Neobvyklý postup zvolila soudkyně Libuše Jungová, která dostala loni v prosinci na stůl obžalobu zpěváka Michala Penka, známého díky několika hitům z osmdesátých a devadesátých let. Pak následoval umělcův pozvolný pád, zejména kvůli závislosti na drogách. V únoru 2015 ho dokonce hledala policie – po Penkovi tehdy bylo vyhlášeno celostátní pátrání.
Soudkyně Jungová zastává na soudu také funkci tiskové mluvčí. Poté, co se jí reportér 13. února zeptal, co je předmětem aktuální Penkovy obžaloby, kterou má na starosti a ohledně které už jedno soudní jednání proběhlo, nechala tuto otázku bez odpovědi.
Napsala však, že plánuje o týden později u dalšího hlavního líčení zpěvákovo trestní stíhání podmíněně zastavit. „Publicita není žádoucí. Děkuji za pochopení,“ uvedla, aniž by vysvětlila, proč novináře v jednací síni nechce.
Když jí autor článku odepsal, že se i přesto vyhlášení rozhodnutí zúčastní, udělala soudkyně pozoruhodný krok. Již naplánované hlavní líčení obratem 14. února zrušila a ve stejný den Penkovo stíhání zastavila neveřejně. Usnesení raději vydala od stolu, než aby média o případu cokoliv zjistila.
Redakce iDNES.cz oslovila zpěváka Michala Penka, který svoje trestní stíhání potvrdil. „Nevím, jestli o tom mohu mluvit,“ řekl a slíbil, že si to promyslí. Později se ozval s tím, že se ke své obžalobě veřejně vyjadřovat nechce. „Nezlobte se, nemůžu,“ prohlásil.
Za mluvčí se omlouvám
„Předsedovi soudu nepřísluší hodnotit procesní postup soudce. Jednalo by se o zásah do nezávislé rozhodovací činnosti,“ napsala iDNES.cz nadřízená Jungové, předsedkyně soudu Jaroslava Pokorná.
Podmíněné zastavení trestního stíhání
|
Podřízené soudkyni a mluvčí přesto udělila důraznou výtku. „Považuji za nepřípustné a nevhodné, že vám vyjevila předpokládaný procesní postup a to, jak ve věci hodlá rozhodnout (že Penkovo trestní stíhání podmíněně zastaví, pozn. red.). Stejně tak nebyla na místě poznámka o nežádoucí publicitě. Za toto jednání JUDr. Jungové z pozice tiskové mluvčí se vám tímto omlouvám,“ dodala předsedkyně soudu.
Na další dotazy k případu už Jungová neodpověděla a následnou žádost podanou podle zákona o svobodném přístupu k informacím z jiné své pozice – jako místopředsedkyně soudu – zamítla. Její šéfka v tom střet zájmů nevidí.
„Dle platného rozvrhu práce vyřizuje JUDr. Jungová žádosti o informace, které se týkají jí dozorovaného trestního úseku. S ohledem na charakter a obsah rozhodování o žádostech o informaci neshledávám střet zájmů v případě, že jmenovaná je zároveň zákonnou soudkyní v dotazované věci,“ píše její nadřízená Pokorná.
Štáb iDNES.tv Jungovou navštívil a požádal ji o vysvětlení. Soudkyně ale před kamerou dělala, že vůbec netuší, na který případ se jí reportér ptá.
Jungová odmítá uvést, jakým způsobem splnil Penk předpoklady pro podmíněné zastavení trestního řízení – zda například nahradil případnou škodu nebo jestli měl povinnost složit na účet soudu peněžitou částku na pomoc obětem trestných činů a v jaké výši. Tají i to, jakou mu uložila zkušební dobu.
Nejde přitom o první exces této představitelky Obvodního soudu pro Prahu 10. Loni v říjnu na dotaz, kdy bude vyhlášen rozsudek v případu léčitelky obžalované z vydírání, sdělila, že jeho vyhlášení bude neveřejné.
Po upozornění, že se všechny rozsudky v České republice ze zákona vyhlašují veřejně, připustila svoje pochybení. „Střet zásady veřejnosti a zásady zdrženlivosti mě vedl k nesprávnému závěru. Omlouvám se,“ uvedla Jungová.
Od fanynek k pervitinu. Připomeňte si kariéru zpěváka Michala Penka:
22. února 2019 |