Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

Jandová: Dřív bych po nevěře ukončila vztah. Teď bych jen udělala dusno

  0:02
Marta Jandová (42) razí zásadu, že nemusí spát v koženém pyžamu, aby se cítila jako pravá rockerka. Tou je hlavně na pódiu. Přiznává ale, že nejvíc bujará léta už má za sebou. Teď plánuje znovu nakopnout kariéru v Německu se svou kapelou Die Happy. „Teď už to ale bude jiné. Takové víc pro seniory,“ říká.

Marta Jandová | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Máte za sebou čerstvou zkušenost z filmu Muzzikanti, kde se sice neobjevíte přímo vy, ale vaším hlasem bude zpívat hlavní ženská hrdinka. Bylo to poprvé, co jste herečce propůjčila svůj hlas?
Akorát loni v létě kvůli písničce v animovaném filmu. Přezpívala jsem manželku lenochoda Sida z Doby ledové. To bylo poprvé, kdy jsem musela synchronně zpívat podle toho, jak postavička otevírala pusinku. V hraném filmu to teď ale bylo poprvé. Na zpívání mě urve skoro každý, protože to miluju.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Dokázal by vás někdo „urvat“ i na filmovou roli se vším všudy? Zatím máte na svém kontě několik seriálů, ale film ještě žádný.
To by musela být nějaká hodně vedlejší role. Pokud jde o hraní, jsem hrozně stydlivá. Ze všech možných uměleckých směrů je mi hraní nejdál. V muzikálu je to jiné, tam mám dva měsíce na to, abych se roli naučila. Pomalu se dostávám do děje a pak s postavou dlouho zůstávám. U filmu je to jednou a už nikdy více. Když mám něco hrát, cítím se před kamerou hrozně nervózní. Stejné to bylo, když jsme s kapelou točili klipy. Sice by mě to zajímalo, ale čím jsem starší, tím víc myslím, že na to žádný supertalent nemám.

V Muzzikantech hraje Pavel Kříž hlavní roli zhýralého rockera, kterých je v reálu poměrně hodně. Napadá mě ale, že vlastně neznám žádnou zhýralou rockerku. Čím to podle vás je?
Já znám! Je to vdova po Kurtu Cobainovi z Nirvany Courtney Love. Ta je hodně zhýralá. Bude to ale asi hlavně následek braní drog. V Česku mě nikdo takový nenapadá, u nás jsou zpěvačky přeci jenom velké dámy. Asi budu jediná známější potetovaná rocková zpěvačka. (smích)

A vy jste na tom se zhýralostí jak?
To je trošku problém. Nekouřím, dám si jednou za čas skleničku bílého vína a už začínám cítit, že mi to stačí... Vždycky ale říkám, že láska k rocku není v tom, jak se člověk obleče a kolik toho vypije, ale podle toho, jak to má v srdci. Velice často se setkávám s tím, že když mám nějaké focení, které má ukázat mou osobnost, tak mi každý přinese onýtovanou koženou bundu, chtějí, abych měla černě namalované oči a ideálně černé kožené kalhoty. Lidé si asi myslí, že když je člověk rocker, tak má doma i kožené pyžamo a lampičku na nočním stolku udělanou z lahve Jacka Danielse. Dřív jsme sice žili rock’n’roll se vším všudy, ale stejně nejvíc řádím na jevišti. Tam jsem opravdu rock’n’rollová. Nemusím to mít ale doma na každém kroku. Ale zase nic proti koženým bundám! Kožené bundy jsou super! (smích)

Říkáte rock’n’roll se vším všudy. Máte na mysli i povzbuzující chemii?
V naší kapele nikdy nejely drogy. Dokonce jsme ani nikdy nebyli všichni kuřáci. Dostala se k nám maximálně tráva, a ještě jsme ji nekouřili my, ale technici. V tomhle směru jsme vlastně čistá kapela.

Fotogalerie

Nestojí za tím třeba pověstná německá disciplína?
To ne, protože pokud jde o alkohol, pilo se dřív hodně. Když je kapela mladá a jezdí v létě třeba pět festivalů týdně, tak se paří o sto šest. Člověk vždycky v noci odpadl, autobus ho převezl, a ráno jste se probudili na jiném místě a jeli jste nanovo. Byla to hodně bujará doba a nějaká německá disciplína žádnou roli nehrála. Možná proto, že jsme začali dělat hudbu v devadesátých letech, jsme se drogám úplně vyhnuli. Devadesátky už v tomhle byly mnohem mírnější než osmdesátky nebo sedmdesátky.

