Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Někdy vám dá osud jen jednu šanci, míní Lucie Vondráčková

Seriál   16:03
Lucie Vondráčková (38) hrála ve filmech i divadle už od dětství. Ve dvanácti letech stanula na prknech Národního divadla. Vedle studia konzervatoře stihla získat i doktorát z kulturologie a mluví čtyřmi světovými jazyky. Na podzim jde do kin americky film The Perfect Kiss, v němž hraje hlavní roli.
Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková | foto: Lenka HatašováiDNES.cz

Kdysi jste o sobě prohlásila, že jste herečka, která si občas zazpívá. Jak byste se charakterizovala dnes s osmi stříbrnými slavíky na kontě?
Naprosto stejně. Na tom se nic nezměnilo. Ale je fakt, že zase pracuji na nové desce, která vyjde v září.

Ve svých dvanácti letech jste stála na prknech Národního divadla. Jaký je váš nejsilnější zážitek z té doby?
Z té doby si vybavuji snad úplně všechno, natolik silné pro mě bylo účinkování v Saténovém střevíčku. Oblékání korzetu, náruč Libušky Šafránkové, která mi hrála maminku. Nebo Boris Rössner, který s ní na jevišti vedl dechberoucí dialog. V maskérně jsem se potkávala s Bárou Kodetovou nebo s panem Kostkou, nosícím zvláštní trojhlavu, která mě hrozně děsila. Hrál tam třeba i Karel Roden, kterého jsem v zákulisí snad nikdy nepotkala. Blíž jsme se poznali až o něco později při natáčení Hradu z písku.

Někdy v této době jste vydala i své první cédéčko?
Deska přišla na řadu asi až o pět let později. Možná i proto mám v krvi víc herectví než showbyznys.

Seriály pod lupou

Hvězdy vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Synové a dcery Jakuba skláře:
Světlana Nálepková
Jan Hrušínský
Milena Steinmasslová

Rozpaky kuchaře Svatopluka:
Josef Dvořák
David Matásek
Kateřina Macháčková

Velké sedlo:
Jitka Smutná
Jana Krausová
Pavel Nový

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Druhý dech:
Veronika Žilková
Ilona Svobodová
Vladimír Kratina

Panoptikum Města pražského:
Michal Kocourek
Marcel Vašinka
Václav Vydra

Bylo nás šest:
Stanislava Jachnická
Jan Šťastný
Regina Řandová

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

Dobrodružství kriminalistiky:
Zdeněk Hruška
Vendula Křížová
Alexej Pyško

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Pražský písničkář:
Jiří Štrébl
Petr Vacek
Dana Batulková

Bylo nás pět:
Nela Boudová
Lenka Termerová
Adam Novák

Cirkus Humberto:
Petr Nárožný
Pavel Mang
Rudolf Hrušínský
Jaromír Hanzlík

Hříchy pro pátera Knoxe:
Gabriela Filippi
Jan Kanyza
Lucie Zedníčková

Údolí bílých králů:
Miroslav Etzler
Zdeněk Žák

Stejně jako vaše maminka, i vy máte doktorát z filozofie. Váš obor byla však kulturologie. Dokázala byste například laikům vysvětlit takzvaný Brechtův zcizovací efekt? Vy sama jste ho někdy při představení použila?
Ten efekt se nevysvětluje, ale aplikuje. Často jsme ho používali v Rokoku v představení Na dotek, kde jsem hrála s Michalem Dlouhým a jeho bratrem Mirkem, jehož vyprávění o herectví, divácích a třeba i o profesionalitě jsem mohla poslouchat donekonečna. Milovala jsem jeho způsob herectví, a když jsem později s ním a Dušanem Kleinem natáčela film Ta třetí, byl to pro mě splněný herecký sen.

V té době jste hrála až třicet představení měsíčně. Jak jste zvládala takové nasazení?
Hrála jsem tehdy ve více divadlech najednou. Můj domov bylo Rokoko, kde jsem hrála třeba v pěti různých věcech najednou. Hostovala jsem v milovaném Kašparu, což byla moje naprosto vysněná destinace a navíc s hrou Richard III, která se Jakubovi Špalkovi nesmírně povedla. Moc mě bavilo i její zkoušení, které bylo velmi intenzivní, generační a nezapomenutelné. Zároveň se v té době přidal Excalibur Vladimíra Morávka, na jehož představení jsem se jezdívala dívat do Hradce. Třeba jeho Maryša pro mě bylo totální zjevení. Takže ano, třicet představení do měsíce, velmi náročné, ale nádherné divadelní příležitosti a život plný Shakespeara, Čechova, Williamse.

