Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Byl jsem v Ulici už trochu jako rekvizita, míní Ondřej Pavelka

  12:32
Ondřej Pavelka (62) je letos jednou z hlavních tváří Letních shakespearovských slavností. Přitom původně na nabídku nekývl, protože chtěl mít v létě volno. Přesvědčilo ho až jméno režiséra Jana Antonína Pitínského. „Pro mě je spolupráce s ním spíš odměnou než prací,“ řekl herec pro týdeník 5plus2.

Ondřej Pavelka | foto: archiv TV Nova

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Herec Ondřej Pavelka je tváří několika populárních seriálů, ať už jde o kriminálku Polda nebo komediální Ohnivý kuře. Ovšem ve své asi nejznámější roli Oldy v nekonečné Ulici se už delší dobu neobjevil. „S tvůrci jsem domluvený, že moje působení v Ulici na nějaký čas přerušíme. Už jsem si tam připadal trochu jako rekvizita,“ usmívá se herec, jenž se od příštího týdne bude objevovat coby nesympatický Parol v Shakespearově hře Dobrý konec všechno spraví. 

Je pro herce nutné najít si ke své postavě alespoň nějaké sympatie, i když hraje úplného darebáka?
Určitě, protože člověk si svou postavu musí svým způsobem obhájit. Myslím, že bez toho to ani nejde. Stejně tak máte spoustu lidí, kteří se chovají jako potvory a určitě si to o sobě nemyslí. Řekl bych, že většinou je to naopak – že o sobě mají úplně jiné mínění, než jak je vnímá okolí. Konkrétně u postavy Parola je to velice zvláštní a napínavé. 

Vy jste prý původně nebyl zrovna nadšený z nabídky účinkovat na shakespearovských slavnostech, že?
Nejen, že jsem nebyl nadšený, já jsem na ni vůbec nekývl, protože jsem chtěl mít toto léto konečně volno. 

Co vás tedy nakonec přimělo změnit názor?
Když mi řekli, že hru bude režírovat pan režisér Jan Antonín Pitínský. V tu chvíli pro mě nebylo co řešit. Žádné konkrétní letní plány mi to nezhatilo a když jsem se na tuto práci už jednou dal, je tato spolupráce nakonec spíš odměnou. 

O Shakespearových dramatech se mluví jako o dílech, která mají obrovský společenský a časový přesah, a tudíž jsou pořád aktuální. Dá se to říct i u komedií? Nestárne přeci jen humor o něco rychleji?
Určitě i komedie mohou mít obrovský časový přesah, ale je třeba, aby je režisér a herci převedli do současnějšího divadelního jazyka, aby stále měly blízko k divákovi a byly pořád srozumitelné. Pořád je pro mě důležitější obsah než forma a ten je v případě Shakespeara hodně magický, napínavý a zároveň vtipný. 

Jaroslav Plesl, který v rámci slavností i letos exceluje jako Hamlet, loni v rozhovoru přiznal, že k Shakespearovi si musel najít cestu postupně. Že coby studentovi mu jeho hry zrovna blízké nebyly. Jak to bylo u vás? Také jste tomuto dramatikovi musel přijít na chuť až postupem času? Vůbec ne. Moje první setkání se Shakespearem byla inscenace Romeo a Julie, která se točila i pro Českou televizi a ve které jsem hrál Merkucia. Nevím, já jsem na to nepotřeboval víc času jako Plesl. (smích) 

Kromě hraní se věnujete i režii a za poslední dobu máte na kontě představení Kleopatry na scéně La Fabrika. Do inscenace jste obsadil svého bývalého studenta a dnešního frontmana kapely Chinaski Michala Malátného.
Takové věci vznikají většinou strašně náhodně. Před lety jsem byl ve Zlíně na nějakém večírku, kde hráli Chinaski. Po koncertu jsme s Michalem stáli venku, pili červené a já říkal, jak mu závidím, že jako rocker klidně i při hraní může pít víno, což si já jako herec na jevišti absolutně nemůžu dovolit. No a on mi zase řekl, jak závidí mně, že hraji divadlo. Dělali jsme si z toho legraci a navzájem si skládali komplimenty a nakonec z toho vypadlo, že by opravdu chtěl zase na divadle něco zkusit. A tak se stalo. Vzniklo to nahodile a ve výsledku i text byl psaný pro konkrétní herce. 

Ondřej Pavelka

■ Narodil se 10. září 1955 v Novém Jičíně.
■ Vystudoval gymnázium a DAMU.
■ Hrál v pražském Divadle na okraji, později i v Ypsilonce a Divadle Na zábradlí.
■ Od roku 1993 účinkuje v Národním divadle a byl pedagogem na DAMU.
■ Věnuje se také režii a scenáristické práci.
■ Populárním je i díky televizním seriálům jako Ulice, Polda či Ohnivý kuře.
■ Z filmů se objevil v Teorii tygra, Padesátce, Výchově dívek v Čechách či v snímku Post Coitum. 