V kapele Die Happy jste jediná žena, tak věřím, že muže máte i díky tomu dobře „nastudované“. V jednom ze starších rozhovorů jste řekla, že ženy jsou ve vztahu radikálnější, zatímco muži jsou větší srabi. Stále to tak vidíte?
Nechci muže urážet, protože je miluju a potřebuju je ke svému životu. Je ale pravda, že víc rozhodnutí v rodinných nebo partnerských otázkách se očekává od žen. Žena, když se zamiluje, tak je schopná za sebou spálit mosty. Chlap dokáže vydržet v nespokojeném vztahu i roky a mít při tom milenku. A protože je srab, ani jedné to neřekne. Dokonce znám jednoho, který oběma ženám postavil barák a s oběma měl děti. Ani jedna o té druhé neměla tušení. Nechápu to.

Myslíte, že radikální řešení je vždy šťastné?
Někdy to není úplně dobré. Například když se se mnou někdo v minulosti rozešel, nedokázala jsem bojovat. Když mi nějaký můj bývalý přítel řekl, že už nám to neklape, nebo že se zamiloval a navrhl rozchod, tak i když mě to sebevíc bolelo, nikdy jsem nedokázala brečet, prosit nebo bojovat. Jsem dnes samozřejmě ráda, že to tak dopadlo, protože všechno má svůj účel a jsem šťastná, ale někdy je tenhle radikální postoj na škodu. Člověk by se někdy měl snažit bojovat, když mu o něco jde. Znám spoustu vztahů, kde jeden z partnerů podlehl nějakému momentálnímu dojmu, rozsekl to a pak toho navždy litoval.

Takže se dnes i na nevěru díváte jinak?
Vím, že nemá cenu lepit vztahy, ale kdyby za mnou třeba dříve přišel můj muž, přiznal se, že mě podvedl, a chtěl, abych mu odpustila, řekla bych OK, sbalila bych se a okamžitě bych odešla. Nebrala bych mu telefony a byl by odepsaný. Vím, že teď bych to tak neřešila. Kdyby mě někdo podvedl, tak bych mu to dala pořádně sežrat. To je pravda. Ale kdyby ten vztah jinak fungoval a byly v něm děti, tak bych svoje ego překousla.

Kvůli práci manžela jste se loni přestěhovali do Německa, kde jste půl roku byla výlučně ženou v domácnosti. Seděla vám tahle úloha?
Být ženou v domácnosti mi až tak nevadí, když jsem tady v Praze, kde mám kamarádky s dětmi. Když tady mám práci, většinou je to večer. Přes den peru, vařím, starám se o dítě. Tady to funguje. V Německu jsem ale nikoho neměla. Navíc jsme nežili ve velkém městě ale na vesnici, kde jsme měli jen pár sousedů okolo sedmdesátky.

Marta Jandová

Co jste tam celé dny dělala?
(Bezděčně se usmívá) No, asi tak – s Maruškou jsme si vyhrály s modelínou až do aleluja. Vím, že by se to změnilo, kdyby začala v září chodit do školky. Už jsme měli i místo a všechno bylo zařízené. Určitě bych se nějak navázala na ostatní matky s dětmi, ale ty první čtyři měsíce byly opravdu těžké. Jinak mám Německo strašně ráda a to místo, kde jsme bydleli, bylo pro rodinný život úžasné. Z okna jsme koukali na kopec s poutním kostelem a pořád jsme slyšeli ovce, občas kolem proběhly srnky. Bylo to krásné. Ale...

...maximálně na víkend?
Ano, nebo na týden na dovolenou. Kvůli manželovi bych tam bývala vydržela, ale nakonec jsme se tam celkově jako rodina necítili dobře. Rozhodli jsme, že důležitější než práce je, abychom byli šťastní. Koncem léta jste se nechala slyšet, že máte touhu opět rozjet intenzivnější práci s kapelou v Německu.

Jak to vypadá?
Vypadá to dobře! Máme týden prostor mezi dvěma festivaly v létě, který bychom chtěli využít tak, že se zavřeme do studia a budeme psát. Moc se na to těším. Jestli se to podaří, mohla by se narodit letos dvě miminka. Jedno moje sólové české a jedno anglické s Die Happy. Tak uvidíme.

Určitě už jste přemýšlela, jak skloubit rodinný život s kapelou.
Samozřejmě už by to nemohl být stejný režim jako před lety. Až na našeho basistu už máme všichni děti, takže bychom nepodnikali dlouhá turné. Mám strašně aktivního manžela, Maruška je také zvyklá cestovat, takže by mohli na letní festivaly jezdit se mnou. Udělali by si vždycky výlet, poznali spoustu míst... Zkrátka už by to bylo jiné, takové víc pro seniory. (smích) Neporodila jsem Marušku proto, aby ji vychovával někdo jiný.