Jednu z vašich posledních her jste dokonce hrála v Paříži. Jaké to bylo, vést dialogy v cizím jazyce?
V Paříži jsme nazkoušeli představení Něžná, které podle předlohy Fjodora Michajloviče Dostojevského režíroval právě Vladimír Morávek. Byla jsem tam jediná Češka mezi herci, takže jsem měla celkem strach. Ale zvládli to se mnou. Musím přiznat, že mě divadlo baví ve všech jazycích, ale čeština mi na prknech přijde nejpestřejší a nejosudovější. Ve filmu mi naopak hodně vyhovuje angličtina.

Od dětství jste byla fascinovaná dabingem. Za film Kluci nepláčou jste dokonce byla nominovaná na cenu Františka Filipovského. Je pravda, že raději dabujete, než točíte?
Tak bych to asi neformulovala, ale je fakt, že jsem se několikrát v dabingu přistihla při pocitech úlevy, že tuto rozdrásanou a osudem stíhanou holku můžu prostě jen namluvit. Něco takového hrát by mě asi zabilo. I v dabingu totiž jitříte emoce, brečíte, umíráte, milujete, ale nemusíte s tím osudem tak dlouho žít, jako když studujete roli. Tento pocit je někdy velmi osvobozující. Dabing je navíc koncentrovaný do jednoho technického momentu, kdy musíte sledovat time kód, mít postřeh, umět rychle číst a samozřejmě i hrát.

Hrála jste hned v několika filmech Juraje Jakubiska. Jak tento režisér ovlivnil vaše herectví a vůbec, co pro vás znamenalo setkání s ním?
Pan Jakubisko patří k režisérům s neuvěřitelným výtvarným cítěním, které je schopný přenášet na plátno. Ostatně, on je i výborný malíř. Herecky pro mě byl asi nejzajímavější a nejintenzivnější jeho film Post Coitum, kdy s námi Deana Horváthová denně zkoušela role. Takže když jsme přišli na plac, postavy jsme nehráli, už jsme jimi byli.

Jedním z vašich vůbec prvních televizních seriálů bylo Území bílých králů. Co znamenalo pro velkou ochránkyni přírody a zvířat vůbec hrát v takovém projektu?
V té době mi bylo devět let. Netušila jsem, že jednou budeme zaplaveni tunami plastu v oceánech a že maso bude vykoupené tak otřesnou bolestí zvířat. Takže ekologická stránka věci a bílí jeleni bylo trochu téma, které se mě týkalo okrajově. Naopak jsem začala být fascinovaná herectvím a filmem a vším tím mumrajem okolo. Režisér Ludvík Ráža dělal obrovské konkurzy a byla to tehdy moje první velká výhra malé role ve velkém projektu. 

Jeho vedení pro mě bylo vedle práce s Karlem Kachyňou a Jurajem Herzem i Jakubiskem herecky naprosto určující. Po takových zkušenostech jsem měla později problém mladým režisérům tykat. Myslela jsem si, že všichni budou takoví jako tyto režisérské legendy. Území bílých králů pro mě bylo navíc i první a poslední možností hrát po boku pana Martina Růžka, Jiřího Sováka nebo Stelly Zázvorkové.

V pokračování seriálu Nemocnice na kraji města jste hrála postavu, která byla mistryní světa v aerobiku. Jak jste se na takovou roli připravovala?
Režisér Viktor Polesný mi dal na přípravu dost času, a jelikož jsem perfekcionistka, pustila jsem se do ní se vší vervou. Trénovala jsem s několikanásobnou mistryní republiky v aerobiku Monikou Geržovou natolik intenzivně, že jsem se po čase nevešla do rukávů vlastních triček, tak mi vyrostly svaly. Po natáčení jsem se zase hezky rychle vrátila k tanci, józe a plavání a šťastně jsem splaskla do původního stavu.

Kdysi jste závodně tančila společenské tance, StarDance vás neláká?
StarDance je nádherná soutěž. Pozvání jsem od produkce dostala zrovna v době, kdy jsem zkoušela na divadle Touhu s Mirjam Landovou a od té doby se už neozvali. Někdy vám dá osud jen jednu šanci.