Vy jste byl na divadelní fakultě asi oblíbený pedagog, že?
To byste se musela zeptat studentů. Těžko říct, oni totiž herci už na škole skvěle předstírají. (smích) 

Vzpomínáte si na ten první den, kdy jste jako pedagog měl poprvé předstoupit před třídu?
Měl jsem trému, ale víte, učení je úžasný a hlavně vzájemný proces. Je to úžasné předávání energie a i jako učitel se toho hodně naučíte. Není to pro mě úplně uzavřená kapitola. Kdo ví, třeba se k tomu ještě vrátím.

Už několik měsíců nejste vůbec vidět v seriálu Ulice, kde se vaše postava Oldy Farského objevovala už od samotného začátku před dvanácti lety. Byl na vás projekt už příliš dlouhý?
S tvůrčím týmem jsme se domluvili, že mé působení na nějaký čas, a možná i natrvalo, přerušíme. Byl jsem v Ulici už tak trochu jako rekvizita. Bylo nás asi osm nebo deset, kteří jsme celý ten projekt rozjížděli, a v té době to byl velký adrenalin, protože s tímto formátem nikdo neměl žádnou zkušenost, a to jak hereckou, tak režijní nebo scenáristickou. A vlastně ani diváckou. 

Bylo to něco neznámého, zábavného a sešli se při tom skvělí lidé. Víte, ale za těch jedenáct let už jsem jako Olda všechno zažil. Zemřelo mi dítě, měl jsem milenky, daroval jsem své ženě ledvinu… Pro scenáristy to musí být mimořádně těžké neustále vymýšlet něco, co bude zajímat vás i diváky. Zkrátka jsme si řekli, že už je čas odejít. A kdyby tvůrce něco originálního a zajímavého napadlo, existuje možnost se vrátit. Vím ale, že zatím se o Oldovi v Ulici pořád ještě mluví! (smích)

Shakespearovské slavnosti s Pavelkou i se Stašovou

Letní shakespearovské slavnosti i tento rok přicházejí s novou premiérou. Půjde o méně známou Shakespearovu komedii Dobrý konec všechno spraví v režii Jana Antonína Pitínského s Annou Fialovou a Ondřejem Pavelkou v hlavních rolích. „Hru jsem si zvolil sám. Je jemná, dokonce víc jemná než křehká, má v sobě zvláštní stesk a velmi zvláštní temperament,“ říká režisér, pro kterého je inscenování pod širým nebem zcela nová zkušenost. „Je hloupé to přiznat, ale láká mě to jako malého chlapce. V srdci mám od dětství Pražský hrad a vše s ním spojené s jakousi něhou a zvláštní magií. Nemohl jsem odmítnout!“ přiznává Pitínský. 

Na slavnostech nebudou chybět další známější tituly, jako Hamlet s Jaroslavem Pleslem, komedie Mnoho povyku pro nic nebo dnes již legendární Veselé paničky windsorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou, které jsou součástí festivalového programu už dlouhých deset let. Naposledy budou mít diváci možnost zhlédnout hry Sen noci svatojánské s Tomášem Měcháčkem a Romeo a Julie s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem. S programem slavností se totiž letos tyto inscenace loučí. Pražský program obohatí bratislavská Komédia omylov a také soubor Prague Shakespeare Company, který v hlavním městě představí komedii o sexuálním obtěžování Measure for Measure hranou v angličtině.

Anna Fialová a Ondřej Pavelka na oficiální fotografii k představení Dobrý konec všechno spraví

KAM ZA SHAKESPEAREM:
Praha – Pražský hrad, 26. června až 7. září 
Praha – HAMU, 8. až 30. srpna
Brno – Špilberk, 17. až 20. července, 25. až 27. července, 30. července až 1. srpna, 8. až 10. srpna
Ostrava – Slezskoostravský hrad, 23. až 25. července, 27. až 29. července, 8. až 10. srpna
Bratislava – nádvoří Bratislavského hradu, 4. až 8. července, 10. až 11. července, 13. až 26. července

Autor:
  • Nejčtenější

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Z vnoučat jsem jako každá babička úplně naměkko, přiznává Taťjana Medvecká

Taťjana Medvecká (68) popsala, které zahraniční herečky s chutí dabovala a přiznala, že je odjakživa velká trémistka. V...

Chtěla jsem vlastního syna poslat do háje, vzpomíná Kudrowová z Přátel

Lisa Kudrowová zavzpomínala na synovu první reakci na kultovní sitcom Přátelé. Podle ní byla velmi ponižující. Nyní...

Zahrát dítě byla výzva, výsledek je strašidelný, říká hvězda hororu Sirotek

Isabelle Fuhrmanová se po třinácti letech vrátila ke své roli Esther, kterou ztvárnila poprvé jako dvanáctiletá dívka....

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...