Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Solaříková: Sociální sítě nahrazují noviny, jen si je člověk vydává sám

Seriál   0:02
Patricie Solaříková (29) herectví nikdy nestudovala, roli studentky DAMU si alespoň zahrála v dobovém filmu České televize Monstrum. Seriál Ulice je součástí už celé poloviny jejího života, ráda by se ale v budoucnosti zbavila nálepky jménem Tereza Jordánová.

Patricie Solaříková | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Mezi herečkami jste asi jedna z mála s vysokoškolským titulem z neherecké školy.
Nebyla jsem si v tom věku, kdy člověk rozhoduje o své budoucnosti, zase tak úplně jistá, že bych chtěla být herečkou. Zvolila jsem proto raději klasické vzdělání a otázku své profese nechala tak do budoucna otevřenou. I když se po mých hereckých zkušenostech nabízela konzervatoř, na tu jsem jít nechtěla. Vystudovala jsem management obchodu a služeb a později humanitní a mediální studia na Metropolitní univerzitě.

Máte pocit, že by vám klasické herecké vzdělání někdy chybělo?
Já ten pocit nemám a myslím si, že herectví se dá naučit i jinak než studiem konzervatoře nebo DAMU. O tu jsem se ostatně na popud rodičů i ucházela, ale nepřijali mě. Myslím si, že to bylo i proto, že jsem to spíš dělala kvůli nim. Mně osobně se k přijímačkám totiž moc nechtělo.

Co pro vás bylo a je ten největší herecký oříšek?
Asi pláč před kamerou. Speciálně v seriálu Ulice nejsou ty situace natolik emocionálně vyhrocené, aby to šlo člověku samo z přirozeného dojetí. Výjimkou bylo teď loučení s mým seriálovým bratrem Kubou Štáfkem, který podle scénáře odjíždí do zahraničí, ale my jsme věděli, že odchází ze seriálu. To mi šlo úplně samo, aniž to bylo ve scénáři. V situacích, kdy to obraz vyžaduje a nejde to, používají maskéři různé pomůcky, které slzy spolehlivě vyvolají.

Na televizní obrazovce jste od svých sedmi let jako doma. Tehdy jste dokonce začínala coby moderátorka dětského pořadu o vážné hudbě.
To byla moje první větší televizní práce, do té doby jsem točila různé reklamy, jako třeba na banku, jogurt, bonbóny, zubní pastu a tak. První focení byla reklama na trvanlivé mléko. Krabici od něj jsme dokonce měli dlouho vystavenou doma v kuchyni. Už se ale někam ztratila.

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Velké sedlo:
Jitka Smutná
Jana Krausová
Pavel Nový

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Druhý dech:
Veronika Žilková
Ilona Svobodová
Vladimír Kratina

Bylo nás šest:
Stanislava Jachnická
Jan Šťastný
Regina Řandová

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Bylo nás pět:
Nela Boudová
Lenka Termerová
Adam Novák

Cirkus Humberto:
Petr Nárožný
Pavel Mang
Rudolf Hrušínský
Jaromír Hanzlík

Hříchy pro pátera Knoxe:
Gabriela Filippi
Jan Kanyza
Lucie Zedníčková

Údolí bílých králů:
Miroslav Etzler
Zdeněk Žák
Lucie Vondráčková

Dokonalý svět:
Tereza Brodská
Vanda Hybnerová
Chantal Poullain

Největší z pierotů:
Miloslav Mejzlík
Iva Hüttnerová
Dniel Rous

Ulice:
Martin Finger

Dana Syslová

Díky konkurzu na dětské role jste byla obsazena do vašeho prvního seriálu Ranč U zelené sedmy. Jak se zpětně díváte na svůj herecký debut?
V Ranči jsem moc nemluvila, kolegové a kamarádi si ze mě dělali legraci, že tam hraju němou. Dívat se na sebe takhle zpětně mi připadá podobné tomu, jako když si třeba prohlížím svá videa z dětství a směju se sama sobě, jak jsem tehdy vypadala. No doufám, že se moje herecké umění od dob Ranče někam posunulo! (smích)

Pak následovala role Terezy Jordánové v seriálu Ulice, se kterou stárnete už 13 let. Jak se vám s ní žije?
Žijeme spolu polovinu mého života, ale mám to striktně rozdělené. Terezou jsem ve chvíli, když se řekne akce, pak už ale ne. Mám to jednodušší než diváci. Ti mě berou jako seriálovou postavu i v normálním životě, i tam jsem pro ně prostě Tereza.