Marta Jandová o dalším dítěti: Nejsem nejmladší a vím, jak to je:

11. února 2017

Rock, muži a Německo

Jako zpěvačka se Marta Jandová prosadila nejprve v Německu s rockovou kapelou Die Happy. Původně po střední škole odjela k západním sousedům pouze na rok, nakonec ale zůstala sedmnáct let. „Nedostala jsem se na vysokou (na obor překladatelství, tlumočnictví – pozn. red.) a chtěla jsem to zkusit za rok znovu. Mezitím jsem se ale zamilovala do jednoho muzikanta, a jak jsem tak přemýšlela, co s tím rokem, on mi nabídl, že můžu být u jeho rodiny a naučit se zatím další jazyk,“ vzpomínala Jandová v jednom z dřívějších rozhovorů. Oním muzikantem byl Thorsten Mewes, kytarista kapely Die Happy, kterou společně založili. Byl také jejím prvním manželem. Skupina dosáhla v 90. letech velké popularity, koncertovala po celé Evropě. „Německo jsme dobyli, šest let jsme museli čekat na pořádnou vydavatelskou smlouvu, ale povedlo se. Byli jsme v každé vesnici, v každém klubu, kde je zástrčka,“ popisuje tehdejší úspěch. Za hranicemi se po letech prosadila také jako moderátorka vlastního hudebního pořadu na stanici ZDF. Byla i členkou poroty v německé talentové castingové show Popstars.

Manžel Marty Jandové Miroslav Verner je profesí gynekolog a porodník.

Zpěvačka s dcerou Maruškou, která se narodila v srpnu 2013.

Poté, co skončilo její manželství se spoluhráčem z kapely, zůstali nadále přáteli. „Jsme fakt rodina, můžu se na kluky obrátit, kdykoliv je potřeba, i kdyby měli dojet do Prahy jen proto, že je mi smutno. Nejvíc mi v tomhle směru pomáhá právě bývalý manžel,“ uvedla před lety zpěvačka. Po rozvodu žila čtyři roky s německým zpěvákem Sashou. Chtěla s ním dokonce založit rodinu, ovšem na tom se s partnerem neshodli. „Asi to byl i důvod našeho rozchodu, protože on se potom rozhodl, že děti nikdy nechce,“ prozradila Jandová. Krátce po rozchodu s ním se s bolavým srdcem vrátila do Čech. Původně jenom na čas, ale nakonec zde už zůstala. Dnes je šťastně vdaná za gynekologa Miroslava Vernera, s nímž vychovává tříletou dceru Marušku.

  • Nejčtenější

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skočil nám pod kola, říká o nehodě Jelínkova žena. Zpěvák Luneticu nadýchal

Člen skupiny Lunetic Václav Jelínek srazil v sobotu v noci nedaleko Mladé Boleslavi čtyřicetiletého muže přecházejícího...

Mateřská byla ubíjející a monotónní. Pak jsme se rozvedli, říká Duchoslav

S manželkou Klárou strávil Jan Antonín Duchoslav šest let. V létě roku 2016 se rozvedli. Podle herce, který se...

Vévodkyně Kate okouzlila na premiéře filmu Top Gun fanoušky i Toma Cruise

Vévodkyně Kate vypadala na londýnské premiéře dlouho očekávaného filmu Top Gun: Maverick opravdu skvěle. V černobílých...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Na všechny své šaty bych potřebovala nový dům, vtipkuje Helena Vondráčková

Helena Vondráčková přiznala, že vlastní tolik šatů, že by na ně skoro potřebovala celý nový dům. Zpěvačka v rozhovoru...

Manželovi nikdy nelžu. My herečky jsme emočně labilní, říká Míša Tomešová

Michaela Tomešová promluvila o tom, co je pro ni jako dvojnásobnou matku největší výzvou. Herečka v rozhovoru pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herec má v hlavě jen to, kdo za něj zaskočí, vzpomíná Čenský na vážný úraz

Premium Hory má herec a moderátor Jan Čenský pod kůží. Dětství prožil v Orlických horách, kam se často a rád vrací. Paradoxně v...

Všechny sprosťárny jsem znal už předtím, říká dětská hvězda filmu Vyšehrad

Premium Jakub Jenčík je dětskou hvězdou fotbalové komedie Vyšehrad: Fylm. První zkušenost před kamerou, a už jako devítiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...