Je pravda, že si i dnes chodíte zatančit do klubů?
Coby máma dvou dětí jsem vůbec ráda, že se můžu občas vyspat. Je ale pravda, že jsme s holkami v Montrealu v pauza dni natáčení filmu The Perfect Kiss několikrát vyrazily na dámskou jízdu, a bylo to úžasné. Někdy se prostě musíte jen tak uvolnit. Od práce i maminkování.

Lucie Vondráčková

Na svém kontě máte dvanáct sólových desek, které jsou hlavně emocionální kronikou vašeho života, jak sama říkáte. Vedete si k nim stále i pracovní deníky?
Deníky se týkají spíš herectví. Píšu do nich všechno, co se týká natáčení, hledání postavy, ale i jejích pocitů nebo třeba správného timingu. V denících nechybějí ani moje sny, přání či cíle. Ale zase zejména ty, co se točí kolem práce a muziky. Dodnes jsem jich naškrábala asi třicet.

Který ze svých textů nebo alespoň jeho úryvek byste si nechala vytesat na vlastní náhrobek?
Tam bych si dala nejspíš něco ze Shakespeara, se kterým jsem ve velké roli u divadla začínala a celou dobu mě na divadle provázel, než jsem odletěla za svou láskou a novým životem do Kanady. Nejvíc by se mi asi líbil úryvek z Romea a Julie: „Už tak pozdě máme, že už je skoro brzy. Dobrou noc!“ Pokud bych chtěla na hrob použít ale něco ze svých písniček, tak by to bylo rozhodně z věci, která se jmenuje Dárek. Tu mám nejradši.

Stále chodíte na hodiny zpěvu?
Teď v Kanadě ne, ale deset let jsem chodila na hodiny u paní profesorky Vavrečkové, která mě naučila pracovat s hlasem a rejstříky. Její hodiny mi hodně pomohly během hraní v Excaliburu. Navíc mi dala techniku, která mi už párkrát zachránila krk. Třeba při Shakespearovských slavnostech na Hradě.

Bathory (2008)

Hrad z písku (1994)

Území bílých králů (1991)

Nosí váš manžel, hokejista Tomáš Plekanec někdy do hokejové šatny vaši hudbu, aby si ji poslechli i jeho spoluhráči?
Tak určitě. To by v životě neudělal. On ani nepřizná, že mě občas poslouchá. A já to na něj nebudu prozrazovat. (smích)

Co vaši synové? Jak ti vnímají profese svých rodičů?
Moc to, myslím, neřeší. Vědí, co oba děláme, ale žijí si své světy.

Poslední roky žijete v Kanadě. Filmové Ameriky jste se ale dotkla už daleko dříve.
Kdysi jsem vyhrála konkurz na roli v americkém filmu Johanka z Arku. Bylo to přesně v době, kdy jsme Johanku hráli v Rokoku a já ji měla dokonale nazkoušenou, takže jsem nemusela nic hrát, na nic se ptát, znala všechny vztahy, a to na konkurzu zafungovalo. Měla jsem ji prostě v krvi. Díky natáčení filmu Poslední prázdniny jsem si zase mohla zahrát s hollywoodskou hvězdou Queen Latifah, kterou jsem v té době úplně zbožňovala. V kinech totiž tehdy zrovna běželo Chicago, kde hrála jednu z rolí, a byla fenomenální. No a můj momentálně poslední zahraniční film se jmenuje The Perfect Kiss. Na podzim půjde do kin, takže se asi budu muset nadabovat. (smích)

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.

Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

  • Nejčtenější

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Brzobohatý nemusí být gay, ale není ani „drag queen“, říká Chi Chi Tornádo

Rozstřel Herec Ondřej Brzobohatý přiznal zálibu v převlékání do dámských šatů. Hovoří o sobě jako o „drag queen“. Tento termín...

Tajemstvím šťastného manželství je terapie, říká manžel Barbry Streisandové

Herečka a zpěvačka Barbra Streisandová (81) je v manželství s hercem Jamesem Brolinem (82) už 25 let. Všichni se jich...

Zašla jsem moc daleko, uznala manželka Ozzyho Osbournea po pátém faceliftu

Americká moderátorka a manželka zpěváka Ozzyho Osbournea (74) Sharon (70) má za sebou řadu kosmetických úprav....

StarDance jsem se děsila. Mám malé cíle, přežít ve zdraví, říká Kubelková

Iva Kubelková (46) bude jednou z hvězd nové řady soutěže StarDance. Modelka a moderátorka patří do desítky slavných...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....