Vysloužila jste si od nich kvůli své roli někdy nějaké veřejné útoky?
Mám to štěstí, že moje postava je veskrze pozitivní, takže na její hlavu nic takového nepadá. Bylo jen jedno období, kdy měla Tereza vztah s ženatým mužem, tak to bylo trošku na pováženou, ale dokonce i v té době diváci Terezu podporovali a radili jí, co má dělat.

Která scéna v Ulici se vám hrála nejhůř?
Jednoznačně scéna, když jsme točili pokus o znásilnění. Kluci tam na mě byli tři, a docela nás to pak vzalo. Bylo to hodně autentické.

Máte mezi kolegy ze seriálu své kamarády?
Mám, hned několik. Patří mezi ně Anička Fixová, Aneta Krejčíková, Filip Rajmont nebo Matouš Ruml, a pak samozřejmě Kuba Štáfek, můj seriálový brácha. Speciálně kluci toho mají tolik, že volný čas spolu trávíme málokdy, ale když už se to podaří, stojí to opravdu za to.

S Ulicí jste natolik spjatá, nebojíte se zaškatulkování?
Samozřejmě, že ta třináctiletá škatulka je znát. Já mám ale Ulici moc ráda a jsem jí neskonale vděčná za to, že jsem díky ní tam, kde jsem. Kdybych měla před nástupem do Ulice za sebou víc rolí, bylo by to možná jinak. Nicméně se na svojí škatulce snažím pracovat.

Jak přesně?
Třeba prostřednictvím internetového seriálu Kadeřnictví, kde jsem nedávno začala hrát, anebo díky filmu Monstrum, který se odehrává v 50. letech a pojednává o životě Otakara Švece, který byl autorem sochy Stalina v Praze na Letné. Jsem moc ráda, že mi Viktor Polesný dal tuhle příležitost. Navíc jsem tam hrála začínající herečku, která se dostala na DAMU! Tak aspoň někde se to povedlo. (smích)

Stále sníte o tom zahrát si v pohádce?
Ano a stále nic! Letos mi navíc bude třicet, takže role princezny se mi začíná nebezpečně vzdalovat. (smích) Zahrála bych si ale ráda cokoliv, klidně i vodníka nebo čerta. A kdyby šlo navíc o pohádku, která se vysílá na Štědrý den, doma by z toho byla radost obrovská.

Ovládáte několik světových jazyků. Chodíte také na konkurzy na role do zahraničních filmů jako spousta vašich hereckých kolegů?
Vůbec. Nejsem asi ani vedená v žádné herecké agentuře, takže pozvánky na castingy nedostávám. A ani nemám takové ambice. Nedávno mi ale volali z České televize kvůli německy mluvené roli do historického filmu. Ale bohužel jsem nemohla, což mě docela mrzelo.

Máte za sebou i svou první divadelní premiéru v Branickém divadle. Jak jste vnímala živý kontakt s diváky?
Moc se mi to líbilo, hraní s okamžitou zpětnou vazbou je o něčem úplně jiném. Musela jsem si zvyknout mluvit nahlas, což před kamerou není potřeba, ale s každým představením na tom pracuju a snažím se zlepšovat. Baví mě hrát komedie, kde jsou reakce diváků nejmarkantnější. Ten pocit, že se lidem líbí, co děláte, je k nezaplacení.

Ranč U Zelené sedmy (1996)

Party seriálu Ulice (2010)

Kalendář Psí život 2014

Co tréma?
Ta byla ze začátku obrovská, ale už se to lepší. Na druhou stranu si myslím, že tréma je důležitá. Tréma nás herce udržuje v bdělosti a má své důležité místo. S ní nikdy na vavřínech neusnete.

