titul Král a Královna tanečního parketu jsou umělci, sportovci, a také slavný cukrář.

Eva Adamczyková a Jakub Mazůch. Marek Adamczyk a Lenka Nora Návorková. Ivana Chýlková a Jan Tománek. David Prachař a Zuzana Dvořáková Šťastná. Iva Kubelková a Martin Prágr. Vavřinec Hradilek a Kateřina Bartuněk Hrstková. Tereza Mašková a Daniel Kecskeméti. Richard Krajčo a Dominika Rošková. Josef Maršálek a Adriana Mašková. Darija Pavlovičová a Dominik Vodička

StarDance 2023 - soutěžící páry, porota a historie

Dvanáctá řada soutěže StarDance odstartuje 14. října 2023. V desítce osobností, které budou bojovat titul Král a Královna tanečního parketu jsou umělci, sportovci, a také slavný cukrář.

Eva Adamczyková a Jakub Mazůch. Marek Adamczyk a Lenka Nora Návorková. Ivana Chýlková a Jan Tománek. David Prachař a Zuzana Dvořáková Šťastná. Iva Kubelková a Martin Prágr. Vavřinec Hradilek a Kateřina Bartuněk Hrstková. Tereza Mašková a Daniel Kecskeméti. Richard Krajčo a Dominika Rošková. Josef Maršálek a Adriana Mašková. Darija Pavlovičová a Dominik Vodička

  • Nejčtenější

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máme s manželem skvělý sex, dělejte to jako my, radí herečka Naomi Wattsová

Herečka Naomi Wattsová (54) se svěřila se svým sexuálním životem s novým manželem Billym Crudupem. Dvojnásobná matka si...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

KVÍZ: Jak dobře znáte oblíbené večerníčky? Zavzpomínejte a otestujte se

První večerníček se u nás vysílal v roce 1965. Pro malé děti je dodnes znamením, že po pohádce je čas jít do postýlek....

Hrál s Burianem, skončil jako zrádce. Čeněk Šlégl se zaprodal kvůli dceři

Premium Býval pravou rukou Vlasty Buriana, objevil se ve zhruba osmdesáti filmech, ale po válce si před ním každý odplivl....

Gottovu vilu otevřou veřejnosti. Rozhodly jsme se s dcerami, napsala Ivana

Vila na Bertramce, kde zpěvák Karel Gott prožil čtyřicet pět let, se v druhé polovině příštího roku otevře pro...

Čestmír Strakatý bude otcem. Manželka tajila těhotenství do sedmého měsíce

K oznámení těhotenství si manželé Strakatí vybrali primáckou televizní show 7 pádů Honzy Dědka. Moderátor Čestmír...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...