Vítězka reality show Hotel Paradise, brněnská podnikatelka Nela Slováková, prodává na svém e-shopu roušky od poloviny března. „Rouška se skládá ze tří vrstev, kde je doprostřed vložena látka s aktivním stříbrem, která virům a bakteriím brání,“ píše se v e-shopu.
Právě složení roušek a hlavně aktivní stříbro, které podle Slovákové má chránit před nákazou, přiměly nespokojené zákazníky k tomu, aby složení začali sami zkoumat. Někteří roušky začali stříhat, jiní se je dokonce pokoušeli zapálit, aby ověřili, že je jednou z vrstev doopravdy bavlna.
Na popud instagramového účtu Hrabonela Hlena Sleváková, kde se hromadí veškeré informace o podnikání Slovákové, se někteří dokonce rozhodli nechat roušky otestovat v laboratořích. A to i proto, že Slováková ve videích na Instagramu mimo jiné tvrdila, že aktivní stříbro v roušce se po jejím vyprání namnoží.
„Nějaké procento z vás si tu roušku rozstřihne a nechá si ji ověřit. Stejně tak, jako jste mě nahlásili na hygienu s gely. A já tam budu muset jít a donést všechny certifikáty, potvrzení, atestace a tak dále. Pak se zase zjistí, že jsem měla všechno v pořádku, tak jako mám vždy,“ popisuje Slováková, jejíž obchodování leží očividně mnoha lidem v žaludku.
A potvrzení o testování se na jejím profilu doopravdy objevilo. „Na vaše žádosti a prosby je spuštěný prodej nových roušek s aktivním stříbrem! Při rolování fotek můžete nahlédnout do pár z mnohých potvrzení a testů, které k látce s aktivním stříbrem od výrobce máme! Jde o testy k LÁTCE ošetřené AKTIVNÍM STŘÍBREM, bych ještě ráda doplnila, když si tak pročítám zprávy od vás!“ stojí v instagramovém příspěvku ze soboty.
V příspěvku je vedle nové kolekce roušek i „Potvrzení o měření“, které měla provést Fakulta technologická Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pozorní sledující začali nejprve upozorňovat, že je v dokumentu několik nesrovnalostí – podle data měl být celý dokument vystavený dřív, než proběhlo testování, a například vedle razítka chybí jméno člověka, který ho udělil.
K celé věci se rozhodla vyjádřit i fakulta, kde měl test roušek probíhat. „Ústav fyziky a materiálového inženýrství Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně zprávu, která je součástí příspěvku, nikdy nezpracoval a paní Slovákové nikdy žádné měření neprováděl,“ uvedla fakulta na svém Instagramu s tím, že razítko uvedené v dokumentu není originál, ale pouhý sken. „Používat jej může pouze ředitel ústavu, který o tomto protokolu nic neví, navíc podpis na razítku rozhodně není jeho,“ dodala fakulta.
Na sociálních sítích pak lidé zpochybňovali celkový vzhled dokumentu, který podle nich neodpovídal tomu, jak protokoly z technologické fakulty běžně vypadají. To iDNES.cz potvrdila i fakulta. „Zmiňovaný protokol nemá atributy dokumentů oficiálně vydávaných Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, a proto žádáme, aby nebyl využíván ke komerčním ani jiným účelům,“ uvedla mluvčí univerzity Petra Svěráková s tím, že se univerzita od celého dokumentu distancuje.
Proti Slovákové a její firmě Neonky plánuje zlínská univerzita podniknout právní kroky. Podle vysoké školy jde totiž o poškození a zneužití dobrého jména.
Samotná Slováková pak podle sociálních sítí univerzitu sama kontaktovala s tím, že všechna měření nebyla vyhotovena pro ni a její firmu, ale pro její dodavatele. Jak to vysvětluje špatná data a razítko, o kterém jeho držitel nic neví, neuvedla.
Redakce požádala o reakci i brněnskou podnikatelku, která ovšem neodpověděla. „Každý má svoji volbu výběru, nikoho do zakoupení nenutíme, rozhodnutí je na každém z vás,“ napsala Slováková na Instagramu.
25. března 2020 |