Vaší kolegyní z Branického divadla byla i Uršula Kluková. Dalo by se říct, že byla vaší průvodkyní do té doby neznámými divadelními prkny?
Takových kolegů tam bylo víc, ale ona byla z našeho souboru rozhodně největší matador. Je neskutečně vtipná, to hned tak s někým nezažijete. Když náhodou zapomene text, stejně něco říká, a vy jste z toho na pokraji totálního odbourání se, což samozřejmě diváky taky moc baví. 

Další představení mám v divadelní agentuře Rózy Víznerové. Jmenuje se Doktor v nesnázích, jedno v Divadle Pavla Trávníčka a v divadle Broadway hraju s Ilonou Svobodovou a Dušanem Sitkem hru Zatmění o Alzheimerově nemoci. Teď zkouším u Hanky Gregorové hru Stará láska nerezaví a na podzim mě čeká zkoušení v divadle Pod Palmovkou. Do divadelního světa ale teprve pronikám a jsem ráda za každý malý krůček, který mě posune o kousek dál.

Jste velkou aktivistkou v boji za záchranu opuštěných psů, co vám v této oblasti nejvíc leží na srdci?
Už sedm let organizuji charitativní kalendář, jehož výtěžek rozdělujeme útulkům a nejrůznějším psím organizacím. Do kalendáře fotíme konkrétní opuštěné psy ve společnosti mých kolegů herců, ty pejsky je možné navíc hned adoptovat. Při prvním ročníku mě moc potěšila kolegyně Sandra Nováková. Pózovala nám se štěňátkem, které si pak rovnou odnesla domů. První rok jsme vydělali asi 40 tisíc a naposled už 650, což je obrovský úspěch. 

Ráda bych se zaměřila i na osvětu proti psím množírnám, které nemají s chováním psů nic společného. Štve mě, v jakých podmínkách tam psi žijí. Něco takového bych hned postavila mimo zákon. Psy je potřeba kupovat pouze od chovatelů, anebo pak samozřejmě adoptovat z útulků.

Patricie Solaříková

Kromě psů patří mezi vaše vášně i koně. Už jste z koně někdy spadla?
Kdo nejezdí, nepadá. Takže samozřejmě spadla. Letos je to deset let, co jsem s jezdectvím začala, a za tu dobu se mi to stalo minimálně šestkrát. Koně jsou ale další zvířata, na která snad budu muset rozšířit svou osvětu. Speciálně teď, v naprosto rozžhavené letní Praze pozoruji, jak se ti chudáci vláčí s kočáry plnými turistů, nejradši bych ty turisty zapřáhla místo nich! Copak žijeme v minulých stoletích, že nemáme jiné dopravní prostředky? Používat ta nebohá zvířata coby turistickou atrakci je opravdu nad moje chápání.

Jste hvězdou sociálních sítí, jak vnímáte tento novodobý fenomén?
Pro mě jsou Instagram a Facebook něco jako novodobá média nahrazující dnes už tak trochu časopisy a noviny, jen si je člověk vlastně vydává sám. Jsem si ale naprosto vědoma jejich virtuality a taky k sociálním sítím takto přistupuji. Nepoužívám zkrášlující filtry a další věci, které realitu hodně zkreslují. Takovéhle posty mohou totiž u followerů obecně vyvolávat nežádoucí frustrace a k tomu já přispívat rozhodně nechci. Snažím se, aby moje příspěvky byly autentické. 

Autor:
  • Nejčtenější

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Musela jsem se narodit jako hodně naštvaný člověk. Ale zocelený, říká Kubišová

Premium Zpěvačka Marta Kubišová zvířata zkrátka miluje. Právě ta byla tím, co pěveckou ikonu udrželo nad vodou, když počátkem...

Herečka Anne Heche po nehodě skončila v nemocnici. Je ve vážném stavu

Herečka Anne Heche (53) měla v Los Angeles nehodu. Ve velké rychlosti narazila do bytového domu, kde její auto...

Taylor Swiftová znečišťuje planetu soukromými lety nejvíc ze všech celebrit

Zpěvačka Taylor Swiftová je, co se týká soukromého létání, v současnosti největší znečišťovatelkou životního prostředí...

Doufám, že to přežiješ, dobíral si Václava Neckáře na Kampě jeho bratr

V pátečním více než třicetistupňovém horku odehrála na Letní scéně Musea Kampa svůj narozeninový koncert kapela Bacily...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...